عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۹۱۳۲۰
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
شبکه رادیویی اربعین با آغاز ماه صفر فعالیت خود را آغاز کرد.

عقیق:با حضور حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما و رییس کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع)، دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، دکتر سید راجح الموسوی سفیر عراق در ایران، رؤسا و دبیران کمیته های سیزده گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی، جمعی از معاونان، مدیران و کارکنان رسانه ملی، مراسم راه اندازی رادیو اربعین صبح امروز 29 مهرماه مصادف با اول ماه صفر در استودیوی شماره ٨ رادیو برگزار شد.

   قائم مقام رییس سازمان صداوسیما در این مراسم با بیان اینکه یکی از مهم ترین رسالت های رسانه ها در عصر کنونی که عصر رسانه هاست، بیان چیستی و فلسفه پدیده ها است، گفت: این امر سبب می‌شود تا مخاطب به عمق آنچه در پدیده ها رخ می دهد، پی برده و از آنها در عصر و زمان خود بهره جوید.

   حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم در ادامه تصریح کرد: اگر رسالت رسانه ها در قرن 21 به خوبی تحقق یابد، هدایت بشریت در زندگی واقعی سرعت چند برابر می یابد. عصرما عصر رسانه ها است که هدایت افکار عمومی را بر عهده دارند و اداره امور اجتماع بدون رسانه ها امکانپذیر نیست که این امر اهمیت و رسالت رسانه ها را دوچندان می‌کند.

   رییس کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) در ادامه با بیان اینکه اربعین امتداد حادثه عاشورا از سال 61 هجری قمری است، افزود: اگر چیستی حادثه اربعین به خوبی بیان شود، ضرورت آن برای جامعه کنونی به خوبی مشخص می‌شود. چرا که امروزه بشریت بیش از هر زمان دیگری به شناخت و آگاهی از فلسفه عاشورا نیاز دارد.

   وی همچنین با اشاره به اینکه نقش رسانه ها در شناساندن واقعه عاشورا به جهانیان نقش بی بدیلی است که می تواند فریاد بلند عاشورا را در اقصی نقاط جهان طنین افکن نماید، عنوان کرد: فلسفه قیام کربلا اگر به خوبی تبیین شود، دقیقاً انعکاس دهنده پیام عاشورا خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم توجه ویژه به فلسفه قیام عاشورا به ویژه شعار هیهات منا الذله را یکی از اهداف اصلی راه اندازی رادیو اربعین دانست و عنوان کرد: چرایی توجه به رخدادهای تاریخی، انعکاس مجدد و بیان حقایق واقعه کربلا و همچنین ترسیم درست و حقیقی از قیام امام حسین (ع) برای جهانیان، از جمله رسالت های مهم رادیو اربعین است تا بتواند به منزله چراغ راهی برای حال و آینده بشریت باشد.

قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه راهپیمایی اربعین حسینی فریاد انزجار همه مظلومان عالم است که از ظلم و جور به ستوه آمده اند، گفت: رسالت رادیو اربعین در این امر بسیار سنگین است چرا که باید در بیان حقایق و بازنمایی واقعیت ها گام بردارد تا از این طریق به نیاز امروز بشریت و روشن شدن حقایق پاسخ دهد.

وی در پایان از تلاشگران و دست اندرکاران رادیو اربعین به ویژه معاون صدای رسانه ملی قدردانی کرد و افزود: انشاالله بتوانیم با راه اندازی این شبکه رادیویی، به خوبی به وظیفه رسانه ای خود عمل نماییم.

معاون صدای رسانه ملی نیز در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به مهمانان گفت: اربعین یادآور رفتار زینبی است که بازماندگان حادثه عظیم کربلا، آن را برای ما به عنوان درس و مشق به یادگار گذاشتند. درس استکبارستیزی و ولایت مداری امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان برای امت مسلمان جهان و حرکت زینبی بازماندگان حادثه عاشورا، بیانگر این بود که نه تنها حادثه عظیم عاشورا به پایان نرسیده است، بلکه به منزله آغاز راه، درس و مشق برای کسانی است که می خواهند این حادثه زنده بماند.

وی در ادامه با بیان اینکه رادیو اربعین برای سومین سال متوالی نمایش اقتدار بزرگ شیعیان را به جهانیان نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: سازمان صداوسیما به ویژه معاونت صدای رسانه ملی با هدف به تصویر کشیدن حرکت عظیم ملت ایران و مردم عراق در مراسم پیاده روی اربعین حسینی، امسال نیز برآن شد تا برای سومین سال پیاپی با راه اندازی رادیو اربعین، بزرگترین اجتماع شیعیان جهان را به تصویر بکشد و امروز که رفتار دولت امریکا نماد یزیدیان و رفتار نیروهای تروریست داعش نماد شمریان است، نشان دهد که شیعیان جهان در برابر ظلم و ستم این جنایتکاران بزرگ سکوت نمی کنند.

   دکتر شاه آبادی در ادامه اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای مراسم پیاده روی اربعین، انعکاس حال و هوای زائران و همچنین پوشش همه جانبه این رخداد پرشور معنوی را از جمله برنامه های رادیو اربعین دانست و تصریح کرد: یکی از کارهای درست مدیریتی، تداوم کارهای نیک گذشته است. بنابراین معاونت صدای رسانه ملی قصد دارد تا همچون دو سال گذشته با همکاری و همدلی همه دست اندرکاران رادیو اربعین، مسئولان مرتبط و همچنین ستاد مرکزی اربعین حسینی، تصویری زیبا از اربعین حسینی را ثبت و ضبط کند. رادیو اربعین از امروز به صورت 24 ساعت بر روی موج اف ام ردیف 5/95 مگاهرتز فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز می کند و از بخش های مختلف مربوط به مراسم پیاده روی اربعین حسینی اقدام به پخش گزارش، مستند، آیتم های نمایشی، اخبار ترافیکی، انتظامی و .... می نماید.

   معاون صدای رسانه ملی در پایان ابراز امیدواری کرد رادیو اربعین بتواند راهپیمایی میلیونی زائران حسینی، حرکت ایثارگرانه مردم فداکار عراق، مهمان نوازی و همدلی مردم چهار استان مرزی کشور و همچنین اجتماع و اقتدار باشکوه شیعیان را در مسیر پیاده روی اربعین حسینی به بهترین شکل به تصویر بکشد.

   در بخشی دیگر از این مراسم، دکتر سید راجح الموسوی سفیر عراق در ایران ضمن قدردانی از راه اندازی رادیو اربعین گفت: روزهای بسیار عظیمی را در پیش رو داریم که در واقع یادواره امام حسین (ع) است که بعد استراتژیک بسیار مهمی دارد.

   وی در ادامه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری "مدظله العالی" مبنی بر اینکه "از این مناسبت (مراسم پیاده روی اربعین) یک مناسبت جهانی بسازید"، افزود: این مراسم ابعاد بسیار گسترده ای برای گذشته و آینده ما دارد و در برگیرنده پیام بزرگی است که می توانیم به انسانیت تقدیم کنیم و این می تواند درس بزرگی برای مبارزه با ظلم به ما بدهد.

   سفیر عراق در ایران با ابراز خرسندی از اینکه هرساله به خیل زائران حسینی مراسم پیاده روی اربعین افزوده می‌شود، از رسانه ملی به ویژه معاونت صدا برای راه اندازی رادیو اربعین قدردانی و تصریح کرد: دست اندرکاران رادیو اربعین از جایگاه خاصی نزد خداوند بزرگ بهره مند می شوند که نصیب هرکسی نمی شود. انشاالله دولت عراق هم بتواند با تمام توان با همکاری و همدلی خدمتگزاران خوبی برای زائران اباعبدالله الحسین (ع) باشد.

   سید راجح الموسوی در ادامه با بیان اینکه ترسی که دشمنان شیعه از اجتماع اربعین حسینی دارند، از سلاح هسته ای ندارند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تفاهم نامه همکاری میان دولت ایران و عراق امضا شده است که   در راستای تسهیل امور زائران حسینی مراسم پیاده روی اربعین بوده و بسیار مهم است. بنابراین با تمام قوا آمادگی کامل داریم تا با همکاری کشور دوست و همسایه ایران، خدمتگزار خوبی برای زائران اباعبدالله الحسین (ع) باشیم.

   وی همچنین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نماد قدرت همه مسلمانان جهان است و خوشبختانه تحریم ها نتوانسته کوچکترین خدشه ای به آن وارد نماید، عنوان کرد: اینکه کشور قدرتمند ایران در همسایگی کشور عراق باشد، یقیناً صلاح و خواسته خداوند است. بالطبع نقش ایران و عراق نقش مثبتی برای جهان شیعه است که اتحاد آنها مانع از رسوخ دشمن به خاک این کشورها می شود.

   سفیر عراق در ایران ضمن ابراز امیدواری از اینکه انشاالله رادیو اربعین بتواند اخبار و اطلاعات مربوط به مراسم پیاده روی اربعین را به خوبی به زائران منتقل کند، تصریح کرد: سفارت و کنسولگری کشور عراق نیز با آمادگی کامل به صورت تمام وقت در خدمت شماست تا به لطف خداوند بتوانیم خدمات خوبی به زائران ابا عبدالله الحسین (ع) ارائه نماییم.

وی در پایان برای همه ملت ایران به ویژه مقام معظم رهبری مدظله العالی و مراجع عظام تقلید آرزوی سربلندی و طول عمر کرد.

در ادامه نیز حیدری سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن قدردانی از معاونت صدای رسانه ملی برای راه اندازی رادیو اربعین گفت: این شبکه رادیویی برای انتقال اطلاعات مربوط به ستاد اربعین همچنین اطلاعات مربوط به سامانه سماح برای مخاطبان بسیار حائز اهمیت است.

   وی همچنین ضمن قدردانی مجدد از دست اندرکاران رادیو اربعین خاطرنشان کرد: انشاالله بتوانیم با بهره گیری از ظرفیت های سازمان صداوسیما به ویژه رادیو اربعین، در تشریح و تبیین برنامه های ستاد مرکزی اربعین و انتقال اطلاعات مربوط به مراسم پیاده روی اربعین زائران حسینی موفق باشیم.

   برگزاری مراسم مرثیه سرایی توسط استاد احمد چینی پیرغلام حسینی از دیگر برنامه های مراسم راه اندازی رادیو اربعین بود.

این شبکه رادیویی از امروز به صورت 24 ساعته فعالیت خود را بر روی موج اف ام ردیف 5/95 مگاهرتز آغاز کرده است.


منبع:فارس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین