عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۴۲۹۴
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
با گرانی نرخ دلار نسبت به ماه‌های گذشته، هزینه سفر عتبات نیز افزایش یافته؛ تا جایی که قیمت سفر هوایی عتبات به بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

عقیق: برقراری سفرهای زیارتی به عتبات از سال گذشته با افزایش هزینه مواجه شده و در هر دوره با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، هزینه این سفر معنوی نیز افزایش یافته است.

افزایش هزینه سفر عتبات

هزینه سفر عتبات اوایل برقراری این سفرها در ایام کرونا که فقط امکان تشرف به عراق به صورت هوایی وجود داشت، هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که در هر دوره با گرانی نرخ دلار، هزینه این سفرها نیز بالا رفته است؛ تا جایی که حتی با وجود اینکه هزینه سفر عتبات در دوره پس از اربعین حسینی که ۱۰ میلیون و ۲۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، اکنون به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

البته دلیل اصلی افزایش هزینه سفر عتبات، بالا رفتن نرخ دلار است و حتی در صورت ادامه این روند، به نظر می‌رسد سازمان حج و زیارت چاره‌ای جز افزایش دوباره هزینه این سفر معنوی نداشته باشد. چرا که وقتی هزینه سفر عتبات حدود ۱۰ میلیون تومان تعیین شد، دلار کم‌تر از ۳۰ هزار تومان بود.

کربلا با افزایش هزینه سفرها برای بسیاری از دلدادگان آرزو می‌شود

به گفته یکی از مدیران کاروان‌های زیارتی که در ماه چندین کاروان به عتبات اعزام می‌کند، در حال حاضر با افزایش حدود ۵ هزار تومانی به ازای هر دلار، در صورتی که سازمان حج و زیارت تدبیری برای اجرای بسته‌های متنوع زیارتی اتخاذ نکند، ممکن است سفر عتبات برای بسیاری از دلدادگان حسینی باز هم آرزو شود و بسیاری امکان تشرف به این سفر معنوی را نداشته باشند.

هزینه‌های ارزی سفر عتبات ثابت است

همچنین یکی دیگر از مسؤولان می‌گوید: هزینه ارزی در عراق تقریباً ثابت است. اما با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، این هزینه هم بیشتر می‌شود و اگر تدبیری در این رابطه اندیشیده نشود، به طور حتم برای سفرهای زیارتی با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. البته درست است که بسیاری هر چه دارند برای زیارت هزینه می‌کنند، اما باید راهکاری برای کاهش این هزینه‌ها اندیشیده شود.

سفرهای ارزان‌قیمت عتبات پاسخگوی نیاز زائران است؟

به منظور کاهش هزینه‌های سفر و امکان تشرف عاشقان به زیارت اعتاب مقدسه عراق، سازمان حج و زیارت سفرهای ارزان‌قیمت عتبات را نیز ساماندهی کرده است و به گفته حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت این سفرها از بسیاری از استان‌ها با قیمت حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اجرا می‌شود و همچنان این سفرها با این قیمت در حال برگزاری است.

نبود سفرهای هوایی به عتبات در برخی استان‌ها

البته همچنان در برخی از استان‌‍‌ها، دفاتر زیارتی حاضر به اجرای سفرهای ارزان‌قیمت عتبات نیستند و زائران به دلیل بالا بودن هزینه این سفر معنوی امکان تشرف به زیارت اعتاب مقدسه را ندارند.

به گفته یکی از مدیران حج و زیارت استانی، برخی از دفاتر به عنوان متولی اعزام زائران در روش نوین، معتقدند که سفر ارزان‌قیمت را نمی‌توانند اجرایی کنند و بیشتر آنها سفرهای زمینی را اجرایی کرده‌اند. البته در برخی از استان‌ها تمایل به برقراری سفر هوایی عتبات نیز وجود دارد که به دلیل نبود پرواز تاکنون این امر محقق نشده و زائران مجبورند با هزینه بیش از ۶ میلیون تومان به صورت زمینی عازم عراق شوند.

علاوه بر این، با وجود برپایی سفرهای زیارتی ارزان‌قیمت، با افزایش دوباره نرخ دلار، بعید نیست که سازمان حج و زیارت مجبور به بالا بردن مجدد هزینه سفرهای ارزان‌قیمت شود. همانطور که اواسط تابستان که این سفرها آغاز شد، هزینه آن کم‌تر از سه میلیون تومان بود که با گرانی دلار، این مبلغ نیز تاحدودی بالا رفت. البته همچنان سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام‌ها توانسته هزینه‌ها را مدیریت کند.

به گزارش فارس، هزینه سفر عتبات در روزهای اخیر با افزایش همراه شده و هزینه سفر زمینی عتبات حدود ۶ میلیون تومان و هزینه سفر هوایی عتبات نیز از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین