عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۹۷۶۸
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع):
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: اگر تعمق نسبت به آموزه‌های دینی داشته باشیم دین نه عقده‌زا بلکه عقده زدا است، دین گره‌هایی که در وجود انسان است را باز می‌کند.

عقیق: دومین همایش «دین، سلامت و کمک‌های بشر دوستانه» از سوی بنیاد بین ‏المللی بنیاد بین المللی خیریه پزشکان مسلمان بدون مرز مرتبط با مجمع جهانی اهل بیت (ع) در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) طی سخنانی در دومین همایش، دین، سلامت و کمک‌های بشر دوستانه با تشکر و قدردانی از ارائه گزارش دکتر نیکنام ابراز امیدواری کرد که اهداف بنیاد با پیگیری جمعی تحقق پیدا کند.

وی با بیان اینکه تعامل بعد از تفاهم و تعارف صورت می‌گیرد اظهار داشت: اول باید شناخت نسبت به ظرفیت‌ها ایجاد شود، پس از آن فهم مشترک نسبت به ضرورت کار. این مقدمه تعاملی را فراهم می‌کند که بستر هم افزایی است و در کشور ضرورت دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که در شرق و غرب خیلی‌ها تلاش می‌کردند دین را از صفحه فکری بشر دور کنند و در این مواجه تلاش می‌کردند تا دین را منهدم و از بین ببرند، افزود: در مواجهه دیگر برخی تلاش کردند دین را در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و … محدود کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی گفت: ساحت دین یک ساحت جامع است و نگاه کلیشه‌ای نباید نسبت به دین داشته باشیم. مهمترین موضوعی که در حوزه دین باید به آن توجه داشته باشیم، نگاه جامع، دقیق و عمیق است. دین ذوابعاد است، هم به ظاهر و باطن توجه دارد و متولی و متصدی تربیت روح و روان با توجه به مجموعه ساحت‌های بشری است. در بعد نیز جسمانی قواعد و ضوابط کلی دارد که توجه به آن‌ها در سلامت جسم بسیار مؤثر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برخی دین را عامل عقده زایی ذکر کردند که باعث فشارهای روحی و روانی است، تصریح کرد: اگر تعمق نسبت به آموزه‌های دینی داشته باشیم دین نه عقده‌زا بلکه عقده زدا است. دین گره‌هایی که در وجود انسان است را باز می‌کند و به روح و روان انسان آرامش می‌بخشد و یک نوع حس مسئولیت پذیری را در توسعه ارتباطات به انسان‌ها می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی افزود: یک زمانی با توجه به پیشرفت‌های زیادی در حوزه‌های علم و تکنولوژی صورت گرفت برخی مدعی بودند که این پیشرفت‌ها عامل این خواهد بود که مردم ارتباطی با دین و آموزه‌های دینی نداشته باشند. حتی گروهی در غرب پدیده‌ای را ایجاد کردند به نام اینکه ما می‌توانیم دینِ بدونِ خدا هم داشته باشیم. این‌ها کسانی هستند که تعمق نسبت به آموزه‌های دینی ندارند و یک نگاه کلیشه‌ای نسبت به دین و آموزه‌های دینی دارند.

وی با بیان اینکه توجه به معنویت روز به روز افزایش پیدا کرده است، گفت: در غرب ما با معنویت‌های جعلی و بدلی مواجه هستیم. در آمریکا و اروپا حدود چهار هزار معنویت جعلی و بدلی وجود دارد. هر جا سخن از جعل است معلوم است که ما اصلی هم داریم و تا زمانی که اصل باشد، جعل مطرح نمی‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) ادامه داد: دین به انسان معنا می‌بخشد. معنابخشی به حیات انسان این است که با آموزه‌های دینی مرتبط باشد. ما معتقدیم که آرامش واقعی به معنایی که بتواند انسان را به نفس آرام و به مراتب عرفانی برساند فقط در دین قابل دستیابی است.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی گفت: این معنویت را در سازمان‌های بهداشت جهانی لحاظ نمی‌کردند، اما امروزه غیر از بعد جسمی، بعد اجتماعی، روانی و معنوی را مطرح می‌کنند. این بدان معناست که هر چه جلوتر می‌رویم نیاز به دین و معنویت در جامعه جهانی روبه افزایش است.

وی اضافه کرد: عدم عمق نگری نسبت به دین و شاید اختلافی که در میان برخی از مذاهب و ادیان وجود دارد، باعث شد تا برخی از پدیده دین عبور کردند و بحث اخلاق را جایگزین دین کردند. ما متعبد نسبت به این حوزه هستیم که اگر دین را به معنای دقیق، عمیق و جامع مورد توجه قرار دهیم حوزه اخلاقی که در دین وجود دارد خود را بروز خواهد داد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) افزود: نتیجه و برآیند این معناگرایی این نیست که انسان متدین یک انسان عزلت‌گزین باشد. این نگاه متدینانه و مومنانه غیر از آرامشی که در جامعه بشری ایجاد می‌کند، به توسعه ارتباطات بشری هم توجه می‌دهد. این معنویت که برخاسته از آموزه‌های حقیقی دینی است یک معنویت مسئولیت‌پذیر است نه معنویت مسئولیت‌ستیز یا معنویت مسئولیت‌گریز.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی به دوران همه گیری کرونا در ایران اشاره کرد و ابراز کرد: در آن زمان پزشکان و پرستاران، طلاب حوزه‌های علمیه و دانشگاهیان جهاد کردند و خود را در میدان خطر قرار دادند که منجر به شهادت شمار زیادی از آنان شد. رهبر انقلاب فرمودند این جزو آرزوهای من است و ای کاش بشود که این زیبایی‌های کمک‌های بشردوستانه را به زیبایی روایت کنند. اگر انسان چنین نگاه خداانگارانه و خدامحوری داشته باشد هیچ‌وقت به بن بست مواجه نخواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در بخش پایانی سخنان خود مساله فلسطین را موردتوجه قرار داد و گفت: امروزه نیازمند به وحدت پیروان اهل بیت (ع) در حمایت‌های بشردوستانه از غزه هستیم. کسانی که مدافع انسانیت هستند باید با وحدت و انسجام، آرامش را برای بچه‌های یتیم غزه فراهم کنند. امروزه غزه نیازمند به حمایت‌های بشردوستانه با نگاه انسانی است.

 

منبع:مهر


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین