عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۶۱۹
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸
سفرهای زمینی و‌ هوایی به عراق با تشدید ناآرامی‌ها در این کشور متوقف شده است و هیچ زائری امکان تشرف به عتبات را ندارد. اما برخی از زائران کشورمان همچنان در عراق هستند که برای حفظ سلامتی باید به برخی نکات توجه کنند.

عقیق: از روز گذشته ناآرامی‌ها در بغداد، پایتخت عراق افزایش یافته و برخی به دنبال ایجاد ناامنی هستند. بر همین اساس هم سفر به بغداد، کاظمین و سامرا ممنوع و در عراق حکومت نظامی اعلام شد و پس از آن به منظور تأمین سلامت زائران، عراق مرزها را بست.

با توجه به اینکه در این ایام زائران ایرانی در قالب کاروان و حتی به صورت انفرادی به زیارت عتبات مشرف می‌شوند و زیارت اربعین هم آغاز شده است، تعدادی از ایرانیان در عراق حضور دارند که مسؤولان کشورمان برای بازگشت زائران برنامه‌ریزی در حال انجام هستند و از آن‌ها می‌خواهند که آرامش و خونسردی خود را حفظ کنند. 

همه زائران ایرانی در عراق در سلامت هستند و مشکلی آن‌ها را تهدید نمی‌کند. این امر در حالی است که در برخی مناطق عراق تیراندازی شده است و‌ بر اساس گزارش‌ها ۲۰ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی و مصدوم شدند.

با توجه به حضور ایرانیان در عراق هم‌زمان با درگیری و ناآرامی در برخی از شهرهای این کشور، زائران باید به برخی نکات توجه داشته باشند تا به سلامتی به کشور بازگردند.

۱. با توجه به وضعیت حکومت نظامی در عراق، به هیچ‌وجه به سمت شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا نروید.

۲. در هر شهری که اسکان دارید، بمانید و از تردد در خارج از سیطره‌های اطراف حرم‌ها خودداری کنید. همچنین در کربلا و نجف، یا در میانه راه این دو شهرمقدس، هرکجا که در امنیت هستید، مستقر شوید.

۳. امنیت در کربلا و نجف برقرار است. اما سعی داشته باشید خارج از محدوده حرم نروید و از حضور در تجمعات هرچند کوچک در خارج از سیطره‌ها بپرهیزید.

۴‌. با توجه به بسته بودن مرزها، به فکر بازگشت به کشور نباشید و اصلا به سمت مرزها حرکت نکنید.‌

۵. پروازها به ایران از نجف و بغداد لغو شده است و امکان بازگشت به کشور از طریق مرز هوایی هم فعلا وجود ندارد. بنابراین تا برقراری پرواز فوق‌العاده و مشخص شدن ظرفیت آن منتظر بمانید‌.

۶. به هیچ‌وجه از خانواده جدا نشوید و به اماکن شلوغ یا محل تجمع و درگیری‌ها نروید و در صورت شنیدن صدای تیراندازی در محلی امن مستقر شوید و تا‌ پایان درگیری‌ها همان جا بمانید.

‌۷‌. اگر گروه و جریان انحرافی قصد تحریک افکار عمومی را داشتند، بی‌توجه بوده و در برابر آن‌ها سکوت کنید و اصلا سعی در توجیه آن‌ها نداشته باشید.

۹. در مباحث سیاسی مشارکت نداشته باشید و در صورتی کسی خواست که موضوعات سیاسی را مطرح یا جریان انحرافی به مقدسات توهین کند، خونسردی خود را حفظ کرده و آنجا را ترک کنید.

۱۰‌. به توصیه‌های امنیتی توجه و به آن‌ها عمل کنید تا در سلامتی به کشور بازگردید.‌

بنا براین گزارش سفر هوایی و زمینی به عراق ‌‌از عصر روز گذشته‌‌ متوقف شده است و مسؤولان از عاشقان حسینی می‌خواهند با توجه به نامشخص بودن وضعیت بازگشایی مرزهای زمینی‌‌ اصلا به مرزها مراجعه نکنند.‌‌ البته از صبح امروز برخی از زائران از مرز خسروی‌‌ به کشور بازگشتند که این اقدام باید با برنامه‌ریزی از سوی خاک عراق‌ انجام شود.‌ ‌برخی از زائران هم از شب گذشته در پشت ورودی‌های بغداد هستند که مسؤولان از آن‌ها خواسته‌اند تا حد امکان در همان محل مستقر شوند و سعی در ورود به بغداد نداشته باشند.‌


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین