عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۳۵۵
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری فراهم شد:
این روزها که کرونا موجب اعمال محدودیت‌هایی شده، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن فراهم کردن امکان خرید حضوری و اینترنتی وسایل مورد نیاز هیئت با تخفیف، به روضه‌های خانگی مداح و سخنران اعزام می‌کند.

عقیق: کرونا حدود یک سال و نیم است که در جهان جولان می‌دهد و هر روز قربانی می‌گیرد. با این وجود، مردم دیگر با زندگی همراه با کرونا انس گرفته‌اند و تا حدودی با تغییر سبک زندگی، فعالیت‌های روزمره را در کنار کرونا به سرانجام می‌رسانند.

سال گذشته که نخستین بار مردم در شرایط کرونا مراسم‌های مذهبی به ویژه محرم و صفر را برپا کردند، عزاداران حسینی با رعایت نظم و نکات بهداشتی در هیأت‌ها حضور یافتند و برای مصیبت اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) گریستند؛ تا جایی که حتی مقام معظم رهبری از رعایت نکات بهداشتی در برپایی عزاداری سیدالشهدا (ع) تقدیر کردند و فرمودند: «از برگزار‌کنندگان و منبری‌های محترم و مداحان محترم مجالس عزاداری محرم که تا امروز بحمدالله اکثر آنها توصیه‌های ستاد ملی کرونا را مراعات کرده‌اند تشکر می‌کنم».

امسال که هیأت‌ها تجربه سال گذشته را دارند، درصدد هستند تا با برنامه‌ریزی بهتری این مراسم را به پا دارند تا شهر در ماه محرم و صفر رنگ و بوی عزای سیدالشهدا (ع) را بگیرد. بر همین اساس، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نیز در سایت «جلوه سوگ» در ایام محرم و صفر خدمات ویژه‌ای به عاشقان حسینی و هیأت‌ها می‌دهد.

خرید حضوری و اینترنتی ملزومات هیأت با تخفیف

یکی از خدمات ارائه شده در این سایت، تأمین وسایل مورد نیاز هیأت‌ها با تخفیف در قالب نمایشگاه «عطر سیب» است؛ به طوری که هیأت‌های عزاداری می‌توانند برای خرید محصولات و لوازم مورد نیاز از سیاهی‌های برپایی هیأت گرفته تا محصولات بهداشتی یا حتی خوراکی‌هایی برای نذورات و غذای هیأت‌ به این سایت مراجعه کنند.

متولیان هیأت‌‌های حسینی برای خرید محصولات از این نمایشگاه باید پس از ثبت‌نام در سایت بیرق و تأیید از سوی سازمان تبلیغات اسلامی و اطلاع‌رسانی از طریق پیامک، برای دریافت بن خرید به یکی از فرهنگسراهای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مراجعه کنند.

البته برای دریافت بن خرید هم باید هیأت‌ها مدارک شناسایی معتبر همچون کارت ملی و معرفی مهمور شده برای نماینده هیأت را به مراکز منتخب ارائه دهند.

 سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با توجه به شیوع کرونا و به منظور سهولت در خرید ملزومات هیأت‌ها در کنار خرید حضوری، خرید اینترنتی نیز در نظر گرفته است که هیأت‌ها با دریافت بن خرید می‌توانند به بخش عطر سیب مراجعه کرده و اقدام به خرید اینترنتی کنند. (برای خرید اینترنتی به اینجا مراجعه کنید) محصولاتی همچون آب معدنی، نوشابه، مایع ضدعفونی، ماسک، خرما، ادویه، حبوبات، برنج، چای، روغن، رب، قند، دستمال کاغذی، ظروف یکبار مصرف و ... با قیمت مناسب در فروشگاه اینترنتی عطر سیب لحاظ شده است.

علاوه بر این، فروشگاه عطر سیب در میدان امام حسین (ع) تهران برای خرید حضوری هیأت‌ها برپا شده است و افراد می‌توانند با مراجعه به این فروشگاه وسایل مورد نیاز هیأت را با تخفیف تهیه کنند.

۱۴ هزار هیأت فعال در تهران داریم

سیدعلیرضا فاطمیان‌پور، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می‌گوید: مساجد و حدود ۱۴ هزار هیأت فعال در تهران داریم که هدف ما از برپایی نمایشگاه عطر سیب، ارائه محصولات مورد نیاز هیأت‌ها با قیمت مناسب است تا در وضعیت اقتصادی کنونی کمکی به آنها کرده باشیم.

برپایی نمایشگاه عطر سیب با ۵۵ غرفه در میدان امام حسین (ع)

وی با بیان اینکه نمایشگاه عطر سیب در میدان امام حسین (ع) ۵۵ غرفه دارد و در هر غرفه نیز ملزومات و محصولات مختلفی عرضه می‌شود، می‌افزاید: خوشبختانه با کمک اوقاف و امور خیریه در برخی از امامزاده‌های استان تهران این نمایشگاه فعال شده و به هیأت‌ها خدماتی ارائه می‌دهد.

ثبت نام خادمین جهادی هیأت‌ها 

از دیگر اقدامات برای برپایی باشکوه مراسم عزاداری امام حسین (ع) در شهر تهران، ثبت نام خادمین جهادی هیأت‌ها در نمایشگاه است که افراد علاقه‌مند در هر سن با هر جنسیتی می‌توانند در حوزه‌های مختلف همچون تعمیر سیستم‌های صوتی و برقی، نظارت بر دستورالعمل‌های بهداشتی، نظم‌دهی هیأت‌ها و دسته‌های عزاداری، توزیع اقلام بهداشتی در حاشیه برپایی نمایشگاه عطر سیب توانایی خود برای کمک به هیأت‌های عزاداری سیدالشهدا (ع) را اعلام کنند.

فضاهای روباز و فرهنگسراها هیأت می‌شوند

همچنین این روزها که کرونا موجب تعطیلی برخی از هیأت‌های عزاداری شده است و بر اساس دستورالعمل ستاد کرونا هیأت‌های عزاداری باید در فضای باز و با رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی برگزار شوند، برخی از هیأت‌ها امکان برپایی در فضاهای کوچک و مسقف را ندارند.

به همین ترتیب، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با توجه به اهمیت برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) همه فضاهای روباز و فرهنگسراها را برای برپایی عزاداری سیدالشهدا (ع) با رعایت نکات بهداشتی آماده کرده است و حتی افرادی به منظور نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های ستاد کرونا در ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) در این اماکن حضور خواهند داشت.

البته معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این باره نیز می‌گوید: در فضاهای اختصاص یافته با رعایت نکات بهداشتی مراسم عزداری برگزار می‌شود. همچنین علاقه‌مندان برای برپایی هیأت و رزرو مکان‌هایی که برای رزو باقی مانده است، می‌توانند با سامانه ۱۸۳۷ یا شماره ۰۹۹۲۰۲۲۵۷۰۲ تماس بگیرند.

تخصیص ۲۹ مکان برای هیأت‌ها

در بخش درخواست رزرو مکان هیأت که در سایت «جلوه سوگ» تعبیه شده است، افراد می‌توانند برای برگزاری هیأت مکان مورد نظر را روی نقشه تعیین کرده و پس از بررسی موقعیت مناسبی به منظور برگزاری هیأت امام حسین (ع) به متقاضیان معرفی خواهد شد تا با رعایت نکات بهداشتی و فضای مناسب بتوانند خیمه عزای سیدالشهدا (ع) را به پا کنند. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تاکنون ۲۹ موقعیت را برای برپایی مجلس عزاداری امام حسین (ع) آماده کرده است که برای اطلاع از آنها می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

اعزام مداح و سخنران به روضه‌های خانگی

علاوه بر این، خدمات برگزاری روضه خانگی با اعزام روضه‌خوان به هیأت‌های کوچک امسال هم از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران عرضه می‌شود که بر این اساس، متقاضیان پس از تکمیل اطلاعات شخصی خود و زمان و مکان برپایی محفل عزاداری روی نقشه، درخواست خود از هماهنگی سخنران یا مداح، اقلام بهداشتی و حتی بسته پذیرایی روضه را ثبت می‌کنند و پس از بررسی و تأیید درخواست آنها عملیاتی خواهد شد. البته این درخواست نه تنها برای شهر تهران بلکه برای شهرستان‌های تهران نیز عملیاتی می‌شود. (به اینجا مراجعه کنید)

سایت «جلوه سوگ» در کنار خدمات برای ترویج نهضت عاشورایی و اهتمام به برپایی محافل عزاداری امام حسین (ع) پذیرای ایده‌های افراد صاحب‌نظر نیز هست و پیشنهادهای مختلف را برای بهبود عملکرد بررسی می‌کند. (به اینجا مراجعه کنید)

به گزارش فارس، با توجه به شیوع کرونا امسال هم عزاداری امام حسین (ع) با شرایط خاص برگزار می‌شود و بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری هیأت در فضای باز با یک سوم ظرفیت، برگزاری هیأت در فضای بسته با یک چهارم ظرفیت، زمان برگزاری مجالس حداکثر ۲ ساعت، استفاده از طبل و سنج با شرط شخصی بودن یا ضدعفونی کردن هنگام جابجایی بین افراد، دسته روی به صورت محلی و رعایت فاصله گذاری، ضرورت فاصله گذاری اجتماعی در طول مراسم، استفاده از ماسک به صورت مستمر و توزیع اقلام بهداشتی در ایستگاه‌های صلواتی با عنوان موکب سلامت از شروط برپایی عزاداری سیدالشهدا (ع) است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین