عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۵۱۵۲
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸
حجت الاسلام قاسمیان:
حجت الاسلام قاسمیان گفت: شاه کلید دور شدن و نزدیک شدن به خدا احسان به والدین است و در قرآن کریم احترام به والدین در کنار شکرگزاری آمده است.

عقیق: حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان تولیت مدرسه علمیه مشکلات امروز در مراسم معنوی اعتکاف دانشگاه امیرکبیر به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به آیات سوره آل عمران اظهار داشت: پروردگار در آیه ۱۳۳ الی ۱۳۶ سوره آل عمران می‌فرماید با سرعت به سوی مغفرت حرکت کنید؛ یکی از ویژگی‌های مؤمن دویدن به سوی مغفرت الهی است. اگر گفته شده در قیامت نور مؤمن پیشاپیش او می‌دود چون خودش منبع نور است و این دویدن نور بازتاب شخص مؤمن است.

قاسمیان ادامه داد: مؤمن همواره با عزم و اراده قوی حرکت می‌کند. پیامبران اولوالعزم را به این دلیل اولوالعزم می‌خوانند چون یک سری از پیامبران همواره عزم در تغییر داشتند این در حالی است که حضرت آدم چنین نبود و خداوند درباره ایشان می‌فرماید عزمی در او ندیدیم. امام علی (ع) در جنگ جمل خطاب به جناب حنیفه می‌فرماید کوه‌ها زائل می‌شود اما تو زائل نشو، جمجمه ات را به خدا بسپار و پاهای خود را همانند میخ بر زمین استوار ساز؛ گاهی به انسان می‌گویند محکم باش این محکم بودن باید توحیدی باشد. انسان توحیدی با انجام کارهای فردی و اجتماعی مبتلا به عجب و منبت نمی‌شود چون می‌داند این صفات آدمی را به زمین می‌زند.

تولیت مدرسه علمیه مشکلات افزود: برای مثال فردی که چند صباحی به اقامه نماز شب می‌پردازد بعد تصور می‌کند که در زمره خوبان عالم قرار گرفته است؛ معتکفین توجه داشته باشند بعد از برگزاری مناسک اعتکاف دچار عجب و غرور نشوند و شرکت در مراسم معنوی اعتکاف را توفیق الهی بدانند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به جریان حضرت یوسف (ع) عنوان کرد: زمانی که جریان زن‌ها برای حضرت یوسف پیش آمد ایشان به درگاه الهی رو می‌کند و می‌فرماید اگر شر این زنان را تو از من دفع نکنی و....؛ ایشان به خدا می‌گوید تو مرا حفظ کن. این یعنی اینکه خدایا تو مرا نگاه داشته‌ای، انسان کارهایی را که انجام می‌دهد باید از ناحیه پروردگار بداند. انسان توحیدی چنین است. آدمی زمانی که به خود اعتماد کرد و مغرور شد زمین می‌خورد از این رو لازم است اعتماد به نفس توحیدی باشد و اینکه انسان بداند همه امور در دست پروردگار است.

قاسمیان با بیان اینکه خداوند متعال بهشت را برای متقین آماده ساخته است گفت: متقیان کسانی هستند که طبق صریح آیات قرآن کریم در راحتی و رنج انفاق می‌کنند و خشم خود را فرو می‌خورند و از مردم در می‌گذرند، و خدا نیکوکاران را دوست دارد؛ انفاق پدیده‌ای است که در آن تک خوری وجود ندارد و نیازمند دیدن و هزینه کردن برای سایرین است. کسی که فقط به فکر خود نیست و به دیگران نیز توجه می‌کند گام در مسیر توحیدی بر داشته است، خداوند چنین انسانی را عزیز می‌کند.

تولیت مدرسه علمیه مشکلات اضافه کرد: بخشی از حکمرانی مردمی رسیدگی به نزدیکان و بستگان است. در حکمرانی مردمی بسیاری از بارها را مردم بر می‌دارند و منتظر آن نیستند که مسؤولان بیایند و به وظایف خود عمل کنند چون می‌دانند که وظیفه مسؤولان باعث نمی‌شود که مسؤولیت از دوش آنان برداشته شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کظم غیظ در درجه اول باید نسبت به والدین اعمال شود. شاه کلید دور شدن و نزدیک شدن به خدا احسان به والدین است و در قرآن کریم احترام به والدین در کنار شکرگزاری آمده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین