عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۹۳۱۴
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
در آستانه ماه محرم:
در آستانه محرم حسینی، مجموعه«کتاب هیئت»، اقدام به معرفی مجموعه کتب با محوریت «مقتل امام حسین علیه‌السلام» کرده است.

عقیق:بیان مداحی و مراثی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به‌ویژه ذکر مصائب امام حسین(علیه‌السلام) از شریف‌ترین عبادت‌ها محسوب می‌شود که از جانب خداوند متعال ثواب‌های عظیمی برای آن قرار داده شده است. روایات متعددی نیز در این زمینه از سوی ائمه اطهار(علیهم‌السلام) وارد شده که در اینجا به ذکر دو نمونه اکتفا می‌شود:

امام رضا(علیه‌السلام) به حسن‌بن علی بن فضال فرمودند: «مَنْ تَذَکَّرَ مُصَابَنَا فَبَکَی وَ أَبْکَی لَمْ تَبْکِ عَیْنُهُ یَوْمَ تَبْکِی الْعُیُونُ».(وسائل‏الشیعة، ج 14، ص 50.) هرکس مصیبت‌های ما را یاد کند و بگرید و دیگران را بگریاند، چشمان او گریان نمی‌شود در روزی که همه چشم‌ها گریانند.

همچنین امام صادق(علیه‌السلام) در ضمن حدیثی به جعفربن عفان فرمودند: «مَا مِنْ أَحَدٍ قَالَ فِی الْحُسَیْنِ علیه‌السلام شِعْراً فَبَکَی وَ أَبْکَی بِهِ إِلَّا أَوْجَبَ اللَّهُ لَهُ الْجَنَّةَ وَ غَفَرَ لَهُ». (وسائل‏الشیعة، ج،: 14، ص 593.) هرکس درباره حسین(علیه‌السلام) شعری بگوید و بگرید و بگریاند، خداوند بهشت را بر او واجب کرده و او را می‌آمرزد.

مسلماً زمانی که یک امر تا این حدّ والا و مقدس باشد، به حکم آیه «اللَّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسَالَتَهُ». (الأنعام‏، آیه 124. «خدا داناتر است که رسالت خود را در کجا قرار دهد».)کسانی که این امر به آنها واگذار می‌شود نیز افرادی والا و شایسته هستند و در نزد خداوند متعال مقام و مرتبه‌ای دارند که این امر مقدس به آنها واگذار شده است؛ به‌همین جهت است که ذاکرین اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در بین افراد جامعه مورد تکریم و احترام خاصی هستند. البته این حقیقت را نباید از نظر دور داشت که هرچه سطح علمی مداحان و ذاکران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بالاتر باشد، تأثیر بیشتری روی آحاد جامعه خواهند گذاشت و افراد بیشتری را جذب مکتب نورانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) خواهند کرد؛ شاید همین امر سبب شده که خود مداحان محترم نیز در مورد ارتقا بخشیدن به سطح مطالعاتی خود در زمینه تاریخ اسلام، اشتیاق زیادی نشان دهند و با مراجعه مکرر به استادان تاریخ، خواستار این باشند که یک سلسله کتاب‌های معتبر و مناسب در زمینه‌ تاریخ اهل‌بیت به‌ویژه تاریخ زندگی و مقتل امام حسین(علیه‌السلام) را به آنها معرفی نمایند، تا آنها با خیال آسوده‌تری به بیان مداحی و مراثی بپردازند.

دفتر مقتل جامعه ایمانی مشعر به‌منظور ارتقا بخشیدن به اطلاعات تاریخی جامعه مداحان، مسئولیت این امر خطیر را به عهده گرفته و بر این اعتقاد بود که تهیه سیر مطالعاتی مقاتل امام حسین علیه‌السلام علاوه بر ایجاد فرهنگ و انگیزه مطالعه در بین مداحان، دسترسی به کتاب‌های مرجع و دست اول را آسان کرده و از پراکنده‌خوانی کتب توسط مداحان و سخنرانان جلوگیری می‌کند. همچنین موجب تمییز مطالب صحیح از غیر صحیح و تمییز مطالب مستند از غیر مستند می‌شود. از این‌رو جامعه ایمانی مشعر با مراجعه به استادان طراز اول رشته تاریخ اسلام و دعوت از آنان برای برگزاری نشست‌های متعدد، گام نخست را در این راه برداشت و استادان محترم نیز با وجود مشغله‌های فراوان، خاضعانه همکاری کردند و تمام تلاش خود را در این راه مبذول داشتند. در نهایت بعد از جلسات مختلفی که با حضور استادان محترم حجج اسلام مهدی پیشوایی، محمد هادی یوسفی غروی، محمدرضا جباری و آقای دکتر محمدحسین رجبی دوانی برگزار شد، یک سلسله کتاب‌های معتبر تاریخی در سطوح: «پیش نیاز»، «مقدماتی»، «متوسطه»، «پیشرفته»، «پژوهشی»، و «ملحقات» معین گردید و قرار شد فهرستی از آنها در اختیار جامعه مداحان قرار گیرد تا با مراجعه به کتاب‌های پیشنهادی، سطح علمی خود را در زمینه مقاتل امام حسین(علیه‌السلام) بالا برده و به همه ابعاد این قیام خونین آشنا گردند. از آنجا که ممکن بود بعضی از این کتاب‌ها برای ذاکران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) ناآشنا باشد، ازاین‌رو دفتر مقتل جامعه ایمانی مشعر بر آن شد تا خلاصه‌ای از محتوای هر کتاب را به همراه اجمالی از زندگینامه نویسنده‌ تهیه و در قالب کتاب«سیر مطالعاتی مقاتل امام حسین(علیه‌السلام)» در اختیار مداحان محترم قرار دهد.

 

 

مداحان برای«مقتل امام حسین(علیه‌السلام)» چه کتابی بخوانند؟

کتاب سیر مطالعاتی مقاتل امام حسین(علیه‌السلام)

به همت جمعی از اساتید زیر نظر حجت‌الاسلام و المسلمین استاد مهدی پیشوایی

نشر: جامعه ایمانی مشعر

قیمت: ۲۷ هزار تومان

معرفی کلی مراحل سیر مطالعاتی مقاتل امام حسین(علیه‌السلام)

سیر مطالعاتی مقاتل امام حسین(علیه‌السلام) در شش مرحله مختلف تنظیم شد و برای هر مرحله چند کتاب از آسان به مشکل تعیین گردید. در این متن به معرفی بصورت کلی به این مراحل اشاره می‌شود. برای آشنایی تفصیلی کتب به کتاب«سیر مطالعاتی مقاتل امام حسین(علیه‌السلام)» مراجعه بفرمایید.

 

مداحان برای«مقتل امام حسین(علیه‌السلام)» چه کتابی بخوانند؟

دوره پیش‌نیاز:

1. لؤلؤ و مرجان در شرط پله اول و دوم منبر روضه‌خوانان

میرزا حسین نوری

نشر: دارالکتب اسلامیه

قیمت: ۲۵ هزار تومان

 

2. آینه بی‌غبار (مبحث زبان حال)

سید مهدی حسینی رکن‌آبادی

نشر: جامعه ایمانی مشعر

قیمت: ۳۵ هزار تومان

 

3. کامل‌الزیارات

جعفربن محمدبن قولویه

ترجمه: صادق حسن‌زاده، حسین حسن‌زاده

نشر: آبانه

قیمت: ۶۰ هزار تومان

 

مداحان برای«مقتل امام حسین(علیه‌السلام)» چه کتابی بخوانند؟

دوره مقدماتی:

1. گزیده تاریخ قیام و مقتل جامع حضرت سیدالشهداءعلیه‌السلام

استاد مهدی پیشوایی و جمعی از پژوهشگران

تلخیص‌کننده: علی امین‌رستمی

نشر: مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی

قیمت: ۵۵ هزار تومان

 

2. تاریخ زندگانی امام حسین علیه‌السلام

سید هاشم رسولی محلاتی

نشر فرهنگ اسلامی

قیمت: ۱۱۲هزار تومان(جلد نرم) ۱۲۲هزار تومان (جلد سخت)

 

3. مثیرالاحزان(در سوگ آزادی)

جعفربن محمد معروف به ابن نمای حلی

نشر: حاذق - اخلاق

قیمت: ۸۰ هزار تومان

 

4. لهوف

سید ابن‌طاووس

مترجم: سیداحمد فهری زنجانی

نشر: بین الملل

قیمت: ۲۵ هزار تومان(چاپ تمام)

 

مداحان برای«مقتل امام حسین(علیه‌السلام)» چه کتابی بخوانند؟

دوره متوسطه:

1. شهادت‌نامه امام حسین علیه‌السلام

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی ری‌شهری

نشر: دارالحدیث

قیمت: ۲۵