عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۶۹۴
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳
در آستانه اربعین حسینی:
درحالی که ۱۱ روز تا اربعین مانده، همچنان بسیاری از زائران، امکان تهیه بلیت پرواز نجف را ندارند و حتی با مراجعه به دفاتر ایرلاین‌ها با پروازهای خالی از ظرفیت مواجه می‌شوند. در حالی که شرکت‌های خارجی، بلیت تهران نجف را بیش از 38 میلیون تومان می‌فروشند.

عقیق: مریم سادات آجودانی: بلیت پرواز اربعین با قیمت مصوب امسال فقط از طریق سایت‌ شرکت‌های هواپیمایی عرضه می‌شود که روز گذشته سایت‌ ۹ شرکت هواپیمایی برای تهیه بلیت پرواز اربعین در خروجی سایت قرار گرفت.(اینجا ببینید)

عرضه بلیت پرواز اربعین بالاتر از قیمت مصوب توسط برخی ایرلاین‌ها

در این سایت‌ها بلیت پرواز اربعین با قیمت مصوب یعنی رفت و برگشت ۶ میلیون تومان باید عرضه شود، اما با بررسی‌های خبرنگار فارس، برخی از شرکت‌های هواپیمایی بدون توجه به مصوبه شرکت هواپیمایی کشوری، بلیت پرواز اربعین را در این ایام تا بیش از هشت میلیون تومان هم عرضه می‌کنند. برخی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی نیز در هر ساعتی از شبانه‌روز پرواز ندارند و گاهی نیز پروازهایی خالی از ظرفیت به نمایش گذاشته می‌شود.

قیمت بلیت پرواز اربعین به حدود ۴۰ میلیون تومان رسید!

بر همین اساس، بسیاری از زائران اربعین همچنان برای تهیه بلیت پرواز سردرگم هستند و ‌امکان خرید بلیت پرواز ندارند. از طرفی هم در سایت‌های دیگر فروش بلیت پرواز که فقط مجاز به عرضه بلیت پرواز خارجی هستند، بلیت یک طرفه به نجف یا بغداد با قیمت فضایی حدود ۴۰ میلیون تومان عرضه می‌شود. البته برخی دیگر از ایرلاین‌های خارجی هم در خوشبینانه‌ترین حالت بلیت یکطرفه به عراق را حدود ۶ میلیون تومان کرده‌اند که این هزینه برای سفر یک‌طرفه به عراق است، نه رفت و‌برگشت!

به گفته امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد اربعین بلیت پرواز اربعین به صورت پلکانی عرضه می‌شود و شرکت‌های هواپیمایی که اعلام آمادگی‌کردند، باید بلیت پرواز اربعین رابرای بازه زمانی ۱۵ تا ۳۰ شهریور با قیمت مصوب عرضه کنند و تیم نظارتی با متخلفان برخورد خواهد کرد. 

۵۰ درصد ظرفیت پروازهای اربعین فروخته شد/ ایرلاین‌ها حاضر به افزایش ظرفیت می‌شوند؟

با این وجود، به گفته مسؤولان سازمان هواپیمایی کشوری تاکنون حدود ۵۰ درصد بلیت‌های پرواز اربعین فروخته شده و‌ با توجه به بالا بودن تقاضا سعی در افزایش ظرفیت و پروازها به عراق در ایام اربعین است.

باید دید با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بلیت پرواز اربعین را با نرخ مصوب، ارزان می‌دانند، آیا ایرلاین‌ها حاضر به افزایش پروازها با قیمت مصوب هستند؟ یا اینکه ترجیح می‌دهند باز هم برای درآمد بیشتر پروازها به سایر مقاصد را پیگیری کنند!

در ایام عرفه امسال با وجود باز شدن مسیر زمینی شاهد بودیم که بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بلیت پرواز به عراق را به بیش از ۵ میلیون تومان رساندند و کسی پیگیر این افزایش قیمت‌ها نبود. اکنون هم برخی از ایرلاین‌ها که پای کار اربعین آمده‌اند، بدون توجه به مصوبه ستاد اربعین فروش بالاتر از قیمت مصوب را دارند و زائران هم که ناچار به خرید بلیت هستند، حاضرند با قیمتی بالاتر این بلیت را تهیه کنند تا از سفر بازنمانند.

البته تلاش برخی از ایرلاین‌ها را هم برای افزایش پروازهای اربعین نباید نادیده گرفت. برخی از شرکت‌های هواپیمایی در روزهای گذشته برای افزایش ظرفیت اعلام آمادگی کرده‌اند و به گفته مسؤولان ستاد مرکزی اربعین، تلاش برای رسیدن به ۱۰۰ هزار صندلی برای پرواز اربعین است. اما در حال حاضر همچنان بسیاری از مشتاقان زیارت اربعین که قصد سفر به صورت هوایی را دارند، نتوانسته‌اند بلیت پرواز اربعین تهیه کنند و در بلاتکلیفی هستند.

نیمی از زائران اربعین در سامانه سماح‌ثبت‌نام‌کردند/ ۸۶هزار نفر، متقاضی سفر هوایی 

امسال پیش‌بینی تشرف پنج میلیون نفر به زیارت اربعین شده است که از این بین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام‌کرده‌اند، یعنی فقط نیمی از زائران! از این تعداد ۸۶ هزار نفر هم سفر هوایی را انتخاب کرده‌اند. اما ظرفیت فعلی برای پروازهای اربعین بین ۶۰ تا ۸۰ هزار نفر اعلام شده و قرار است به ۱۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

تعداد ایستگاه‌های پروازی اربعین افزایش یافت/ انتقال زائران اربعین با ۶۵۰ پرواز

البته با تدابیر مسوولان امسال به منظور سهولت تشرف زائران به زیارت اربعین تعداد ایستگاه‌های پروازی اربعین هم افزایش یافته است؛ به طوری که پرواز اربعین از ایستگاه‌های پروازی تهران، ارومیه، اهواز، ایلام، اصفهان، بوشهر، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، رشت، ساری، لامرد، لار، یزد، مشهد، تبریز صورت می‌گیرد و احتمال افزایش مجدد این ایستگاه‌ها وجود دارد.

به گفته غلامرضا رستمیان‌، مسؤول عملیات اربعین در سازمان هواپیمایی کشوری در حال حاضر ۶۵۰ پرواز برای زائران اربعین پیش‌بینی شده که ۳۲۵ پرواز انتقال زائران به عراق و ۳۲۵ پرواز نیز بازگشت زائران‌ ‌اربعین را بر عهده دارند.‌

بلیت پرواز اربعین در فرودگاه عرضه نمی‌شود‌

‌‌همچنین با تصمیم وزارت راه و ستاد ‌اربعین ‌امسال هیچ پروازی در فرودگاه‌ها عرضه نمی‌شود و فقط افراد باید با مراجعه به دفاتر شرکت‌های هواپیمایی یا سایت‌ آن‌ها اقدام به خرید بلیت پرواز کنند.

کسی پاسخگوی شکایت‌های مردمی از ایرلاین‌ها نیست

اما مشکل اینجاست که وقتی زائران اربعین به دفاتر شرکت‌های هواپیمایی مراجعه می‌کنند، یا با تکمیل ظرفیت پروازها مواجه می‌شوند و امکان تهیه بلیت ندارند و‌مسؤولان ایرلاین‌ها هم‌ مدعی می‌شوند که صندلی خالی برای امروز عرضه نشده است و‌ در زمانی دیگر مراجعه کرده یا سایت را بررسی کنید! همین‌ امر موجب شده تا بسیاری از عاشقان حسینی همچنان منتظر تهیه بلیت پرواز بمانند و سفر خود را به تعویق بیندازند.

به گزارش فارس، سازمان هواپیمایی کشوری شماره ۰۲۱۶۶۰۷۸۷۰۰ داخلی‌های ۲۱۰ و ۲۷۳ را نیز برای رسیدگی به شکایت‌ها از وضعیت پروازها اعلام کرده است، اما با پیگیری‌های فارس تماس با این شماره‌ها حتی در ساعات اداری بی‌نتیجه بود و کسی پاسخگوی مشکلات زائران در زمینه بلیت پرواز اربعین نیست.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین