عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۳۵۴۹
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
آیت الله مکارم شیرازی:
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه نیازمند انقلاب اقتصادی در کشور هستیم، خاطرنشان ساختند: انقلاب سیاسی در کشور داشته ایم؛ انقلاب فرهنگی هم تا اندازه ای شده است؛ اما انقلاب اقتصادی نشده و باید به این سمت حرکت کنیم.
عقیق:حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اشاره کردند و گفتند: حضرت فرمودند: «مَا عَالَ مَنِ اقْتَصَدَ/ كسى كه در هزينه كردن اعتدال پيشه كند هرگز فقير نخواهد شد».

ایشان ابراز داشتند: اقتصاد به معنای میانه روی است؛ مشکل این است که برخی از انسان ها میانه روی نداشته و هماهنگ با دریافتی های خود، خرج نمی کنند، مفهوم این روایت، همان اقتصاد مقاومتی است که رهبر انقلاب نیز کرارا به آن اشاره کرده و متأسفانه گوش بدهکار وجود ندارد.

معظم له در پاسخ به این سؤال که چرا اقتصاد کشور ما به این مقدار پیچیده شده است؟، خاطرنشان ساختند: دلیل این است که اکثریت بودجه دولت خرج حقوق بگیران می شود؛ امروز سهم تولید در کشور کم است و باید تقویت شود.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: افراد مطلع نقل کرده اند که ژاپن با 120 میلیون نفر، 300 هزار نفر شاغل دولتی دارد؛ اما کشور ما با 80 میلیون ایرانی، دو میلیون و 500 هزار نفر کارمند دارد که 10 برابر کشور ژاپن است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این مطلب که وقتی اکثر بودجه کشور خرج حقوق شود، چیزی برای تولید نخواهیم داشت، اظهار داشتند: در طرف مقابل اگر بخواهیم حقوق بگیران را نیز کم کنیم، باز هم به مشکل خواهیم خورد؛ تنها راه حل این مشکل این است که تولید را زیاد کرده و کارمندان اضافی را به بخش تولید کشور بفرستیم.

ایشان با بیان این مطلب که تا تولید در دست بخش خصوصی نباشد، به جایی نمی رسد، ابراز داشتند: در تولید بخش های دولتی، درآمدها کمتر از هزینه هاست؛ اما در بخش خصوصی برعکس است؛ البته خصوصی سازی هم تبدیل به شعار در کشور شده است؛ یک عده از دولتی ها شرکتی برای خود درست کرده و آن بخش تولیدی دولتی را خصوصی می کنند که در نهایت تبدیل به خصولتی می شود؛ یعنی هم خصوصی است؛ هم دولتی.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه نیازمند انقلاب اقتصادی در کشور هستیم، خاطرنشان ساختند: ما در کشور انقلاب سیاسی در کشور داشته ایم؛ انقلاب فرهنگی هم تا اندازه ای شده است؛ اما انقلاب اقتصادی نشده و باید به این سمت حرکت کنیم.

ایشان در بخش دیگر از سخنان خود به یکی از مسائل شرعی که در فضای مجازی با حاشیه هایی همراه بوده است، اشاره کردند و گفتند: برخی می گویند اگر مادربزرگ بچه ای، بچه را شیر دهد، مادر اصلی این بچه در خانه شوهر حرام ابدی می شود؛ ما درباره این مسئله مطالعه زیادی کرده و به این نتیجه رسیدیم که موجب حرام ابدی نمی شود.

این مرجع تقلید تصریح کردند: ادله قانع کننده و کافی برای حرمت ابدی نداریم؛ در بعضی از روایات استدلال به حرمت شده؛ اما معارض هم وجود دارد؛ همچنین شهرت فتوایی برخلاف فتوای ماست؛ اما ما گفته ایم که موجب حرام ابدی نمی شود.

معظم له بیان داشتند: نکته ای که باید در این موضوع به آن توجه شود، آن است که سرچشمه بسیاری از فتاوای مشهور، احتیاط است و موضوع لا ینکح أبوالمرتضع فی اولاد صاحب اللبن برای آنجایی است که قبل از ازدواج باشد.

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها
پرطرفدارترین عناوین