عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۱۰۹۳
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶
در نشست خبری مهرواره هوای نو مطرح شد؛
مروز هیات های غیر رسمی بسیاری در استانها و شهرستانها در حال خدمت رسانی در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و ... هستند و هوای نو میخواهد نشان دهد که یک هیات در عرصه فرهنگی و اجتماعی می تواند منشأ اثر باشد و به نسل بعدی منتقل کند.

هیئت ها در گام دوم انقلاب، می توانند موتور پیشران باشندعقیق: نشست خبری بزرگترین رویداد ملی هیات و تشکل های دینی با عنوان « مهرواره؛ هوای نو» با حضور حجت الاسلام مجید باباخانی رییس سازمان هیئت و تشکل های دینی در مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر سرچشمه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حجت الاسلام باباخانی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: غنای معرفتی شیعه از اهل بیت گرفته شده و در طول تاریخ این ظرفیت معرفتی در کنار توسل به اهل بیت دستمایه اصلی حرکت شیعی بوده است.

وی افزود: در ۱۴۰۰ سال گذشته جلوه های این توسل باعث شده به مسایل فرد و اجتماع پرداخته شود و تعالی اجتماعی رقم بخورد. 

مدیر تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی هیات های مذهبی را از جلوه های توسل به اهل بیت و استفاده از این چشمه جوشان دانست و عنوان کرد: این توسل و استفاده از این جریان معرفتی عمیق یکی از پایه های اصلی پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. بنابراین آن چیزی که محدث انقلاب اسلامی محسوب می‌شود قطعا در بقا و تحقق های آرمان های انقلاب نقش مهمی خواهد داشت.

باباخانی تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی با مسیری که مقام معظم رهبری ترسیم کردند هیات ها و تشکل های دینی می توانند موتور پیشران اصلی جریان فرهنگی که پایه اصلی گفتمان انقلاب اسلامی محسوب می شود به شمار آیند.

وی افزود: نکته مهم این است که فضای عمومی جامعه هیات را خلاصه در دهه اول محرم کرده در حالی که هیات صرفا یک جلسه که در آن توسل وجود دارد و چنین در اذهان عمومی مردم نقش بسته خلاصه نمی‌شود، بنابراین جلوه های بیرونی هیات تنها اختصاص به دهه اول محرم ندارد. هیات ها و تشکل های دینی منشا اثرات بسیاری است برای مثال در شرایط کرونا، زلزله و بحران های دیگر این اثرات قابل مشهود بود، اما صرفا این نیست که هیات ها تنها در بحران ها ظهور و بروز داشته باشند بلکه در مسایل پیچیده فرهنگی و اجتماعی مردم هیات ها می توانند نقش آفرینی کنند.

وی بیان کرد: امروز هیات های غیر رسمی بسیاری در استانها و شهرستانها در حال خدمت رسانی در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و ... هستند و هوای نو میخواهد نشان دهد که یک هیات در عرصه فرهنگی و اجتماعی می تواند منشأ اثر باشد و به نسل بعدی منتقل کند. همچنین هوای نو با این نگاه میخواهد به هیات ها بگوید استاندار و معیارهای هیاتی را حفظ کرده و آن را بالا بیاورند. در واقع هوای نو میخواهد معیارهای هیات را در گام دوم انقلاب اسلامی در جامعه نشان و ابراز کند.

در ادامه نشست، وحید ملتجی دبیر مهرواره هوای نو با تأکید بر اینکه هوای نو بزرگترین رویداد هیئت‌ها و تشکل‌های دینی در جمهوری اسلامی ایران است، گفت: هیئت از تجمع مردان و زنان دغدغه مند برای شکل گیری وفاق اجتماعی ذیل فرهنگ دینی است و در چهل واره دوم انقلاب اسلامی به عنوان پیشران و موتور محرک جامعه، ظرفیت‌های دیرینه خود را مانند درختی پرثمر و قابل تکیه و تصفیه کننده روح و هوای فرهنگی جامعه به نمایش خواهد گذاشت.

دبیر مهرواره هوای نو افزود: مهرواره هوای نو تلاش می‌کند تا با ارتقای افق نگاه هیئت‌ها و تشکل‌های دینی فضای گسترده و عمیق‌تر نسبت به مسائل اجتماعی داشته و همه مردم را با هر سلیقه و نگاهی در آغوش مطمئن و گرم خود جای دهد.

هیئت ها در گام دوم انقلاب، می توانند موتور پیشران باشند

وی با اشاره به اینکه هوای نو یک رویداد خاص است، تصریح کرد: هوای نو اولین و بزرگترین مهرواره ای است که به طور خاص می‌خواهد به هیئت‌ها و تشکل‌های دینی بپردازد و تلاش دارد نگاه هیئت‌ها و رویکرد آنها را نسبت به عموم مردم و فعالیت‌های خودشان ارتقاء دهد و با نشان دادن فعالیت‌های مؤثر هیئت‌ها به عموم مردم سبب بهتر دیده شدن هیئت‌ها در بین مردم و مسئولان شود. هوای نو می‌خواهد به طور حرفه‌ای و متمرکز به تمام جنبه‌های هیئت بپردازد و مهرواره ای تخصصی در این حوزه باشد.

ملتجی درباره هیئت داوران بیان کرد: هیئت داوران متشکل از افراد متخصص و خوشنام در هر بخش و رشته است که با تجزیه و تحلیل آثار شرکت کنندگان، برگزیدگان نهایی مهرواره را مشخص خواهند کرد.

دبیر مهرواره هوای نو در خصوص جوایز این جشنواره تصریح کرد: هر کدام از هیئت‌ها و تشکل‌های دینی در سراسر کشور یک پایگاه فرهنگی هستند که می‌توان آنها را به درختانی با ریشه‌های مستحکم تشبیه کرد. شجره های طیبه ای که علاوه بر ثمرات زیاد، مهمترین اثرشان این است که هوای فرهنگی کشور را تصفیه می‌کنند و یک هوای مطلوب را در فضای کشور ایجاد می‌کنند.

هیئت ها در گام دوم انقلاب، می توانند موتور پیشران باشند

وی افزود: از این رو تندیس ویژه تقدیر از برگزیدگان و شایستگان مهرواره نماد درخت است که در قالب درخت زرین طراحی و تولید خواهد شد. دلیل برگزاری مهرواره هوای نو رقابت و کسب جوایز نیست ولی برگزیدگانی از هیئت‌ها و فعالان هیئت خواهد داشت که بر اساس شاخصه‌های تخصصی انتخاب و مورد حمایت معنوی و مادی مهرواره قرار خواهند گرفت.

ملتجی ادامه داد: جایزه ویژه این همایش «سفر تجربه» خواهد بود. در کشورهای بسیاری فعالیت های مردمی شاخصی انجام میشود کسانی که در این رویداد برگزیده میشوند به این سفر اعزام و از نزدیک با فعالیت این گروه ها آشنا خواهند شد.

وی در مورد اختتامیه این جشواره خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه هوای نو با حضور فعالان هیئت‌ها و تشکل‌های مردمی، جمعی از ستایشگران اهل بیت، اهالی کتاب، هنرمندان و مسئولان و مدیران ارشد نظام برگزار می‌شود.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین