عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۶۳۶۵
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
سردار دل‌ها (۱) /
مهم‌ترین ویژگی فرماندهی سردار قاسم سلیمانی قاطعیت و مدیریت متمرکز ایشان بود. یعنی افرادی که با حاج قاسم کار می‌کردند به شدت از ایشان حساب می‌بردند.

عقیق:13 دی ماه سالروز یکی دیگر از جنایت‌های استکبار جهانی آمریکای جنایتکار علیه ملت ایران است؛ اقدامی که نه تنها مردم کشورمان بلکه تمام آزادی‌خواهان جهان را در غمی بزرگ فرو برد.

رئیس‌جمهور خبیث و جنایتکار آمریکا در چنین روزی دستور ترور بزرگ مردی را داد که بسیاری از مردم مظلوم منطقه از لبنان و‌ سوریه گرفته تا افغانستان و عراق احساس آزادگی و حمایت این بزرگ مرد را چشیده‌ و توانسته‌اند از یوغ استکبار رهایی یابند.

سردار رشید اسلام، سپهبد شهید، قاسم سلیمانی، مردی که از جوانی میدان‌های نبرد را ترک نکرد و همواره لباس مجاهدت را به تن داشت. مبارزی که در دوران جوانی عملیات‌های تأثیرگذاری را علیه رژیم بعث عراق انجام داد و بعد از آن با استفاده از تجربیات دفاع مقدس، جنوب شرق کشور را از لوث وجود اشرار و گروهک‌های تروریستی مسلح پاکسازی کرد و طعم زندگی آسوده و بی‌دغدغه را به مردم آن منطقه چشاند.

پس از آن هم با نظر مقام معظم رهبری فرماندهی نیروی قدس سپاه را برعهده گرفت و به حمایت از مردم بی‌پناه و مظلوم منطقه پرداخت. مردمی که روزگاری گرفتار طالبان، داعش و رژیم جنایتکار صهیونیستی قرار گرفته بودند. ایشان میدان مبارزه را ترک نکرد و آن‌چنان علیه دشمن پیکار کرد و در سراسر جهان پوزه آنها را به خاک مالید که دیگر نتوانستند حضور ایشان را تاب بیاورند. بر همین اساس شخص اول دولت آمریکا به صورت ناجوانمردانه دستور ترور ایشان را صادر کرد و در حال انجام مأموریت به شهادت رسید.

به همین دلیل در نظر داریم با توجه به سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی به خصوصیات اخلاقی، ابتکارات، اقدامات و مجاهدت‌های این شهید بپردازیم. از این رو برای آشنایی بیشتر با دوستان، همرزمان و فرماندهان ایشان گفت‌وگو کرده‌ایم. در این قسمت با سردار سرتیپ دوم پاسدار رضا افروز از همرزمان و نیروهای شهید سلیمانی در نیروی قدس سپاه که هم اکنون جانشینی ریاست سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد وشهادت را بر عهده دارد،گفت‌وگو کرده‌ایم.

* شهید سلیمانی با وجود شیمیایی شدن چشمانش در جلسه قرارگاه حاضر بود

سردار افروز در گفت‌وگویی با بیان اینکه اولین دیدار بنده با حاج قاسم در عملیات بدر بود، ایشان فرمانده تیپ 41 ثارالله بودند و بنده هم مسئول عملیات غرب کشور بودم، تصریح کرد: برای جلسه به قرارگاه کربلا رفته بودیم و حاج قاسم هم با نیروهایش در این عملیات خط داشت و علیه بعثی‌ها اقداماتی را انجام می‌داد؛ ایشان هم در جلسه آمده بود گزارش اقدامات خود را بدهد.

وی به ویژگی‌های ظاهری حاج قاسم اشاره کرد و گفت: حاج قاسم یک جوان ترکه‌ای و به دلیل اینکه شیمیایی هم شده بود، چشمش کاسه خون بود؛ اما با همان حال در میدان نبرد بود و آمده بود گزارش کارهای خود را بدهد.

جانشین مرکز پیشکسوتان سازمان بسیج ادامه داد: با حاج قاسم فقط در جلسات فرماندهان دیدار داشتیم و ارتباط دیگری نداشتیم تا زمانی که ایشان فرمانده نیروی قدس سپاه شد؛ از آن به بعد ارتباط ما نزدیک شد.

سردار افروز با اشاره به اینکه در زمان فرماندهی حاج قاسم مدتی جانشین عملیات نیروی قدس بودم، اظهار داشت: بعد از آن هم حدود 5 سال مشاور حاج قاسم بودم که پس از آن هم بازنشسته شدم، البته در طول سال بنا به برخواست خودشان دیدارهایی داشتیم. مثلاً اگر جلسه‌ای برای پیشکسوتان نیروی قدس برگزار می‌کردند بنده هم حضور داشتم و خدمتشان می‌رسیدیم.

* اقدامات حاج قاسم در جنوب شرق کشور باعث شد بیشتر شناخته شود

وی به اقدامات حاج قاسم در جنوب شرق اشاره کرد و با بیان اینکه این کارهای عظیم علیه ضد انقلاب و قاچاقچیان باعث شد بیشتر شناخته شود، خاطرنشان کرد: حاج قاسم فعالیت‌های گسترده‌ای علیه جنود شیطان در خاک افغانستان و پاکستان انجام داده‌ است که هر کدام از آنها بسیار تأثیرگذار بوده‌ است.

این همرزم حاج قاسم در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های فرماندهی سپهبد حاج قاسم سلیمانی پرداخت و یادآور شد: مهم‌ترین ویژگی فرماندهی حاج قاسم قاطعیت و مدیریت متمرکز ایشان بود. یعنی افرادی که با حاج قاسم کار می‌کردند به شدت از ایشان حساب می‌بردند؛ به شدت تمرکزگرا بود.

این پیشکسوت بسیجی حضور میدانی حاج قاسم در موضوعات مختلف را یکی دیگر از ویژگی‌های فرماندهی حاج قاسم عنوان کرد و افزود: برخی از فرماندهان هستند، فقط دستور می‌دهند اما ایشان علاوه بر اینکه دستورات قاطع و صحیح می‌داد، خودش هم در وسط میدان حضور داشت و کاستی را جبران می‌کرد. به نظر بنده همین روحیه حاج قاسم باعث شد، دشمن ایشان را شناسایی و شهید کند.

* ماجرای دیدار با حاج قاسم در سوریه

سردار افروز به ذکر خاطره‌ای از حضور در سوریه به همراه حاج قاسم پرداخت و تصریح کرد: در یکی از عملیات‌های شرق سوریه که قرار بود به مرز عراق بچسبیم. حاج قاسم تشریف آوردند. جلسه‌ای در سه راهی زازا برگزار کردیم. پس از جلسه بچه‌های فاطمیون و زینبیون در حال عکس یادگاری انداختن و ابراز علاقه بودند، یکی از بچه‌ها آمد و گفت همین الان حضور قاسم در اینجا را شبکه‌های خارجی نشان می‌دهند؛ من ابتدا باور نکردم اما لپ تاپ  را آورد و دیدیم تصاویر حاج قاسم را نشان می‌دهند. من همان‌جا به حاج قاسم گفتم حاجی همین الان تلویزیون شما را نشان می‌دهد یا ماهواره یا پهپاد بالای سر ما هست که دارد شما را نشان می‌دهد؛ به نظر من خودت دیگر اینجا نیا، اگر برای شما اتفاقی بیفتد برای جمهوری اسلامی ایران گران تمام می‌شود.

ایشان با لبخند به من گفت فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً ۖ وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ (آیه 34 اعراف) را قبول داری؟ گفتم بله. سپس گفتند اگر عمر ما تمام نشده باشد نمی‌توانند ما را بزنند اگر هم عمر ما تمام شده باشد که تمام است دیگر. تصادف کنیم، بیمار بشیم یا اینها تصمیم بگیرند و بزنند.

این پیشکسوت دفاع مقدس با بیان اینکه شهید سلیمانی با این نگاه در صحنه حضور داشت و می‌دانست دشمن ایشان را می‌بیند؛ اظهار داشت: البته کارهایی انجام می‌شد که حاج قاسم با مخفی‌کاری‌هایی در مناطق حضور پیدا کند اما به هر حال سهل‌انگاری‌هایی وجود دارد که باید از بین برود.

سردار افروز تصریح کرد: اگر خدا نخواهد، انسان در دریایی از آتش هم زنده می‌ماند. چراکه خودم تجربه کرده‌ام و این حرف بسیار دقیق است. اما باید تلاش کنیم برای حفظ خودمان به منظور مبارزه با دشمن رعایت کنیم.

وی این مقوله را مخالف با ترس دانست و گفت: مبارزه ما با دشمن همیشه هست، شاید شکل آن تغییر کند اما مبارزه همیشه هست برای همین باید تلاش کنیم دشمن را گیج کنیم و این موضوع با ترس یکی نیست و این همان فرمایش حضرت آقا به آن جانباز است که فرمودند آرام باشید.

* جهاد همچنان ادامه داد

جانشین مرکز پیشکسوتان سازمان بسیج در بخش دیگری از سخنان مقابله با تمامی فشارها را یکی دیگر از ویژگی‌های حاج قاسم دانست و افزود: یکی از ویژگی‌هایی حاج قاسم که باید جوان‌ها و پاسدارها به آن توجه جدی داشته باشند، این است که همچنان مبارزه ادامه دارد.

سردار افروز با بیان اینکه از نگاه حاج قاسم دو جبهه وجود دارد یکی جبهه حق و دیگری جبهه باطل است،‌ خاطرنشان کرد: باید با صرف نظر از جریان‌های سیاسی موضوعات را ببینیم. آنهایی که با انقلاب اسلامی و ولایت همراه‌اند و کسانی که در جبهه خودی دو صدایی ایجاد می‌کنند را به‌خوبی بشناسیم. یک زمانی در میان خودمان دو صدایی ایجاد می‌کنیم، یک زمانی هم میان خودمان و جبهه باطل دوصدایی ایجاد می‌کنیم که معلوم می‌شود با ما نیست. چراکه این با انتقاد درونی متفاوت است.

وی در ادامه اظهار داشت: اگر کسی در جبهه خودی بلند شود و به دشمن بگوید که او دشمن نیست،‌ رقیب است، این سخن به فرموده حاج قاسم بزرگ‌ترین خیانت است؛ این فرمایش حاج قاسم یک شاخص کلی است.

* نظر مقام معظم رهبری در خصوص سفرای کشورهای بحران‌خیز

این رزمنده دفاع مقدس یکی از مهم‌ترین ویژگی حاج قاسم را شناخت این موضوع عنوان کرد و افزود: حاج قاسم دشمن را به خوبی شناخت و معتقد بود اگر در جبهه خودی کسی به دشمن نگاه رقیب داشت، واداده است.

این همرزم حاج قاسم سلیمانی به فرماندهی حاج قاسم در نیروی قدس سپاه اشاره کرد و گفت: حاج قاسم برای اجرایی کردن فرمایشات حضرت آقا، قاطعانه وارد میدان می‌شد.

سردار افروز ادامه داد: حاج قاسم در جلسه با نماینده وزارت امورخارجه، نماینده وزارت اطلاعات، نماینده شورای عالی امنیت ملی به درستی مدیریت می‌کرد، من خودم بارها و بارها مشاهده نکردم که در حضور ایشان هیچ‌کدام از آنها حرف سیاسی و باندی و گروهی بزنند.

وی تصریح کرد: حاج قاسم حتی به دفتر سیاسی خودمان در نیروی قدس می‌گفت تحلیل سیاسی و شخصی نکن و فقط اطلاعات بده. چراکه ایشان معتقد بود تحلیل شخصی ما باید بر اساس تحلیل ولایت باشد و تحلیل‌های ما احتمال خطا دارد اما اطلاعات مقام معظم رهبری بدون اشکال است.

* شجاعت حاج قاسم گره خط را باز می‌کرد

این پیشکسوت بسیجی یکی دیگر از ویژگی‌های حاج قاسم را جسارت و شجاعت عنوان کرد و یادآور شد: شجاعت و جسارت حاج قاسم هم در دفاع مقدس، هم در فعالیت‌های جنوب شرق و هم در نیروی قدس سپاه مشهود است. چراکه هر زمان در خطِ حاج قاسم گره می‌خورد خودش وارد صحنه نبرد می‌شد و گره را باز می‌کرد. عین همین صحنه هم در قرارگاه جنوب شرق اتفاق افتاد.

سردار افروز ادامه داد: زمانی که جنود شیطان عده‌ای را گروگان می‌گیرند و به خاک پاکستان می‌برند، ایشان فارغ از مرز ایران، دشمن را دنبال می‌کند و آنها را نابود می‌کند. جالب‌تر اینجا است که به مسئولان آنها می‌گوید که اگر شما نمی‌توانید مرز را حفظ کنید به ما بگویید تا ما برای شما حفظ کنیم.

وی با تأکید بر اینکه این شجاعت حاج قاسم یکی از دلایلی بود که مقام معظم رهبری ایشان را برای نیروی قدس انتخاب کرد، یادآور شد: فرماندهی که می‌خواهد در رأس یک نظام برون مرزی نقش ایفا کند که استراتژی راهبردی دست کشور در منطقه باشد، باید از چنین جسارتی برخودار باشد و اگر انسان ملاحظه کاری باشد نمی‌تواند انجام دهد. در حالی که ملاحظه حاج قاسم فقط ملاحظات ولایت است.

* خاطره‌ای از اجرای دستور مقام معظم رهبری توسط حاج قاسم سلیمانی

این همرزم حاج قاسم به خاطره دیگری با حاج قاسم در سوریه پرداخت و افزود: در منطقه تنف بودیم و حضرت آقا فرموده بودند هرطوری شده به مرز بچسید، من با گردان حیدریون به سمت گمرک طنف رفتیم حدود 20 کیلومتری با خود آمریکایی‌ها درگیر شدیم. در خود جاده اصلی مسیر را روی ما بستند. نظر من این بود که درگیر شویم و حرکت کنیم اما فرماندهان تصمیم گرفتند که همان‌جا بمانیم. در جلسه‌ای حاج قاسم فرمودند حضرت آقا دستور دادند هرطوری شده به مرز بچسبید برای همین طرح‌‌ریزی جدیدی کردیم و زدیم به بیابان؛‌ وقتی به بیابان پراکنده شدیم تا آمریکایی‌ها آمدند به خود بجنبند ما به مرز رسیدیم. البته در همین روزها بود که داعش شهید حججی را که افسر تعمیرات تانک بود به اسارت بردند و شهید کردند.

سردار افروز ادامه داد: وقتی دستوری از جانب مقام معظم رهبری صادر می‌شد، حاج قاسم سعی می‌کرد با برنامه‌ریزی دقیق فرمان حضرت آقا را اجرایی کند.

وی در خاتمه به رسیدگی حاج قاسم به  مشکلات نیروهای زیر مجموعه خود اشاره کرد.

گفت‌وگو از محمد کربلایی

منبع:تسنیم


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین