عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۶۴۴۷
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۲
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز مرمت مسجد تاریخی ضریر شهرستان مراغه خبر داد.
عقیق: تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اعلام مرمت مسجد ضریر شهرستان مراغه گفت: مرمت مسجد ضریر با مشارکت هیئت امنای مسجد و مردم و اهالی محل آغاز شده است.

محمدی بر سالم بودن اسکله و شاکله مسجد ضریر تاکید کرد و گفت: عملیات مرمتی این مسجد شامل اقداماتی نظیر استحکام بخشی، مرمت تزئینات چوبی داخلی، برداشت و حذف الحاقات داخل مسجد و بازسازی شیروانی خواهد بود.

وی مسجد ضریر را از جمله مساجد چوبی و شبستانی آذربایجان شرقی و با قدمت صفوی خواند که به شماره 8908 در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به زیبایی های به کار رفته در معماری و تزئینات این مسجد گفت: نقاشی های گل و بته بصورت زنجیروار و تصاویر ترنج و آیات قرآنی در سقف به کار رفته است.

محمدی اضافه کرد: نقاشی ها و خطاطی های موجود در سرستون ها و مقرنس کاری سرستون های چوبی از دیگر تزئینات زیبای به کار رفته در مسجد ضریر شهرستان مراغه به شمار می روند.

وی با بیان اینکه با اتمام آواربرداری تخریب های بخش های الحاقی عملیات مرمتی بنای اصلی مسجد آغاز شده است، مشارکت های مردمی در مرمت آثار تاریخی به ویژه مساجد از جمله اتفاقات مثبت و موثری است که در حوزه مرمت آثار تاریخی اتفاق می افتد.

منبع:شبستان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین