عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۸۱۹
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۸
حاج محمد بازوبند در ششمین قسمت برنامه محیا:
پیرغلام اهل بیت حاج محمد بازوبند با حضور در ششمین برنامه محیا(نخستین مجله تصویری هیئت) در پاسخ به این سؤال که آیا با امام حسین(ع) معامله کرده‌اید؟گفت: همه عمرم؛ خدا را شکر می‌کنم یک بار در تشکیلات امام حسین(ع) با دید مادی پیش نرفتم.

گزارش تصویری

عقیق: حاج محمد بازوبند در پاسخ به این سؤال که آیا با امام حسین(ع) معامله کرده‌اید؟، پاسخِ جالبی داد و گفت: همه عمرم؛ خدا را شکر می‌کنم یک بار در تشکیلات امام حسین(ع) با دید مادی پیش نرفتم. همیشه از او خواستم تا آخرین نفس بتوانم نوکری کنم. آن شبِ بی‌کسی‌ها مرا تنها نگذارد؛ در تشکیلات امام حسین(ع) دور از اعتقاد و ایمان نگاه کنی، ضرر کرده‌ای.

بازوبند خاطرنشان کرد: کسانی که با دیدِ مادی واردِ این دستگاه بشوند، ضرر می‌کنند. اگر این دیدگاه را نداشته باشی با معرفت وارد شوی، رتبه‌ اول‌ها پیغام می‌دهند ما را در روضه‌ات دعا کن. ما بالاتر از مرجع در اسلام نداریم. اما یک مرجع کسالت روحی پیدا می‌کرد پیغام می‌داد یک روضه‌خوان بیاید. این روضه‌خوان سلام به امام حسین(ع) می‌داد اشک از این چشم، سرازیر می‌شد.

او در پاسخ به این سؤال که در این روضه‌های خانگی چه چیزهایی دیده‌اید و آیا در این دوران کرونا از کیفیت و کمیت آن کم شد یا خیر، گفت: اتفاقاً چند روز پیش با پسرم حرف می‌زدم. به او گفتم در این ایام کرونا، تالارها، مسجدها و ختم‌ها از رونق افتاد اما روضه‌های خانگی درش بسته نشد، مردم در خانه‌شان را به روی امام حسین(ع) و روضه آقا نبستند.

این پیرغلام اهل‌بیت اشاره کرد: در این روضه‌های خانگی برکاتی نهفته است. هم برای مداحان سفره معنوی برپا می‌کند و هم صاحبخانه و فرزندان و خانواده‌اش را سامان می‌دهد. چند پزشک سراغ دارم که مادران‌شان روضه‌خانگی برگزار می‌کردند. من با ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به مکه رفته‌ام برکاتِ روضه‌خانگی را در موفقیت‌هایشان دیده‌ام. یکی از آنها می‌گفت هر وقت اوضاع و احوالِ محیط غرب به من اثر کند یادِ روضه‌خانگی، مرا نجات می‌دهد. خدا نگذرد از روضه‌خوانی که برای یک قطره اشک، اهل‌بیت را کوچک کند و آن اشک نیست. اگر عزت اهل‌بیت را بزرگ کردید ظلم ظالم را ثابت کردی و مردم افتخار می‌کنند پیرو یک همچنین امامی‌اند.

او درباره اینکه آیا از مداحان و جلسات امروز انتقاد دارد و رابطه‌اش با جلسات مداحان جوان امروز چطور است، گفت: ما هم در دوران جوانی شاید خیلی اشتباهاتی داشتیم که الان نداریم. همین قدری که یک مداح جوان، هنری دارد که صدها جوان را پای مداحی‌اش می‌نشاند و او را جذب می‌کند. معلوم است امام حسین(ع) به او نظری دارد؛ امکان ندارد این نظر وجود نداشته باشد. در دهه 1390 این تحولات را با چشم خودم می‌بینم. مداحانِ جوانی می‌آیند، اکثراً مقتل‌خوان، با سواد و دکتر و تأثیرگذارند.

بازوبند به خلأ دهه‌ قبل اشاره کرد و افزود: ما در دهه 80 خلأ برخی از حرکت‌هایی را داشتیم که زیبنده مجلس امام حسین(ع) بود. حاج اکبر برادرم می‌گفت اگر می‌خواهید روضه‌تان تأثیرگذار باشد خودتان را در موضعِ روضه قرار دهید. ما این رسالت را برعهده داریم که اشک توأم با معرفت داشته باشیم؛ آن موقع عزت‌آفرین خواهد بود. بدون شناخت، تألمات زودگذر به جا می‌گذارد. شاید خیلی از ظواهر جوانانِ امروز را نپسندند اما باید ببینند در روضه چه اشکلی برای امام حسین(ع) می‌ریزند. هیچ‌وقت اهل‌بیت به ظاهر کسی حکم نمی‌دهند؛ آنها دل پاک می‌خواهند که در دهه 90 شاهد این تحولاتیم.

او در پایان تأکید کرد: ما خیلی مداحانی داریم که از پا و دست افتادند اما از نفس نیفتادند. آن قدرت صوت جوانی را نداشتند اما نمک عجیبی امام حسین(ع) به آنها داده با همان صدای لرزان، سلام به حضرت اباعبدالله(ع) می‌دهند مجلسی را از این رو به آن رو می‌کند. امام حسین(ع) آبروی ما و پیرغلامان اهل‌بیت را حفظ می‌کند.  

در ادامه فیلم اظهارات حاج محمد بازوبند را ببینید:

تعداد بازدید : 99

محیا(نخستین مجله تصویری هیئت) سه شنبه هر هفته از ساعت ۲۲ به صورت زنده از عقیق و صفحه محیا پخش می شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین