عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۹۷۸۶۲
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
رئیس سازمان حج و زیارت:
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ارتقای خدمات به زائران حج ۹۷، از بلندتر شدن چادرهای عرفات و زما‌بندی دقیق به منظور حرکت حجاج در مشاعر مقدسه خبر داد.
عقیق:حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشهای اعضای فراکسیون و در تشریح عملیات حج تمتع ۹۷ اظهار داشت: توافقنامه امسال نیز همانند توافقنامه حج گذشته بر عزت، امنیت و کرامت حجاج ایرانی تاکید دارد.

افزایش ۴۰ درصدی تعداد زائران اهل‌سنت حج امسال

محمدی در خصوص ارز زائران که در این روزھا هجمه‌هایی علیه آن شده است، افزود: ارز مورد نیاز زائران برای خدمات مسکن و تغذیه، تدارکات، حمل و نقل در اسفند گذشته با وجوهی که خود زائرین در هنگام ثبت‌نام پرداخت کرده‌اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده است.

وی درباره برنامه‌های صورت گرفته برای زائران اهل سنت گفت: نسبت به سنوات قبل شاهد افزایش سفر حجاج اهل سنت هستیم؛ در حوزه اهل سنت تلاش سازمان حج و زیارت بیش از حد متداول بوده است و نسبت به سال ۹۴ حدود ۴۰ درصد افزایش دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ارز همراه زائران حج تمتع ۹۷ نیز گفت: بانک مرکزی برای هر یک از حجاج ۲۰۰ دلار ارز همراه تعیین کرده است که ما تاکید کرده‌ایم این مبلغ از طریق مدیران کاروان‌ها و بدون مراجعه حجاج به بانک‌ها، پرداخت شود.

ارتقای خدمات پزشکی و حمل‌ونقل به حجاج

محمدی در این ارتباط افزود: برخی از حجاج در روستاها زندگی می‌کنند یا برخی افراد ناتوان و سالخورده هستند که امکان رفت و آمد به بانک‌ها را ندارند که باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان اینکه خدمات به حجاج در حج تمتع سال ۹۷ ارتقا یافته است، گفت: خدمات لازم نسبت به سال گذشته بهبود یافته است؛ سطح هتل‌ها در مکه مکرمه ارتقا پیدا کرده و در حوزه پزشکی نیز با رایزنی‌های انجام شده امکان استفاده و بهره‌مندی از امکانات پزشکی عربستان به وجود آمده است؛ ضمنا در حوزه حمل و نقل نیز اتوبوس‌هایی که رده پایین بوده‌اند از چرخه خدمات‌دهی به زائران ایرانی حذف شده‌اند.

چادرهای عرفات بلندتر شده است

محمدی افزود: یکی دیگر از خدماتی که بهبود یافته به ایام تشریق بازمی‌گردد که چادرهای عرفات بلندتر و مرتفع‌تر شده است و اشکالات رفع شده است؛ ضمنا حرکت حجاج در مشاعر نیز بر اساس زمانبندی دقیق خواهد بود.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت بررسی فاجعه منا و پیگیری‌های سازمان حج و زیارت گفت: در هر زمان که مذاکره‌ای با وزارت حج عربستان صورت گرفته، موضوع پیگیری حقوق خانواده شهدای منا اولین‌ مطالبه ما بوده است.

منبع:فارس
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: