عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۳۹۵۴
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱
حجت الاسلام حسینی قمی:
سخنران حرم بانوی کرامت گفت: حیات عبادی امام حسن عسکری علیه‌السلام در نوع خود بی‌نظیر است به همین خاطر با تمام سختی‌هایی که در زندان وجود داشت اما عملکرد عبادی حضرت باعث شد که حتی زندان‌بانان حضرت نیز متحول شوند.

عقیق: حجت الاسلام و‌المسلمین حسینی قمی امشب بعد از نماز عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت اظهار داشت: دوران امامت امام حسن عسکری علیه السلام  با اینکه اوج محاصره دشمن بود اما در عین حال دوران امامت حضرت، اوج عظمت شیعه بود.

وی افزود: امام حسن عسکری در منطقه نظامی زندگی می کردند و اکثرا حضرت در حبس بودند و عمر زیادی هم نداشتند و در ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند.

استاد حوزه علمیه تاکید کرد: امروزه کتاب‌هایی است به نام مستدرک یا مسند که روایات ائمه جمع آوری شده است و بیشترین روایات مربوط به امام صادق علیه السلام با حدود ۳۸ هزار حدیث است و کمترین تعداد روایات مربوط به امام حسن عسکری علیه السلام است با حدود ۵۰۰ حدیث، که نشان دهنده محاصره سخت امام هست.

سخنران حرم بانوی کرامت اضافه کرد: اصحاب خاص امام حسن عسکری علیه السلام در قالب یک پوشش‌هایی نمانیدگی حضرت را انجام می دادند و به صورت علنی نمی‌توانستند فعالیت نمایند.

وی افزود: حضرت هفته ای دوبار باید در دارالخلافه خلیفه عباسی اعلام حضور می‌کردند و حکومت سخت گیری‌های زیادی نسبت به این مسئله داشتند.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: گاهی یاران حضرت از راه های دور می آمدند برای اینکه خدمت حضرت برسند و امکان ملاقات در منزل و… نبود به همین خاطر یاران حضرت در مسیر اعلام حضور در دارالخلافه موفق به دیدار مخفیانه امام حسن عسکری علیه‌السلام می شدند.

وی افزود: دستگیری بسیاری از یاران و اصحاب حضرت نیز دلیل دیگری بر محاصره شدید و سختی دوران امامت حضرت است.

حسینی قمی تاکید کرد: حیات عبادی امام حسن عسکری علیه‌السلام نیز در نوع خود بی‌نظیر است به همین خاطر با تمام سختی‌هایی که در زندان وجود داشت اما عملکرد عبادی حضرت باعث شد که حتی زندان‌بانان حضرت نیز متحول شوند.

کارشناس مذهبی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها خاطر نشان کرد: شب‌های بلند پاییز و زمستان به خاطر طولانی بودن بر اساس روایت بهار مومنان است و مومن می تواند با برنامه ریزی درست عبادت کافی داشته باشد.

وی تاکید کرد: امام حسن عسکری علیه‌السلام در همین فضای سخت محاصره حدود ۲۰۰ شاگرد داشتند که اسامی آن‌ها در کتب رجالی ذکر شده است که نشان دهنده حیات علمی حضرت است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین