عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۶۶۶۲
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
قائم مقام مدیر مرکز تخصصی مهدویت:
حجت‌الاسلام مصلحی با بیان‌اینکه مجالس اهل بیت(ع) معرفت‌زا است، تاکید کرد: عزاداری‌های فاطمیه به انتظار راستین و زمینه‌ساز کمک می‌کند، سیره حضرت(س) در این دوران بهترین الگو است برای سبکی از زندگی که ما را به ظهور می‌رساند.

عقیق:به مناسبت قرار گرفتن در آستانه دهه دوم فاطمیه و ایام عزاداری حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها و به منظور بررسی وجوه مشترک سیره فاطمی و سبک زندگی مهدوی، با حجت الاسلام والمسلمین «علی مصلحی»، قائم مقام مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم گفتگویی ترتیب داده ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

حجت الاسلام والمسلمین مصلحی در تشریح وجوه مشترک سیره فاطمی و سبک زندگی مهدوی، اظهار کرد: یکی از نکات بارز در سبک زندگی حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها این است که بعد از ماجراهای رخ داده در صدر اسلام، درصدد بودند تا از ایشان بیعت بگیرند اما حضرت(ع) پرهیز کرده و بیعت نکردند این همان سیره ای است که حضرت مهدی(عج) دارند و با طواغیت زمانه بیعت نکرده و نمی کنند، چنان که حضرت زهرا(س) در حیات بابرکت شان با هیچ طاغوتی بیعت نکردند و مسیر انتخابی ایشان، مبارزه با طواغیت زمان بود.

قائم مقام مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم ادامه داد: با مراجعه به تاریخ این حقیقت را درمی یابیم، چنان که در منابع اهل سنت همچون تاریخ طبری این مهم ذکر شده است. از دیگر سو، از عوامل غیبت امام مهدی(عج)، عدم بیعت با طواغیت است چون هر یک از ائمه(ع) در همزمانی با حکومت ها به اقتضای زمان، ناگزیر به بیعت با آنها و ایستادگی پای آن بیعت بودند اما امام زمان(عج) پس از ظهور بیعتی بر گردن ندارند، و به مبارزه با طواغیت برمی خیزند.

وی تصریح کرد: دیگر وجه مشترک بین سیره فاطمی(س) و سبک زندگی حضرت مهدی(عج) این است که هر دوی این حضرات(ع)، از مردم و ستمگران زمان خود دوری گزیدند، حضرت فاطمه(س) تلاش های بسیار کردند تا مانع انحراف به وجود آمده در امت شوند و برای حفظ و تثبیت ولایت امیرمومنان(ع) مبارزه کردند و چون این مبارزات اثر نکرد گریه و عزاداری را در پیش گرفتند تا جایی که این سیره هم مورد اعتراض قرار گرفت از این رو، ایشان به ناچار از شهر خارج شده و در کنار قبور شهدای احد گریه کرده و اعتراض شان را بیان می داشتند.

حجت الاسلام مصلحی تاکید کرد: وجود مقدس امام مهدی(عج) نیز از ستمگران دوری می کنند و به ناچار در پس پرده غیبت قرار گرفته اند اما در زمان مناسب ظهور و برنامه های مقدر الهی را پیاده می کنند.

این کارشناس مهدوی در بیان وجه دیگر شباهت این دو معصوم(ع)، ابراز کرد: مبارزه با شبهات و انحرافات دیگر وجه شباهت آن حضرات(ع) است، حضرت فاطمه(س) با انحرافات مبارزات متعدد داشتند؛ مهمترین انحراف در آن زمان، انحراف از ولایت و خط سیری بود که حضرت رسول(ص) مشخص کرده بودند تا پس از ایشان طی شود، حضرت زهرا(س) سعی‌شان بر آن بود تا این حق به جای اصلیش بازگردد و جلوی انحرافات بعدی گرفته شود، درباره امام مهدی(عج) نیز در روایات آمده که بعد از ظهور با انحرافات مبارزه کرده و دین را به جای اصلی خود بازمی گردانند و هیچ بدعتی باقی نمی ماند مگر آنکه به دست حضرت حجت(عج) از بین خواهد رفت.

وی در ادامه تاکید کرد: حضرت زهرا(س) و امام مهدی(عج) هر دو مجاهد تلاشگر هستند؛ تلاش های حضرت فاطمه(س) در حمایت از ولایت و رفتن به در خانه مهاجرین و انصار و یادآوری بیعت آنها با امیرمومنان(ع) در غدیر شاهدی بر این مهم است؛ درباره امام مهدی(عج) نیز تصریح شده که ایشان شتابنده به سوی نیکی ها و تلاشگری سختکوش است و چه در دوران غیبت و چه در عصر ظهور، امام مهدی(عج) به وظایف خود در این باره عمل می کنند چنان که رسول خدا(ص) فرمودند: در زمان غیبت مردم از نور ولایتش بهره می برند چنان که از نور خورشید در پس ابر بهره مند می شوند.

حجت الاسلام مصلحی اضافه کرد: درباره سیره فاطمی(س) چون در گذشته رخ داده و تاریخ آمده، بسیار قابل استفاده است در مقابل در روایات هم از سیره مهدوی(عج) سخن بسیار به میان آمده است. سیره فاطمی(س) برای همه ما در همه ابعاد سبک زندگی، درس آموز است، از همسرداری و تربیت فرزند گرفته، تا خانه داری و جهاد در خانه و پس از آن دفاع از ولایت در دوران پس از رحلت نبوی(ص)، یعنی در کنار همسرداری و تربیت فرزند، از ولایت دفاع کرده اند و این درسی بزرگ برای منتظران است تا در عصر غیبت با ولایت پذیری، حضرت حجت(عج) را یاری کنند.

وی ابراز کرد: حضرت زهرا(س) با آن عظمتِ مقام و جایگاه، تواضعی بی مثال در مقابل ولایت دارند و حتی از جان خود و فرزندشان در این مسیر می گذرند. ما نیز امروز که می بینیم درباره امام زمان(عج) شبهاتی مطرح می شود، باید با ولایت پذیری با این مسیر مقابله کنیم یا وقتی درباره ولی فقیه، برخی شبهات مطرح است، با ولایت پذیری کامل و فاطمی، اجازه ندهیم این شبهات راه به جایی ببرند.

حجت الاسلام مصلحی درباره برکات عزاداری های فاطمیه برای جامعه منتظران، گفت: وقتی به آیات قرآن مراجعه می کنیم، می بینیم خداوند متعال در بیش از 13 موضعغ خطاب به پیامبر(ص) از تعبیر «َواذکُر ...» استفاده کرده است. این نشان می دهد یادآوری زندگی انبیای گذشته چه اهمیتی دارد، از دیگر سو خواندن و عبرت گیری قصص گذشته مهم است.

قائم مقام مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم تاکید کرد: برگزاری مجالس فاطمیه صرفا اشک و آه نیست اگرچه گریه سبب تقرب انسان به خدا است اما مهمتر شناخت سیره حضرت زهرا(س) و پیاده کردن آن در زندگی فردی و اجتماعی ما است. امروز و به تناسب مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، تحریم ها و فشارها و ... بررسی کنیم، و از فشارهای دوران حیات بابرکت حضرت زهرا(س) برای شیوه عمل در بحران ها درس بگیریم.

وی در ادامه بیان کرد: عزاداری های فاطمیه به انتظار راستین و زمینه ساز کمک می کند، سیره حضرت(س) در این دوران بهترین الگو است برای سبکی از زندگی که ما را به ظهور متصل می کند چنان که حضرت زهرا(س) حضور اجتماعی داشتند و با رعایت موازین شرعی آن خطبه تاریخی را ایراد و با استدلال های محکم در اثبات ولایت و رد غاصبان این حق الهی، عمل کردند.

منبع:شبستان


پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین