عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۲۸۸
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
نرده و حصارهایی که برای جلوگیری از شیوع کرونا در اطراف خانه خدا نصب شده بود، برداشته شده و تنها دیوار کوتاهی در نزدیکی کعبه قرار دارد. همچنین تونل ضدعفونی در ورودی‌های مسجدالحرام نصب شده که نویدبخش بازگشایی این مکان مقدس است.

عقیق:پس از شیوع کرونا در جهان، عمره مفرده متوقف شد و سعودی‌ها اجازه ورود زائران سایر کشورها به عربستان را ندادند و تنها مردم مکه امکان تشرف به خانه خدا را داشتند.

از تعطیلی عمره مفرده تا لغو برگزاری نماز جماعت در مسجدالحرام

پس از مدتی برای جلوگیری از فراگیری ویروس کرونا، دورتادور خانه خدا نرده‌هایی به ارتفاع ۲ متر و پس از آن چندین حصار نصب شد تا زائران امکان نزدیک شدن به کعبه را نداشته باشند، اما با شیوع روزافزون کرونا، متصدیان حرمین شریفین تصمیم گرفتند که برگزاری نماز جماعت را هم لغو کرده و درهای مسجدالحرام را به روی زائران ببندند که این تصمیم اواخر سال گذشته اجرایی شد.

مسجدالحرام/ صبح امروز سه‌شنبه

بر همین اساس، تنها کارکنان حرمین شریفین توفیق زیارت خانه خدا در ایام کرونا را داشتند و سایر مسلمانان حتی مردم مکه هم از این توفیق محروم شدند. با آغاز ماه مبارک رمضان، با درخواست اهل سنت، نماز تراویح در مسجدالحرام اقامه شد که البته از شروط برپایی این نماز، کاهش تعداد رکعت‌های آن به ۱۰ رکعت بود.

در مسجدالحرام هم‌اکنون نماز مغرب با حضور کارکنان مسجدالحرام به صورت جماعت اقامه می‌شود که البته تعداد نمازگزاران بسیار اندک است و با رعایت فاصله کنار یکدیگر می‌ایستند.

نصب تونل کنترل سلامت در ورودی مسجدالحرام/ نرده‌های اطراف خانه خدا برداشته شد

در روزهای گذشته نیز با توجه به تعطیلی مسجدالحرام، تونل‌های ضدعفونی و کنترل سلامت در ورودی‌های این مکان مقدس نصب شده است که این اقدام نوید بازگشایی خانه خدا به روی زائران را می‌دهد.

همچنین روز گذشته نرده‌های اطراف خانه خدا برداشته شده است و دیوار کوتاهی دور تا دور کعبه و مقام ابراهیم (ع) قرار دارد و کارکنان حرم امکان تشرف به نزدیکی خانه خدا را دارند.

البته همچنان درهای مسجدالحرام به روی مردم عادی باز نشده است و خانه خدا که در هر لحظه هزاران زائر از نقاط مختلف به طواف آن می‌پرداختند، خالی از جمعیت است.

برداشته شدن نرده‌های اطراف خانه خدا/ آمادگی برای برپایی نماز مغرب شب گذشته

شب گذشته نماز مغرب در مسجدالحرام با حضور کارکنان این مکان مقدس برگزار شد و با وجود اینکه نرده‌های اطراف خانه خدا برداشته شده بود، نمازگزاران در فضایی تقریبا دور از خانه خدا به اقامه نماز جماعت پرداختند.

با کاهش محدودیت‌های اعمال شده در مسجدالحرام، بازگشایی درهای خانه خدا به روی زائران در روزهای آینده دور از انتظار نیست و امید است تا به زودی سعودی‌ها درباره وضعیت حج تمتع نیز تعیین تکلیف کنند.

در همین زمینه، ویدیوی ارسالی از عربستان سعودی و شهر مکه مکرمه را مشاهده کنید:

تعداد بازدید : 22

به گزارش فارس، با شیوع کرونا در جهان بسیاری از اماکن مذهبی و عبادی از جمله حرم‌های شریف در ایران و سوریه تعطیل شدند و همچنان نیز به روی زائران بسته‌اند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین