عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۵۷۱
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶
در ماه رجب المرجب:
روند بازسازی مناره شمالی حرم امام علی علیه‌السلام که به همت ایرانیان انجام شد، به پایان رسید و قرار است ماه رجب این مناره رونمایی شود.

عقیق: بازسازی گلدسته‌های حرم امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام و ایوان نجف یکی از اقدامات ستاد بازسازی عتبات در نجف اشرف است که هم‌اکنون مناره شمالی حرم آماده شده و قرار است در ماه رجب رونمایی شود.

تعداد بازدید : 251

شست‌وشوی گلدسته‌های حرم علوی؛ شب گذشته

 برهمین اساس، شب گذشته خادمان حرم علوی پس از شست‌وشوی مناره جنوبی حرم علوی، مناره شمالی و سایر بخش‌های ایوان نجف را نیز با دستگاه شست‌وشو دادند تا فضا برای رونمایی از این بخش آماده شود.

البته پس از شست‌وشوی ایوان نجف و مناره‌ها، بارش باران موجب خوشحالی زائران شد و قطرات باران دوباره به روی مناره‌ها بارید.

طرح بازسازی مناره‌های حرم علوی از سال ۹۶ عنوان و پس از بررسی‌ها، این اقدام ارزشمند به ایران سپرده شد. ستاد بازسازی عتبات نیز در نخستین برنامه اجرایی، با تقسیم این بخش به سه قسمت جنوبی، میانی و شمالی، بازسازی مناره‌ها و ایوان نجف را آغاز کرد و سال ۹۸ روند بازسازی مناره جنوبی حرم امام علی علیه‌السلام به پایان رسید و پس از آن فعالیت‌ها برای بازسازی و طلاکاری مناره شمالی آغاز شد.

با توجه به حساسیت و روش بازسازی مناره‌ها، این اقدام نیاز به صرف زمان زیادی داشت؛ به طوری که به گفته محمد کریمی، معاون هنری ستاد بازسازی عتبات اگر قرار بر ساخت مناره جدید بود، کار زودتر پیش می‌رفت. 

با این وجود، مهندسان و استادکاران ایرانی پس از برداشتن یک به یک قطعات طلاکاری شده مناره‌های حرم علوی، آن‌ها را عددگذاری و علامت‌گذاری کرده و قطعات را ترمیم و روی آن مجدد طلاکاری کردند و پس از آن در جای قبلی قرار دادند.

هم‌اکنون روند بازسازی و جانمایی قطعات طلاکاری مناره شمالی حرم امام علی علیه‌السلام نیز به پایان رسیده و قرار است در ماه مبارک رجب از مناره شمالی حرم علوی رونمایی شود و این بخش نیز بدون بنر  قابل مشاهده باشد.

تعداد بازدید : 75

با پایان یافتن مناره شمالی حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام، اقدامات برای بازسازی بخش میانی ایوان نجف آغاز خواهد شد.

 

منبع:فارس


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین