عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۵۳۲
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۱
حجت‌الاسلام پناهیان:
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه گاهی از شدت حماقت دشمنان خنده‌مان می‌گیرد، گفت: جنگ تحمیلی موجب تثبیت انقلاب، مقابله با داعش موجب معرفی و صدور انقلاب و اکنون هم حمله به حرم‌ها موجب شلوغ‌تر شدن حرم‌ها می‌شود.

عقیق: حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در مراسم بزرگداشت شهدای حمله تروریستی به حرم شاهچراغ که با حضور پرشور مردم در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با بیان اینکه دین فقط شامل اجرای یک سلسله قوانین و عقاید نیست، اظهار کرد: عقاید دینی و احکام محترم، لازم و اسکلت ساختمان دین است اما دین بخش دیگری هم دارد که نباید مورد غفلت قرار گیرد؛ این بخش مورد اهتمام جدی قرآن است و اگر به آن توجه نشود دین جاذبه‌ای نخواهد داشت و دین بی‌مزه، تلخ و تحمیلی جلوه می‌کند.

وی اضافه کرد: دین‌داران حقیقی این قسمت از دین را می‌چشند اما نمی‌توانند آن را به دیگران منتقل کنند چراکه ادبیات لازم برای این بخش جذاب دین تولید نشده است، بیشتر کتب دینی، پاسخ به شبهه، اثبات حقایق دینی در موضوعات متفاوت و بیان احکام الهی، واجبات و محرمات است اما بخش هیجانی و سرورآفرین دین کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: اصول عقاید ممکن است شوق‌آفرین نباشد اما آیات قرآن به دنبال شوق‌آفرینی هستند و یک کتاب معرفتی باید انسان را بی‌تاب کند؛ وقتی مردم به مسلمانان نگاه می‌کنند اگر شوق در آن‌ها نبینند از دین اسلام بی‌زار می‌شود و می‌گویند شمایی که به مساجد می‌روید چرا شوق و نشاطی ندارید و این می‌شود که مسجد فقط به افراد بی‌شوق محدود می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به تعبیر امام رضا علیه‌السلام کسی که مشتاق خداوند متعال نباشد خودش را مسخره کرده است، عنوان کرد: احکام و اصول باید به صورتی معرفی شوند که شوق آفرین باشند و قرآن کریم می‌فرماید که خداوند متعال ایمان را محبوب دل‌ها قرار داده و دین را زیبا جلوه می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه دین یک امر هیجانی است و شوق، نفرت، ترس و غضب در آن وجود دارد، عنوان کرد: کسانی که شوق ملاقات خدا را داشتند این مملکت را حفظ کردند، شهدا در کتب اصول عقاید شوق دیدار خدا را پیدا نکردند بلکه پای منبرهایی بودند که کم‌نظیر است، منبرهای امام خمینی(ره) که شوق‌آفرین بود.

وی خاطرنشان کرد: امام علی علیه‌السلام در روایتی می‌فرمایند که خودتان را مشتاق نعیم جنت قرار دهید که در این صورت به مرگ علاقه پیدا می‌کنید و از زندگی بدتان می‌آید و البته این بد آمدن هم به معنای ناامیدی و شکست خوردن در زندگی نیست، اولیای الهی به صورتی نسبت به بهشت شوق نشان می‌دادند که انسان تعجب می‌کند، هر چند این بزرگواران به دنبال صاحب بهشت بودند نه خود بهشت.

* نباید در مسجدی که شوق ندارد حضور یابیم

استاد حوزه و دانشگاه یکی از جنبه‌های روان‌شناختی دین را سرورآفرینی آن دانست و تصریح کرد: دین فقط تامین منافع حداقلی دنیا و آخرت نیست بلکه فراتر از حداقل‌هاست و شوق و نشاط را برای انسان به دنبال دارد و به همین دلیل است که متقین دائم نشاط دارند؛ اگر در مسجدی نشاط وجود ندارد ما نباید در آن مسجد حضور یابیم بلکه باید در مسجدی نماز بخوانیم که نشاط در آن وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: امروز اگر روزانه هزار رکعت نماز بدون شوق بخوانیم تکانی در جهان ایجاد نخواهیم کرد اما اگر دو رکعت نماز با شوق بخوانیم جهان را تکان خواهیم داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان انفاق با کراهت و نماز بدون شوق را از نشانه‌های منافقان دانست و مطرح کرد: ذکر اباعبدالله الحسین علیه‌السلام از راهکارهای شوق‌آفرینی در مساجد و مؤمنین است؛ متاسفانه برخی قرآن و عترت را از مساجد گرفته‌اند و مسجد بدون قرآن و عترت در فرهنگ نظام اسلامی جایی ندارد.

وی با بیان اینکه دشمنان از هیچ راهی برای ضربه زدن به حرم‌ها دریغ نمی‌کنند، عنوان کرد: اگر بتوانند به دیگر حرم‌ها هم می‌آیند و حتی زائران حضرت معصومه سلام الله علیها را به شهادت می‌رسانند و اجازه نمی‌دهند یک نفر هم به حرم امام رضا علیه‌السلام برسد؛ بزرگ‌ترین حرکت تروریستی را از حرم حضرت زینب سلام الله علیها شروع کردند تا به حرم امام حسین علیه‌السلام برسند و حرم‌ها را از بین ببرند.

* اگر تلاش مضاعف امنیتی‌ها نبود در محرم بسیاری شهید می‌شدند

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: مساجد را نمی‌خواهند نابود کنند اما به دنبال از بین بردن حرم‌ها هستند چراکه حرم‌ها محل شوق برانگیزی است و اگر نیروهای امنیتی ما تلاش مضاعف نمی‌کردند ما در محرم امسال هم شهدای بسیاری را داده بودیم.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) با بیان اینکه شهادت شوق‌برانگیز است، گفت: اولین شهیدی که در شاهچراغ به شهادت رسید انسانی گزیده و انتخاب شده است و از سال گذشته که شهادت در شاهچراغ رخ داده است شوق متفاوتی در این حرم به وجود آمده است.

وی شوق را زیربنای روح انسان دانست و گفت: انسان‌ها با شوق به سراغ دین می‌روند و اگر شوق آنان برانگیخته شود به سراغ اصول دین می‌روند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان مهم‌ترین ویژگی یک طلبه را نشاط و شوق برشمرد و مطرح کرد: شوق و بیدار شدن فطرت انسان نشان دهنده حقانیت دین اسلام است و وظیفه ما است که بگوییم دین اسلام شوق‌برانگیز است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بیشتر به کتب شهدا می‌پردازند چراکه این شهدا شوق برانگیز هستند.

* از شدت حماقت دشمنان خنده‌مان می‌گیرد

وی با اشاره به اینکه خداوند دشمن‌های ما را از احمق‌ها قرار داده است، گفت: امروز از شدت حماقت دشمنان خود خنده‌مان می‌گیرد، وقتی آنان به حرم‌ها حمله می‌کنند و شهادت را برای جوانان در حرم‌ها رقم می‌زنند، این حرم‌ها شلوغ‌تر و بیشتر مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، فردی می‌گفت من انگیزه نداشتم به زیارت شاهچراغ بروم اما بعد از شهادت‌ها متوجه شدم خبری در این حرم است که از میان زائران او شهدا را انتخاب می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: اول انقلاب از روی حماقت خودشان به واسطه رژیم بعثی به ما حمله کردند و ما هم با تقدیم ۲۵۰ هزار شهید توانستیم تثبیت انقلاب را رقم بزنیم و بعد از انقلاب هم ما به دنبال صدور انقلاب بودیم که آنان داعش را ایجاد کردند و ما در عرصه بین‌المللی به مقابله با داعش پرداختیم و توانستیم انقلاب و توان خود را به جهان معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین نمایش شوق در اربعین به جهانیان عرضه شده است، گفت: وقتی حرف از اربعین می‌شود همه ادیان مات و مبهوت می‌شوند و مقابل ما سکوت می‌کنند چراکه بزرگ‌ترین ارتش منطقه‌ای تشکیل شد که ناتو یک درصد این ارتش هم ندارد و هیچ قدرتی توان مقابله با این قدرت را ندارد.

پناهیان خاطرنشان کرد: اگر مردم بدانند که زیارت امام حسین علیه‌السلام به چه میزانی ثواب دارد برای زیارت می‌جنگند و همه هستی خود را در مسیر زیارت تقدیم می‌کنند همانند مردم عراق که این موضوع را می‌دانند و همه زندگی خود را خرج اربعین می‌کنند. اگر کسی بداند خرج کردن برای زیارت حسین علیه‌السلام چه اثری دارد همه هستی خود را می‌دهد و طرح مسائل مالی، تورم و گرانی بهانه‌ درستی برای زیارت نرفتن نیست البته که در این راستا بنیادی هم تشکیل شده که بتواند مشکلات این افراد را هم رفع کند.

* اربعین محل ابراز شوق امت اسلامی نسبت به امام زمان(عج) است

وی با بیان اینکه اربعین باید محل ابراز شوق امت اسلامی نسبت به امام زمان(عج) باشد، اظهار کرد: با اربعین زندگی‌ها و رفتارها متفاوت می‌شود؛ برخی از مردم عراق زندگی‌های سختی دارند با این وجود از وسایل خانه خود برای میزبانی از زائران اربعین می‌گذرند.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: شهدای شاهچراغ شوق خود را به ملاقات خدا نشان دادند و دشمنان کشتن سرچشمه شوق را هدف گرفتند که به حرم شاهچراغ حمله کردند. این شوق گاهی با مال، پیاده‌روی و جان به نمایش گذاشته می‌شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین