عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۳۹۲
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
در رادیو گفتگو مطرح شد؛
یکی از مهم‌ترین کارهایی که در سیره ائمه (ع) دیده می‌شود، حزن و ماتم در ماه محرم است به گونه‌ای که اولیای الهی، شیعیان را به برپایی عزای اباعبدالله الحسین(ع) تشویق می‌کنند.

عقیق:حجت الاسلام حسین سیل سپور در ویژه برنامه محرمی «شرح شیدایی» که از رادیو گفت وگو پخش شد، با اشاره به ویژگی‌های عزاداری ائمه اطهار (ع) برای اباعبدالله (ص) اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در سیره ائمه (ع) دیده می‌شود، حزن و ماتم در ماه محرم است.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای درباره عزاداری از روز نخست ماه محرم، شبهه و پرسش‌هایی مطرح می‌کنند، گفت: مرحوم شیخ صدوق از امام رضا (ع) نقل می‌کند که حضرت می‌فرمایند پدرِ من، امام کاظم (ص) سیره و روش‌شان اینگونه بود؛ وقتی ماه محرم می‌رسید، ایشان دیگر خنده بر لب نداشتند. دائماً غم و اندوه بر پدرم چیره می‌شد تا اینکه ۱۰ روز از ماه محرم می‌گذشت.

سیل سپور عزاداری از روز نخست محرم را سیره امام کاظم (ع) معرفی کرد و افزود: امامِ کاظم (ع) که حجت خداوند بر ما هستند، از روز نخست عزادار محرم می‌شدند تا جایی که امام رضا (ع) می‌فرمایند تا روز دهم، همین حزن و اشک و آه را داشتند که در روز دهم، شدت می‌گرفت و امام می‌فرمودند امروز، روزی است که جدِما کشته شد.

وی با نقل این احادیث، به سه کار مهم در ایام محرم اشاره کرد: نخستین کار حزن و ماتم است و دومین عمل، سیاه‌پوشی و لباسِ مشکی به تن کردن است. این را تاریخ می‌گوید.

سیل سپور با استناد به بحارالانوار مرحوم مجلسی، گفت: وقتی امام حسین (ع) به شهادت رسیدند، هیچ زنِ هاشمی و هیچ زنی از قریش نبود؛ اِلا اینکه لباسِ مشکی به تن کردند.

معاون فرهنگی دفتر مرکزی آیت الله جوادی آملی ادامه داد: مخاطبان به این مسئله دقت کنند که موضوع لباس مشکی به تن کردن برای اباعبدالله (ع) آنقدر مهم است که زنان بنی هاشم از جمله حضرات زینب (س) و سکینه، لباس مشکی بر تن می‌کردند.

سیل سپور برپایی جلساتِ عزا را از دیگر کارهای مهم برشمرد و افزود: باید منبر و گریه به پا شود و در این مراسم‌ها نوحه بخوانیم و اشک بریزیم.

وی به نقل حدیثی از امام صادق (ع) اشاره کرد که حضرت خطاب به یکی از رهروان خود سوال کردند آیا جلسه عزا برپا می‌دارید؟ چنین مجالسی مورد خوشنودی من است.

سیل سپور به نصِ صریح کلام معصوم (ع) اشاره کرد و گفت: حضرت فرمودند؛ منِ امام صادق (ع) چنین مجلسی را دوست دارم که شما دور هم جمع می‌شوید و از ما اهل بیت (ع) صحبت می‌کنید و سپس فرمودند امر ما را احیا کنید و حتی برای کسانی که این امر را احیا کنند، دعا فرمودند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین