عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۲۱۳۹
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
تولیت آستان قدس رضوی:
تولیت آستان قدس رضوی‌ با بیان اینکه اعتاب مقدس ظرافت‌ها و حساسیت‌هایی دارند که باید در تصمیمات مدنظر قرار گرفته شود، گفت: ستاد ملی کرونا در تصمیمات مرتبط با اعتاب مقدسه به نظرات تولیت‌ها توجه کند.

عقیق:حجت‌الاسلام و‌المسلمین احمد مروی در مراسم جشن میلاد باسعادت کریم اهل‌بیت(ع) به‌همراه آیین نامگذاری صحن مبارک امام حسن مجتبی(ع) که با حضور نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی(ع)، علما، مسئولان استانی و خادمان بارگاه منور رضوی برگزار شد، با اشاره به دغدغه‌ها و تلاش‌های اعتاب مقدسه ایران برای فراهم آوردن هرچه زودتر شرایط زیارت برای محبان اهل‌بیت(ع) با رعایت کامل موازین بهداشتی، ابراز کرد: تمام اعتاب ایران اسلامی در آرزوی لحظه‌ای هستند که مجدداً درب‌های اماکن متبرکه به‌روی زائران گشوده شود و در این راه تلاش‌ها و فعالیت‌هایی هم صورت گرفته است.

وی افزود: دستورالعمل بهداشتی بازگشایی حرم‌های مطهر توسط آستان‌های مقدس ایران و با نظرات تولیت‌های محترم آنها تدوین شد، این دستور‌العمل برای تأیید به تهران فرستاده شد که در جلسات اولیه مورد تصویب نیز قرار گرفت، اما در جلسه اصلی تصویب نشد.

وی ادامه داد: ما همچنان پیگیر بازگشایی حرم‌های مطهر ضمن رعایت کامل تمام اصول و موازین بهداشتی با تضمین حفظ سلامت مردم و زائران که وظیفه دینی، شرعی و انسانی ماست، هستیم و تلاشمان بر این است تا هرچه زودتر میزبان زائران حضرت رضا(ع) باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: در این میان مسئولان ذی‌صلاح نیز دلسوز هستند، آن‌ها هم می‌خواهند خصوصاً در این ایام ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر شرایط برای بازگشایی حرم مطهر فراهم شود، ولی محذوراتی دارند و ما به این امر واقف هستیم، اما از آن‌ها می‌خواهیم به نظرات تولیت‌های آستان‌های مقدس بیشتر توجه کنند.

وی گفت: در دلسوزی مسئولان هیچ تردید نداریم، اما از مسئولان محترم درخواست داریم به نظرات آستان‌های مقدس نیز توجه داشته باشند، اعتاب مقدسه پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایی دارند که آنهایی که در این اماکن مقدسه خدمت نکرده و حضور فعال نداشته‌اند به آن پیچیدگی‌ها آشنایی ندارند، قطعاً تصمیم درست زمانی اتخاذ می‌شود که نظرات اعتاب مقدسه نیز در این تصمیم‌گیری‌ها مؤثر باشد.

‌مروی ابراز کرد: ما نمی‌گوییم دستورالعملی که توسط اعتاب مقدسه تدوین‌شده ‌را تصویب کنید، کارشناس این امر شما هستید اما کارشناس حرم‌های مطهر ما هستیم، تصمیم نهایی با شما است اما از نظرات ما استفاده کنید یا حداقل آنها را بشنوید، تا بتوانیم غصه از دل میلیون‌ها محبت اهل‌بیت(ع) برداریم.

وی با تأکید بر اینکه "بر‌اساس منویات رهبر معظم انقلاب که فرمودند با مسئولان امر بهداشت و درمان کشور همکاری شود، ما خود را تابع تصمیمات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا می‌دانیم"، ابراز کرد: بنده این موضوعات را با مسئولان امر مطرح کردم و آن‌ها قول مساعدت دادند که از نمایندگان آستان‌های مقدس برای تصمیم‌گیری‌های مرتبط با اماکن مقدسه استفاده کنند، اما تاکنون انجام نشده است، در هر صورت ما در نهایت تابع تصمیمات ستاد مرکزی کرونا هستیم.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با بیان اینکه "بسیار دوست داشتیم نامگذاری این صحن متبرک با حضور زائران بارگاه منور رضوی انجام می‌شد"، ابراز کرد: متأسفانه این مراسم در شرایطی در حال برگذار شدن که درب‌های حرم مطهر بسته است و متأسفانه حضور زائران را نداریم، این چه سرّی است که هرچه به امام حسن مجتبی(ع) انتساب دارد با غربت قرین است، این مراسم نیز در اوج غربت بدون حضور زائر برگزار شد.

وی افزود: ما اشتیاق داشتیم حضور هزاران زائر را در این صحن و سرای متبرک داشته باشیم تا بتوانیم خاک پای زائران امام رضا(ع) را با افتخار طوطیای چشم خود کنیم اما به‌سبب شرایط موجود ناچار شدیم مراسم امشب را در غربت و مظلومیت برگذاری کنیم که مظلومیت امام مجتبی(ع) یک بار دیگر برای ما تداعی شد.

‌مروی با بیان اینکه "فلسفه وجودی و هویت ما خادمان حضرت ثامن الحجج(ع) با حضور زائران معنا پیدا می‌کند، ابراز کرد: اگر در حرم مطهر زائر نباشد خادم هم معنا و هویت ندارد، ما هویت خود را به‌عنوان خادمان حضرت رضا(ع) از زائران می‌دانیم، این شب‌ها و روزها مرغ دل‌ بسیاری به‌سمت بارگاه حضرت رضا(ع) پر می‌کشد و این شرایط برای ما بسیار سخت و دشوار است.

وی ابراز کرد: سال گذشته شب‌های قدر صدها هزار نفر در این مکان مقدس به عبادت، راز و نیاز و شب‌زنده‌داری مشغول بودند اما امسال در منازل خود باید شب‌های قدر را عبادت و از طریق رسانه‌ها بارگاه نورانی ولی خدا را مشاهده کنند؛ به‌عنوان کوچک خادم این دستگاه مقدس، از کنار مرقد مطهر حضرت رضا(ع) از همه مردم عزیز درخواست می‌کنم در این شب‌های قدر از درگاه الهی بخواهند هرچه زودتر این بلا رفع و درب‌های این آستان نورانی به‌روی محبان اهل‌بیت(ع) گشوده شود.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به دلیل نامگذاری این صحن متبرک به نام امام حسن مجتبی(ع) گفت: این نامگذاری در راستای تجلیل از اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) و تعظیم و تکریم از این خاندان باشرافت و باکرامت و بافضلیت است که توصیه قرآن مجید نیز می‌باشد. این تجلیل و تکریم و تعظیم‌ها حداقل کاری است که ما نسبت به زحمات و تلاش‌های پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) می‌توانیم انجام دهیم.

وی با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام شخصیت بی‌نظیر عالم وجود است که در سفر معراج تمام انبیای الهی نماز خود را به ایشان اقتدا کردند، تصریح کرد: رسول مکرم اسلام ما را از پرتگاه ظلمت، گمراهی و جهالت نجات داد و در این راه‌ رنج‌ها و سختی‌های فراوانی را متحمل شد، در این راه تنها مزدی که از بشریت خواست مودت و محبت اهل‌بیت(ع) است؛ این مودت و محبت نیز نفعش نه برای پیغمبر(ص) و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بلکه برای هدایت خود ماست، استمرار هدایت بشری در پرتوی تبعیت از فرزندان پیغمبر و امامان معصوم است.

‌مروی با اظهار اینکه نامگذاری این صحن بزرگ و باعظمت به نام سبط نبی مکرم اسلام حداقل قدردانی از پیامبر اسلام است، اضافه کرد: این یک حرکت نمادین است که نشان از آن دارد زنده بودن و حیات معنوی و روحانی ما در پرتوی محبت به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است.

وی با بیان اینکه نامگذاری این صحن متبرک به نام امام حسن مجتبی(ع) گام نخست است، تأکید کرد: در این صحن و مکان مقدس باید معارف امام حسن مجتبی(ع) نشر داده شود، اینجا باید مکان‌ و فضایی برای معرفی امام مجتبی(ع) و بیان فضائل و شجاعت‌های این امام همام باشد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام حسن مجتبی(ع) به‌خوبی معرفی نشده است، نه‌تنها مرقد بلکه معارف و روح این امام همام نیز در غربت است، در این صحن متبرک باید معارف نورانی و حیات‌بخش امام مجتبی(ع) برای مردم و خصوصاً نسل جوان تبیین و ترویج شود.

 

منبع:تسنیم


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
حسین‌ تقوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
0
حاج آقا وقتی که دست بسته در اختیار دولت باشید همین میشه که برای باز کردن باید التماس کنید که نظرما را بشنوید!!!!!!
حسین‌ تقوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
0
حاج آقا وقتی که دست بسته در اختیار دولت باشید همین میشه که برای باز کردن باید التماس کنید که نظرما را بشنوید!!!!!!
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین