عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۲۷۶۶
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
حسینی خبر داد:
رئیس سازمان حج و زیارت از اعزام روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ زائر عتبات از مرزهای زمینی خبر داد و گفت: این تعداد به مرور به ۱۵ هزار نفر در روز افزایش می‌یابد.

عقیق: حسن ناظم، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق که در راس هیأتی در تهران به سر می‌برد، دوشنبه بعد از نشست صمیمانه و مشترک با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مدیران این سازمان درباره تفاهمنامه‌ای که برای تسهیل امور زائران مدنظر قرار دارد گفت: از اعضای هیئت اعزامی به ایران، جمعی از کارشناسان عالی رتبه سازمان گردشگری عراق حضور دارند که طی گفتگوهایی موضوعات مربوط به زیارت عراق با توجه به مناسبت های پیش رو و استقبال متقاضیان، پیگیری شد.

وی افزود: امیدواریم بعد از این همه گیری کرونا که موجب منقطع شدن حضور زائران در برخی مناسبت‌ها شد، شاهد یک موسم زیارتی بسیار بزرگ با حضور پرشمار زائران باشیم.

وزیر فرهنگ و گردشگری عراق تصریح کرد: ما در سازمان فرهنگ و گردشگری عراق تدابیر لازم برای تسهیل امور زائران را مورد توجه قرار داده ایم و امروز نیز در این نشست مشترک گفت‌وگوهایی را در خصوص تسهیل شرایط سفرهای زیارتی انجام دادیم.

ناظم به مصوبه هفته گذشته دولت عراق مبنی بر بازگشایی مرزهای زمینی برای تردد زوار گفت: با این تصمیم مرزهای زمینی نیز در کنار مرزهای هوایی محل تردد زائران خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به جلسه امروز با سازمان حج و زیارت گفت: یکی از درخواست‌های دست اندرکاران حج و زیارت افزایش مدت اعتبار تست پی سی آر بود که این موضوع نیز به ۳۰ روز افزایش یافت تا زائران در مناسبت‌های خاص با مشکل مواجه نشوند.

وزیر فرهنگ وگردشگری عراق با بیان اینکه در یادداشت تفاهمنامه مشترک مسایل و موضوعات مرتبط با زائران مورد توجه قرار گرفته است گفت: موضوعات جزئی‌ترهمانند فعالیت شرکتهای ایرانی و عراقی برای اعزام زائر و هماهنگی میان سفارت‌‌های دو کشور برای بحث زوار و .... را مدنظر قرار داده‌ایم که ان شاالله یک موسم استثنایی و بزرگ با حضور عظیم زائران شکل بگیرد.

سید صادق حسینی نیز در جمع خبرنگاران درباره راهکار سازمان متبوع خود برای اعزام زائران با توجه به یادداشت تفاهم نامه فی ما بین گفت: در هفته گذشته وزرای کشور و فرهنگ و گردشگری عراق در کشورمان حضور یافتند و با موافقت دست اندرکاران مرز زمینی عراق که به دلیل همه گیری کرونا بسته شده بود از هفته آینده بازگشایی می شود.

‌وی افزود: طبیعتا برای تسهیل هرچه بهتر امور زائران باید هماهنگی‌های فی مابین انجام می‌گرفت بنابراین جلساتی شکل گرفت و امروز نیز نشست صمیمانه‌ای با وزیر فرهنگ و گردشگری عراق و هیئت همراه انجام شد و هماهنگی ها به طور کامل صورت گرفت.

‌رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در دوره جدید اعزام‌ها و بعد از بازگشایی مرزهای زمینی اعزام زائران نظم و سازماندهی تازه‌ای می‌یابد،‌ گفت: شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود تا زائران در کاروان‌های منظم و مورد تایید سازمان به عراق عزیمت کنند تا هم تست پی سی آر و تایید واکسیناسیون صورت گیرد؛ یعنی یک نظم همانند نظم در اعزام زائران به سرزمین وحی مورد توجه قرار می‌گیرد.

‌حسینی افزود: از هفته آینده ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت زمینی به عتبات اعزام می شوند که این روند رفته ‌رفته تا ۱۵‌ هزار نفر افزایش می‌یابد،‌ این سفر مقدماتی برای سفر عظیم اربعین حسینی با حضور پر شور زائران خواهد بود.

‌وی پیش بینی کرد که با توجه به محدودیت های بوجود آمده در دو سال اخیر برای سفر اربعین حسینی که به‌دلیل کرونا ایجاد شده بود، امسال تعداد بی‌شمار و با شکوهی از کشورمان به عتبات مشرف شوند و حتی کثرت زائران بیشتر از دوران قبل از کرونا باشد.

به گزارش فارس، پیش از این وزیر کشور عراق از برقراری سفرهای زمینی به عتبات و‌بازگشایی مرزها در هفته جاری خبر داده و قرار بود روزانه ۲ هزار زائر از طریق مرزهای زمینی به عراق‌ اعزام شوند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین