عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۹۲۸
تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
در روایات آمده است؛
روز اول ماه ذی الحجه روز بسیار مبارکی است و در این روز حضرت ابراهیم خلیل متولّد شده است.

عقیق: امروز اولین روز از ماه ذی الحجه روز بسیار مبارکی است و در آن چند عمل وارد است:

اوّل:

روزه که ثواب روزه‌ی هشتاد ماه را دارد.

دوّم:

خواندن نماز حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها)؛ شیخ فرموده: روایت شده: این نماز چهار رکعت است با دو سلام، مانند نماز امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) که در هر رکعت سوره «حمد» «یک مرتبه» و «توحید» «پنجاه مرتبه» خوانده می‌شود و پس از سلام «تسبیحات» آن حضرت را گفته، سپس بخوان:

سُبْحانَ ذِی الْعِزِّ الشَّامِخِ الْمُنِیفِ! سُبْحانَ ذِی الْجَلالِ الْباذِخِ الْعَظِیمِ! سُبْحانَ ذِی الْمُلْکِ الْفاخِرِ الْقَدِیمِ! سُبْحانَ مَنْ یَریٰ أَثَرَ النَّمْلَةِ فِی الصَّفا! سُبْحانَ مَنْ یَریٰ وَقْعَ الطَّیْرِ فِی الْهَواءِ! سُبْحانَ مَنْ هُوَ هٰکَذا وَلَا هٰکَذا غَیْرُهُ.

منزّه است آن دارای توانمندی بلندمرتبه، منزّه است آن دارای بزرگی بسیار با عظمت بزرگ، منزّه است آن دارای فرمانروایی گران‌مایه ازلی، منزّه است آن‌که جای پای مورچه را بر سنگ صاف می‌بیند، منزّه است آن‌که چگونگی گذر پرنده را در هوا مشاهده می‌کند، منزّه است آن‌که او چنین است و جز او چنین نیست.

سوّم:

خواندن دو رکعت نماز نیم ساعت پیش از رسیدن آفتاب به هنگام ظهر، در هر رکعت سوره «حمد» «یک مرتبه» و هر یک از سوره‌های «توحید» و «آیت‌الکرسی» و «قدر» را «ده مرتبه».

چهارم:

هرکه از ستم‌کننده‌ای وحشت دارد، در این روز بگوید:

حَسْبِی حَسْبِی حَسْبِی مِنْ سُؤالِی عِلْمُکَ بِحالِی.

مرا کافی است، مرا کافی است، مرا کافی است، تو به حالم بدون بیان درخواستم آگاهی.

تا خدا شرّ ستمکار را از او باز دارد؛

و بدان که در این روز حضرت ابراهیم خلیل متولّد شده است و نیز در این روز به روایت شیخ کلینی و شیخ طوسی، حضرت فاطمه به امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) تزویج شده است.

منبع:مهر


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین