عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۱۱۱۹۶
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
حاج محمود شریفی:
فضای جلسه، فضای سنگینی است. از کل کشور، استوانه‌ها و بزرگان حوزه ستایشگری حضور دارند؛ از آنها بالاتر، حضور رهبر معظم انقلاب است که به شکوه جلسه می‌افزاید. واقعاً سخت است؛ چراکه نوع و انتخاب شعر با دقت بیشتری انجام می‌گیرد. رهبر معظم انقلاب، شعر شناسند و باید اشعاری وزین و خوب انتخاب کنید تا مورد توجه قرار گیرد.

عقیق:دیدار سالیانه مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) در سالروز میلاد حضرت زهرا(س)، دیروز در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. امسال نیز تعدادی از ذاکران که برای اجرای برنامه در حسینیه امام خمینی (ره) انتخاب شده بودند، تمام تلاش خود را کردند تا با انتخاب شعر پر محتوا و تأثیر‌گذار، اجرای مناسبی در حضور رهبر انقلاب و مداحان حاضر در مراسم داشته باشند.

حاج "محمود شریفی" متخلّص به "کمیل کاشانی" متولد 1350، مداح شهر کاشان است که در دیدار امسال، اجرای برنامه داشت.

گفت‌و‌گویی با این مداح اهل‌بیت(ع) درباره حال و هوای مراسم دیدار و چالش‌های پیش‌روی عرصه‌ مداحی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

* به‌عنوان مقدمه می‌خواهیم بدانیم ساعت و لحظه‌ای که با خبر شدید برای مدیحه‌سرایی در حسینیه امام خمینی (ره) دعوت شدید؛ چه حس و حالی داشتید؟

به هر حال حس خاصی است که نمی‌شود کتمان کرد. اجرای برنامه در محضر رهبر انقلاب و صدها استاد و پیشکسوت، کار سختی است. توفیقی بود که شامل حالم شد که از این بابت، خداوند را شاکرم.

* این چندمین بار بود که در مراسم دیدار مداحان با رهبر انقلاب حضور داشتید؟

شاید سومین و یا چهارمین بار بود که در جلسه دیدار مداحان با رهبر انقلاب حضور داشتم امّا نخسین دفعه بود که توفیق اجرای برنامه نصیبم شد.

* مداحی در محضر مقام معظم رهبری چه حال و هوایی داشت؟

فضای جلسه، فضای سنگینی است. از کل کشور، استوانه‌ها و بزرگان حوزه ستایشگری حضور دارند؛ از آنها بالاتر، حضور رهبر معظم انقلاب است که به شکوه جلسه می‌افزاید. واقعاً سخت است؛ چراکه نوع و انتخاب شعر با دقت بیشتری انجام می‌گیرد. رهبر معظم انقلاب، شعر شناسند و باید اشعاری وزین و خوب انتخاب کنید تا مورد توجه قرار گیرد.

* اشعاری که خواندید، سروده چه کسی بود؟

سروده خودم بود. من نزدیک 40 جلد در حوزه شعر آئینی تألیفات دارم. نام برخی از آنها را می‌گویم. "یک سجده دیدار"، "باب‌القبله"، "روضه عشاق"، "روضه‌الذاکرین"، "مشهد آئینه‌‌ها"، "کربلایی دیگر"، "نینوای ناله"، "ناله‌های زهرایی"، "غریبانه" و کتاب‌های دیگری که در حوزه شعر آئینی تألیف شده است.

* مراسم دیدار سالیانه مداحان و اهالی هیئت‌های مذهبی با رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین ستایشگری در محضر ایشان، چه تأثیراتی در بین خواص و عموم مردم دارد؟

این جلسه، تقریباً اساسنامه فعالیت مداحان اهل‌بیت(ع) است. ارشادات و راهنمایی‌هایی که مقام معظم رهبری دارد، بسیار راهگشاست.

* به نظر شما، چقدر مطالبات و منویات رهبری در خصوص مداحان و بانیان هیئت‌های مذهبی و نیز شعر و شاعران آیینی محقق شده است؟ 

خیلی مؤثر است. ماحصل آن را در جریان هیئت‌های مذهبی مشاهده می‌کنید. کاشان معروف به شهر هیئت است و البته از گذشته هم مورد هجوم دشمنان بوده است. کاشان، قدمت زیادی در عزاداری برای اهل‌بیت(ع) دارد. امروز اغلب هیئت‌های مذهبی و اساتید با معیارها و شاخص‌هایی که رهبر انقلاب ترسیم می‌کنند، فعالیت می‌کنند؛ البته افرادی هم سبک‌ها و فرم‌های جدیدی  را به جریان هیئت‌های مذهبی وارد کرده‌اند که بیشتر آنها از  هیئت‌های پایتخت رشد پیدا کرده و در شهرستان‌ها هم نفوذ پیدا کرده است.

* امروز هیئت‌های مذهبی با چه آفات و آسیب‌هایی مورد تهاجم و تهدید مواجه‌اند؟

تفکرات لائیک و سکولار (جدایی دین از سیاست) به‌عنوان آسیبی از سوی دشمن روانه هیئت‌های مذهبی شده است که متولیان امر، بانیان هیئت‌ها و وعاظ و مداحان باید بیشتر کار کنند تا از سکولاریزه کردن هیئت‌ها کاسته شود.

منبع:حوزه


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین