عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۸۲۶
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷
رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد:
رئیس سازمان حج و زیارت به تلاش‌های سازمان حج و زیارت برای خدمات هرچه بهتر به زائران اشاره کرد و گفت: به دنبال بازگرداندن چارتر در اعزام های هوایی با همکاری دستگاه‌های مرتبط هستیم که در صورت مهیا شدن، قیمت سفر عتبات کاهش می یابد.

عقیق:سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. حسینی ضمن استماع سخنان جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوعات مرتبط با سفرهای زیارتی، گفت: از زمان حضور در سازمان حج و زیارت با همکاری تمامی دست‌اندرکاران پیگیر حل مسائل مختلف برای رضایتمندی زائران بوده‌ایم و از هیچ تلاشی برای زائران اعتاب مقدسه و ضیوف‌الرحمان فروگذار نمی‌کنیم.

وی با اشاره به حج تمتع و وجود یک میلیون و دویست هزار نفر از دارندگان فیش حج در نوبت گفت: با احتساب اعزام حداکثری ۸۵ هزار نفر در هر سال به سرزمین وحی، قریب ۱۵ سال طول می‌کشد تا این تعداد ودیعه‌گذاران اعزام شوند.

حسینی با اشاره به موضوع حج تمتع ۱۴۰۱ و میزان آمادگی سازمان حج و زیارت گفت: این سازمان برای سناریوهای مختلف کشور میزبان در پذیرش تعداد حجاج برنامه‌ریزی کرده و در این برنامه‌ریزی‌ها شرایط مختلف موضوعات اجرایی را مدنظر قرار داده و هر لحظه کشور میزبان اعلام کند، آمادگی کامل برای اجرای هر نوع سناریویی را داریم.

وی درباره موضوع عمره نیز اظهار کرد: حدود ۵ میلیون ۸۰۰ هزار نفر دارای فیش عمره هستند که این سفر زیارتی نیز از سال ۹۴ تعطیل شد و هنوز بازگشایی نشده که در صورت رفع موانع اعزام سپرده‌گذاران در نوبت انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص سفرهای زیارتی عتبات عالیات نیز توضیح داد: اعزام زائران عتبات طبق روال در حال انجام است اما برای عتبات نوروزی (اعزام‌های ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۱) پیش ثبت‌نام از روز شنبه ۳۰ بهمن‌ماه آغاز شده و تا پایان روز جمعه ششم اسفندماه ادامه می‌یابد که تا قبل از ظهر روز چهارشنبه چهارم اسفندماه بیش از ۳۰ هزار نفر نام‌نویسی کرده‌اند که ۶۹ درصد متقاضی اعزام از طریق مرزهای هوایی و ۳۱ درصد متقاضی اعزام از طریق مرزهای زمینی هستند. بدیهی است در صورت بازگشایی مرزهای زمینی، میزان تقاضا برای اعزام زمینی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در خصوص بازگشایی مرزهای زمینی مطالبی از سوی مسئولان ذیربط مبنی بر بازگشایی احتمالی از ماه شعبان‌المعظم بیان شده و ما نیز برای این منظور برنامه‌ریزی کرده و با وزیر بهداشت مکاتباتی را در خصوص چگونگی رعایت و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و دقت نظر در این زمینه داشته‌ایم که به محض بازگشایی مرزهای زمینی اطلاع‌رسانی در خصوص نحوه اعزام‌ها و پروتکل‌های مربوطه را خواهیم داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص قیمت سفرهای عتبات عالیات نیز اظهار کرد: عمده‌ترین مشکل ما در اعزام‌های عتبات عالیات هزینه بلیت هواپیماست که در صورت حل این مسئله، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با مدیرعامل یکی از بانک‌ها بابت فراهم شدن شرایط مناسب برای اعزام هرچه بهتر متقاضیان زیارت عتبات عالیات گفت: تفاهم‌نامه مرتبط با موضوعاتی همانند اعطای تسهیلات کم بهره به متقاضیان زیارت عتبات عالیات است.

حسینی همچنین در خصوص سفرهای زیارتی سوریه که از چندی قبل آغاز شده و با استقبال متقاضیان همراه شده است، گفت:  ۵ هزار ۳۴۰ نفر ثبت نام کرده‌اند و اعزام‌ها در حال انجام است که اوج اعزام‌ها را در ایام نوروز پیش‌بینی می‌کنیم و در حال پیگیری و برنامه‌ریزی برای اعزام تمامی متقاضیان هستیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر مشکلی ازحیث اعزام، اسکان و سایر تدارکات وجود ندارد و اعزام‌ها در کمال عزت، امنیت و کرامت با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌گیرد.

 در این جلسه اعضای فراکسیون حج و زیارت ضمن تبریک بابت حضور حسینی به عنوان سکاندار سازمان حج و زیارت،‌ به بیان دغدغه‌ها و مطالبات مردم بابت زیارت اعتاب مقدسه، سوریه، حج تمتع و عمره پرداختند و از برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات سازمان حج و زیارت برای تسهیل امور اجرایی و رضایتمندی زائران قدردانی کردند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین