عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۶۲۷۶
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۲
سومین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با حضور مهمانانی از ۵ کشور خارجی و با پیام آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید پنج شنبه در بند عباس برگزار می شود.
کنگره امام سجادعقیق: حجت الاسلام محمد علی لبخندان، دبیر کمیته علمی سومین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در تشریح برنامه های این کنگره گفت: سومین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به روال دو سال گذشته، با فراخوان در 5 موضوع با محوریت صحیفه سجادیه و شخصیت امام سجاد (ع)، کار خود را آغاز کرد.

وی با بیان این که کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، در سطح بین المللی با استقبال خوبی روبرو شده است افزود: مقالاتی از سوی شرکت کنندگان خارجی از کشورهای عراق، هندوستان، لبنان و عمان به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که در مقایسه با سال های گذشته هم از جنبه علمی و هم از نظر کمیت، بسیار خوب بوده به گونه ای که ما مجبور شدیم به منظور بررسی دقیق تر آثار، از تعداد داوران بیشتری استفاده کنیم و این موضوع بیانگر استقبال خوب در سطح بین المللی از این کنگره است.

دعوت از علمای حوزه علمیه نجف برای ارتقای سطح علمی کنگره

دبیر کمیته علمی کنگره تصریح کرد: برای ارتقاء جنبه علمی کنگره از حوزه علمیه نجف، و از کشورهای لبنان، فلسطین و عمان مهمانانی دعوت شده اند که در کنفرانس سخنرانی می کنند. همچنین با هدف مشارکت بیشتر حوزه های علمیه، دانشگاه ها و مراکز علمی کشور و ایفای نقش بیشتر انها در ارائه مباحث علمی، امسال از دو روز قبل از برگزاری همایش (امروز سه شنبه 5 آذر) کار آغاز شده و در همین راستا نشست های علمی با محوریت موضوع صحیفه سجادیه و امام سجاد(ع) در دانشگاه ها و حوزه های علمیه استان در حال برگزاری است که برخی از مهمانان خارجی نیز در این نشست ها حضور داشته و سخنرانی می کنند.

حجت الاسلام لبخندان خاطرنشان کرد: حجت الاسلام مروی، معاون امور حوزوی دفتر مقام معظم رهبری و آیت الله رسولی محلاتی به عنوان مهمانان ویژه همایش دعوت شده اند و بسیاری از علمای اهل سنت و تشیع استان های کردستان و سیستان و بلوچستان همراه با برخی از ائمه جماعات اهل سنت در این کنفرانس حضور دارند.
دبیر کمیته علمی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در رابطه با تعداد مقالات ارسال شده به دبیرخانه این همایش گفت: امسال تعداد یکصد و 12 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که یک سوم مقالات از سوی شرکت کنندگان خارجی بوده و نفرات برتر نیز مشخص شده اند.
وی افزود: در سومین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) 15 نفر به عنوان نفرات برگزیده انتخاب شده اند که چکیده برخی از این مقالات در حین برپایی کنفرانس توسط صاحبان آثار ارائه می شود و نفر اول این کنگره نیز از کشور عراق است .

دیدار با مراجع و پیام آیت الله مکارم شیرازی

حجت الاسلام لبخندان درباره نحوه تقدیر از نفرات برتر نیز یادآور شد: برای 5 نفر اول برگزیده مقالات سفر عمره، به 5 نفر دوم سفر عتبات عالیات و به 5 نفر سوم زیارت مشهد مقدس در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: دست اندرکاران برپایی همایش پیش از برگزاری کنگره دیداری با مراجع و آیات عظام مکارم شیرازی، سبحانی، جوادی آملی، صافی و شاهرودی داشتند و آیت الله مکارم شیرازی پیامی برای این کنگره داشتند که همایش با پیام معظم له آغاز می شود.
دبیر کمیته علمی این همایش تصریح کرد: تعداد مهمانان همایش نزدیک به 500 نفر است که به نسبت 20 درصد از آنها مهمانان خارجی هستند. البته تعدادی از دانشجویان و طلاب خارجی که در دانشگاها و مراکز حوزوی داخل کشور مشغول به تحصیل یا تدریس هستند نیز در این کنگره حضور دارند.
شایان ذکر است سومین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) پنج شنبه آذر در بندرعباس برگزار می شود. اما برنامه های جنبی آن از جمله نشست های تخصصی علمای منطقه در سطح حوزه های علمیه و دانشگاه و برخی شهرستانهای استان از امروز آغاز شده است.

منبع:شبستان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین