عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۹۶۲۴۰
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
چاپ ۲۰۰میلیون جلد قرآن پس از انقلاب اسلامی/
پنجمین «شنبه انقلاب» با موضوع تبیین دستاوردها و عملکرد ۴۰ساله انقلاب در حوزه قرآن کریم در حاشیه نمایشگاه قرآن برگزار شد و اساتید و چهره‌های قرآنی به تبیین دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی اشاره کردند.
عقیق:پنجمین «شنبه انقلاب» با موضوع تبیین دستاوردها و عملکرد 40ساله انقلاب در حوزه قرآن کریم در محل برگزاری نمایشگاه قرآن برگزار شد.

* انقلاب اسلامی بر اساس آیات قرآن شکل گرفت

در ابتدای این نشست «ولی یار‌احمدی» دبیر همایش شنبه‌های قرآنی با بیان اینکه "انقلاب ما براساس قرآن کریم شکل گرفت"، افزود: همواره امام و رهبر معظم انقلاب بر توسعه فعالیت‌های قرآنی و انس جامعه با قرآن تأکید داشتند، تا جایی که رهبر معظم انقلاب همه‌ساله با منویات خود برنامه‌های قرآنی را به‌خوبی مهندسی کرده‌اند.

وی با اشاره به مشقت اساتید برای انتقال علوم قرآن از قبل به بعد از انقلاب گفت: پیش از انقلاب فعالیت‌های محدودی توسط اساتید آن هم به‌صورت کاملاً خودجوش انجام می‌شد و این عزیزان به‌سختی علم خود را منتقل کردند.

یاراحمدی قرآن را عامل شکل‌گیری و پیشرفت انقلاب دانست و گفت: قرآن کریم در سال‌های پس از انقلاب بر دیگر حوزه‌ها هم تأثیر داشته و در موضوعاتی مانند دفاع مقدس، بیداری اسلامی و بسیاری از حوزه‌های دیگر شاهد تأثیر قرآن بودیم.

*راه‌اندازی مراکز قرآنی از برکات انقلاب اسلامی است

در ادامه محمد بنیادی از فعالان قرآنی طی سخنانی جریان انقلاب را مانند جنگ خندق دانست و گفت: شورای عالی قرآن، مرکز طبع و نشر، رادیو قرآن، شبکه قرآن، نمایشگاه قرآن، چهره‌های قرآنی در عرصه‌های تلاوت، خط و هنرهای قرآنی از دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی است که پیش از انقلاب اثری از آنها نبود.

* تحول کتابت قرآن توسط بزرگان شیعه انجام شد / قبل از انقلاب، دوران افول تلاوت

در ادامه سید‌محسن موسوی بلده مدرس قرآن با بیان اینکه جامعه قاریان و کسانی که جریان تلاوت را به‌عهده دارند بخشی از جامعه قرآنی هستند افزود: این جفا به دیگر فعالان قرآنی است زیرا جامعه قرآنی فقط قاریان و حافظان نیستند، بلکه از مفسران، مترجمان، پژوهشگران و ... همه جامعه قرآنی هستند.

وی پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) را بهترین قاریان قرآن برشمرد و گفت: امام سجاد(ع) از همه اهل‌بیت زیباتر قرآن می‌خواند و هنگامی که قرائت می‌کرد قرآن تجلی می‌کرد و کسی طاقت تلاوت او را نداشت.

وی پیامبر، اهل‌بیت و علمای شیعه را پایه‌گذار تلاوت دانست و گفت: بزرگترین تحول کتابت قرآن یعنی نقطه‌گذاری هم توسط بزرگان شیعه انجام شد. قرائت به‌روایت حفص از عاصم که امروز قرائت حاکم بر جهان اسلام است هر دو شیعه هستند و این قرائت در واقع قرائت امام علی است.

این استاد قرآن کریم دوران قبل از انقلاب را دوران افول تلاوت دانست و گفت: جریان تلاوت تا حدود 20 سال قبل از انقلاب توسط چند استاد روند جدیدی آغاز کرد و آن زمان چیزی که باب بود شب‌های جمعه در رادیو تلاوت عبدالباسط پخش می‌شد، تا اینکه یک جوان در کشور به‌نام محمدتقی مروت جرقه جریان حرفه‌ای تلاوت در کشور را زد.

وی ادامه داد: این جریان در مشهد و تهران گستره وسیعی پیدا کرد، آن زمان استاد مولایی هم کارهایی کرد. اما این فقط برای جریان تلاوت است و در زمینه حفظ در سالهای قبل از انقلاب کاری نشده بود و اغلب بعد از انقلاب شد.

* قرآن پرغلط قبل از انقلاب، سوژه روزنامه‌های سعودی شد

موسوی بلده با اشاره به چاپ قرآن‌های پرغلط در سال‌های قبل از انقلاب گفت: قبل از انقلاب یک قرآن داشتیم که با امضای 6 مرجع به چاپ رسیده بود امّا با این حال پر از غلط بود. متأسفانه این قرآن به دست سعودی‌ها رسید و آنها در روزنامه‌ای یک صفحه غلط‌های این قرآن را چاپ و علیه ما هجمه کردند.

* چاپ 200میلیون جلد قرآن پس از انقلاب اسلامی

در ادامه احمد حاجی‌شریف از اساتید و پیشکسوتان قرآن کریم ناشران قرآنی قبل از انقلاب را انگشت‌شمار دانست و گفت: آن زمان نظارت بر قرآن را به برخی روحانیون می‌دادند تا بررسی کنند و قرآن چاپ شود و نظارت تخصصی وجود نداشت. از مرداد 1364 دفتر نظارت بر چاپ و نشر راه‌اندازی شد و امروز هزار ناشر قرآنی داریم و حدود 200 میلیون جلد قرآن چاپ شده است.

وی ادامه داد: الآن بیش از 130 ترجمه قرآن داریم که به‌زبان‌های مختلف است و اکنون بیش از 70 خوشنویس کل قرآن را کتابت کرده‌اند که چاپ می‌شود.

* امام راحل و رهبر انقلاب منادی ایمان در قرن حاضر هستند

محمدحسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در این نشست امام‌خمینی(ره) را منشأ همه دستاوردهای انقلاب دانست و گفت: مقام معظم رهبری ادامه‌دهنده حرکت عظیم انقلاب هستند و در واقع این عزیزان منادی ایمان در قرن حاضر هستند.

وی به دستاورد‌های رسانه‌ای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: اولین دستاورد رسانه‌ای کشور تأسیس رادیو قرآن بود و به‌فاصله کمی از فعالیت رادیو قرآن رادیو معارف کار خود را آغاز کرد. در اواخر دهه هفتاد شبکه قرآن و معارف سیما و در دهه 80 رادیو معارف انگلیسی هم راه‌اندازی شد و اوایل دهه 90 رادیو تلاوت و رادیو ترتیل راه‌اندازی شد.

محمد‌زاده راجع به توسعه برنامه‌های قرآنی و معارفی در همه شبکه‌ها گفت: تأسیس شبکه‌های تخصصی به‌معنی نفی فعالیت‌های قرآنی در دیگر رسانه‌ها و شبکه‌ها نیست امّا مباحث تخصصی در این شبکه‌ها فقط با موضوع خاص ارائه می‌شود و مخاطبانش خاص نیستند.

* تربیت شهیدان از دستاورد‌ قرآنی 40ساله جمهوری اسلامی ایران

علی‌اکبر ملک‌شاهی استاد قرآن کریم درباره دستاوردهای انقلاب در حوزه قرآن گفت: شاید همه ما دستاوردهای قرآنی انقلاب در حوزه تلاوت و حفظ را بدانیم اما آنچه انقلاب در حوزه قرآن دستاورد داشت تربیت قرآنی جوانانی بود که با نثار جان خود در راه اسلام به قرآن عمل کردند. به‌یاد دارم در یکی از عملیات‌ها پیکر شهیدی را آوردند که دستهایش قلم شده بود و ما را به‌یاد دستان ابوالفضل انداخت.

در ادامه صریحی‌نژاد از بانوان فعال در عرصه حفظ قرآن کریم به رشد فعالیت‌های قرآنی بانوان در سال‌های بعد از انقلاب پرداخت و گفت: بخش عظیمی از جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و امام خمینی(ره) فرمودند "از دامن زن مرد به معراج می‌رود". به‌لطف خدا بانوان در عرصه قرآن پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف حفظ، قرائت، آموزش و مسابقات داشتند و عناوین مختلف در عرصه رقابت‌ها توسط بانوان کسب شده و این حضور توجه خاص مسئولان را می‌طلبد.

* فعال‌کردن نهادهای مردمی در دهه آینده انقلاب

عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تبیین دستاوردهای قرآنی انقلاب با بیان اینکه حقیقتاً انقلاب اسلامی قرآن را احیا کرد، افزود: بدون تردید موفقیت‌های زیاد و پرشماری در این زمینه داشتیم. اما با نگاه به گذشته باید راه آینده را هم ترسیم کنیم. باید برای دهه آینده انقلاب جنبه مردمی بودن فعالیت‌ها را تقویت کنیم و نهادهای مردمی به‌موازات فعالیت‌های دولتی فعال شوند و در زمینه‌های مختلف هنرهای قرآنی فعالیت صورت گیرد.

در ادامه سیدعلی سرابی قائم‌مقام شورای عالی قرآن درباره اقدامات قرآنی پیش از انقلاب گفت: پیش از انقلاب در مشهد بودم، آن زمان تعداد حافظان قرآن به‌قدری کم بود که تنها یک حافظ قرآن در حوزه علمیه داشتیم و همه او را به‌دلیل حافظ قرآن بودنش حافظ صدا می‌کردند. حکومت طاغوت ما را از ارادت به قرآن دور نگه داشت. انقلاب اسلامی جرقه و نوری بود که انرژی زیادی را آزاد کرد امّا اگر حکومت و دولت پشتیبانی نکند حتی اگر مردم هم علاقه‌مند باشند اتفاق زیادی نمی‌افتد.منبع:تسنیم
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: