عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۸۱۸۸۶
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۳
گفت و گو با یک مداح، گریمور، آرایشگر ، دمام زن و ... شخصیتی که حتما برای شما هم جذاب است
حاج محمود کریمی مشتری آرایشگاهم شد. به واسطه معرفی بنده توسط حاج محمود، حاج سعید حدادیان،‌ حاج عبدالرضا هلالی و بسیاری از مداحان،‌ واعظان، اقشار هنرمند و بعضا چهره های سیاسی برای اصلاح به آرایشگاه بنده می آیند.

عقیق: سال 64 بود که فکر کرد می‌تواند با قیچی و شانه کارهای خارق‌العاده‌ و هنرمندانه‌ای انجام دهد و پا به حرفه متنوع و پیچیده آرایشگری گذاشت. مدتی بعد ، از اقبال خوبش ، احمدرضا درویش چهره پردازی فیلم"سرزمین خورشید" را به او سپرد و شخصیت‌هایی همچون خسرو شکیبایی، محمود پاک‌نیت، سعید پورصمیمی، محسن زهتاب و... با ابتکار او گریم شدند،

امروز مداحان و برخی از واعظان برجسته،‌  هیئتی ها، هنرمندان وحتی سیاسیون به آرایشگاه محمود رضایی جوهرستان در خیابان گلستان مراجعه می‌کنند. بسیار بی‌صدا، مهربان و عاشقانه محبین اهل‌بیت را با فراغ بال آراسته می‌کند . خودش هم در زمره ستایشگران اهل‌بیت قرار دارد، در ایام عزاداری اهل بیت(ع) هم مداحی می کند و هم دمام می زند . آرایشگاه محمود رضایی 46 ساله این روزها پاتوق بسیاری از چهره های شاخص  از مداحان اهل بیت(ع) است. مصاحبه عقیق با محمود رضایی را بخوانید تا  این آرایشگر خلاق را بیشتر بشناسید.

*برای شروع،کمی از خودتان برای ما بگویید.

محمود رضایی جوهرستانی هستم.  بیست و چهارم خرداد سال 49 به دنیا آمدم. حضور در مسجد فاطمیه میدان تسلیحات این فرصت  را برایم بوجود آورد تا کار فرهنگی را تجربه کنم. جایی که تک‌خوانی گروه سرود را آغاز کردم و آرام آرام به نوحه‌خوانی رسیدم.

*مداحی را هم از همان جا شروع کردید؟ اولین نوحه ای که خواندید خاطرتان هست؟

بله ،  اولین نوحه‌ای که خواندم "گهواره خالی و قنداقه خونی" بود. در بحبوحه انقلاب 9 ساله بودم که با دوستانم سعی می‌کردیم نقشی در تحقق این اتفاق بزرگ داشته باشیم. وقتی دوران دفاع مقدس فرارسید در جامه مداحی فعالیت می‌کردم و بنده را به داخل اتوبوس‌ها می‌بردند و آن نوای قدیمی "مهدی بیا مهدی بیا  نوبت به ما رسیده   آن غنچه‌های پرپر از کرببلا رسیده" را زمزمه می‌کردم.

نزدیک به 20 سال است در هیئت مهدی فاطمه(عج)  فعالیت می‌کنم؛ در همان محله‌ای که به دنیا آمدم. دقیقاً جایی که منزل ما و حاج محمود کریمی در مقابل هم قرار داشت.

*هیچ وقت دوست نداشتی به جبهه بروی؟

 بله خیلی ، ولی پدرم اجازه  نداد. اما دو برادر دیگرم هر دو سرباز بودند یکی در آبادان و دیگری در کردستان؛ یادم می‌آید مادرم تا صبح بیدار می‌ماند و همواره منتظر آمدن فرزندانش بود. وقتی مدرک دیپلم خودم را گرفتم به پیشنهاد مادرم که خودش آرایشگر حرفه‌ای بود به دنبال این تخصص رفتم.

*فکر می‌کردید یک روز آرایشگری بشوید که چهره های مطرح  ، مشتری ثابتتان شوند؟

نه فکر نمی‌کردم؛ سال 64 که برای اولین بار با این حرفه آشنا شدم تا سال 66 شاگردی کردم و توانستم در ابعاد و زوایای مختلف این حرفه را بیاموزم. در همین سال‌های آغازین آرایشگری  ، حاج محمود کریمی به من پیشنهاد داد که اصلاح دامادی‌ اش را انجام دهم.  آن روزها کمی اضطراب داشتم اما اصرار و اعتماد حاج محمود مرا ترغیب کرد تا این اصلاح را به نحو احسن انجام دهم. عملکرد خوب آن شب کار را ادامه‌دار کرد و سه برادر دیگر خانواده کریمی را نیز در شب دامادی بنده اصلاح کردم. رفته رفته قدری شناخته شدم و مشتریانی پیدا کردم تا اینکه روزی به من پیشنهاد حضور در جمع عوامل چهره‌پردازی فیلم داده شد. من هم این فرصت را مغتنم شمردم تا به واسطه این حضور، گریم را یاد بگیرم که برای آرایش دامادی بسیار موثر بود. اولین تجربه بنده فیلم "سرزمین خورشید" احمدرضا درویش بود. سه فیلم سینمایی و سه سریال تلویزیونی را در مجموع 6 سال حضور فعال با کارگردانانی همچون احمدرضا درویش، کیانوش عیاری، جواد افشار و... کار کردم. در این راه حقیقتاً چهره‌پردازان خبره‌ای مانند مهران روحانی و رضا رادمنش بنده را یاری دادند. شاید خیلی ها ندانند در فضای هنر بسیاری از بازیگران اگر کسی را نشناسند نمی‌گذارند سر و صورتشان را گریم کند اما عوامل به بنده اعتماد کردند و اولین بازیگری را که اصلاح کردم مرحوم خسرو شکیبایی بود. رضایت از کار بنده مابقی هنرمندان را هم آسوده‌خاطر کرد و محمود پاک‌نیت، سعید پورصمیمی و محسن زهتاب را هم بر روی صندلی گریم نشاند.


*بعد از آن چطور مداحان شما را شناختند؟

 اول این را بگویم که خودم افتخار می‌کنم مداح هستم و در دسته‌های زنجیرزنی خوانده‌ام و دمام هم می‌زنم. به گونه‌ای که اولین کار تلفیقی سازهای مختلف دمامی را هیئت ما انجام داد. پس از چهره‌پردازی در محل زندگی‌مان(میدان تسلیحات) یک آرایشگاه کوچک تأسیس کردم .  حاج محمود کریمی مشتری آرایشگاهم شد.  به واسطه معرفی بنده توسط حاج محمود، حاج سعید حدادیان،‌ حاج عبدالرضا هلالی و بسیاری از مداحان،‌ واعظان، اقشار هنرمند و بعضا چهره های سیاسی برای اصلاح به آرایشگاه بنده می آیند.حضور ذاکرین اهل بیت(ع) و  بچه هیئتی‌ها باعث شد در این میدان دغدغه بیشتری پیدا کنم و طرح‌هایی را خصوصاً برای اصلاح محاسن ارائه کردم. چرا که اعتقاد دارم اصلاح سر را بسیاری از آرایشگاه‌ها می‌توانند انجام دهند اما در آرایش محاسن خیلی کار نمی‌کنند و در واقع طرحی هم ندارند. در این مسیر مشاوره‌هایی را هم دادم و با تصویرسازی طرح‌هایی سعی کردم کار، هدفمند دنبال شود؛ مثلاً طرحی را برای شب عید مداحان انتخاب کردم که خوشبختانه مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. از طرفی هم تجربه در عرصه چهره‌پردازی سینما هم به من کمک کرد تا در چهره‌شناسی هم مهارت پیدا کنم. خلاصه ریش و قیچی دست من است.

*با توجه به حساسیت حرفه شما، حتما نیاز است که خیلی صبر و حوصله داشته باشید.

بله، همین طور است. حاج محمود کریمی به من یاد داد که محبان امام حسین(ع) را عاشقانه دوست بدارم. عاشق بودن و احترام گذاشتن به ستایشگر و سینه‌زن امام‌حسین(ع) را آموخته‌ام. اگر مداح و هیئتی که به آرایشگاه بنده می‌آید حال مناسبی نداشته باشد سعی می‌کنم با ترفندهای محبت‌آمیز و ابراز صمیمیت لحظات خوبی را برای او بسازم. چرا که پیامبر عظیم‌الشأن اسلام هم فرموده‌اند که هر موقع حال و احوال خوبی ندارید به جایی برای آراستگی بروید. سعی کرده‌ایم به مداح و هیئتی که ناراحت و دلگیر باشد روی خوش نشان دهیم و او دفعه بعد با رفتار مناسب‌تر و اعصاب کنترل‌شده‌ای مراجعه می‌کند. واقعاً آرزویم این است که همیشه بچه هیئتی‌ها با اصلاح و آراستگی مناسب مروجان جذابی برای جامعه باشند.

*عکسی منتشر شده که حاج محمود کریمی  سر حاج عبدالرضا هلالی را اصلاح می‌کند. این تصویر برای آرایشگاه شماست؟

بله، آن روز آقایان مداح پس از ادای احترام به ام الشهید مادر حاج محمود ، به آرایشگاه بنده آمدند. حاج محمود آن روز حاج عبدالرضا را اصلاح کرد، ایشان واقعاً با زوایای کار ما آشناست و ناآگاهانه این کار را انجام نمی‌داد.

*معلوم است حاج محمود را خیلی دوست دارید

بله ، هر موقع حاج محمود را می بینم لذت می‌برم و سرشوق می‌آیم. آن موقعی که شاید خیلی‌ها حاج محمود کریمی را نمی‌شناختند من رو بروی منزل ایشان زندگی می‌کردم. دهه فاطمیه در منزلشان مراسم داشتند و بسیاری از مداحان به نام مثل حاج سعید حدادیان و حاج محمدرضا طاهری به این مراسم می‌آمدند و من آن قدر به ایشان علاقه داشتم که نوار کاستی می‌بردم تا صدای ایشان را ضبط کنم.

این را هم بگویم من یک بار در بیت‌الرضا(ع) با ایشان مداحی هم کرده ام.

 *فارغ از حاج محمود به کدام مداح یا مداحان دیگر علاقه دارید؟

حاج حسن خلج را خیلی دوست دارم و با روضه‌های حضرت زهرایی که او می‌خواند حال عجیبی پیدا می‌کنم. حاج منصور ارضی هم که افتخار جامعه مداحی هستند.

  *شما دمام زنی هم می کنید، این سنت چقدر با روح هیات سنخیت دارد؟

صدای دمام حزن عجیبی دارد و بسیاری با ساز خالی دمام هم گریه می‌کنند. چراکه نمایانگر صدای پایکوبی اسب‌ها و سنج‌های آن صدای شمشیرها را طنین‌انداز می‌کند. خوشبختانه ما کار تلفیقی و ترکیبی دمامی را نیز تجربه کرده‌ایم که با استقبال مناسبی مواجه شد.آخرین کار ما هم در گرامیداشت مدافعان حرم به مرحله اجرا رسید.


 هر چه دارم از این نوکری کردن و لطف و عنایت اهل بیت(ع) است. 5 سال پیش بود که پزشکان گفتند پسرم امیر حسین باید شیمی درمانی بشود. فقط گفتیم در این بن‌بست،‌ راهگشا اهل‌بیت هستند. شب عروسی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) پسرم شفا گرفت و دکتر به من گفت معجزه شده است در آزمایش پسرت چیزی مبنی بر انجام شیمی‌درمانی دیده نمی‌شود.
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
8
4
داداشا فکر نمیکنید این مطلب با اطلاع رسانی محافل مذهبی هیچ سنخیتی نداره ؟
از شما بعیده
اگه اینطور نیست بیزحمت من آدرس حموم آقایون رو هم میدم برید از صاحب اونجا هم مصاحبه بگیریرد
بیخود نیست همه به ما میخندن ؟؟!!!!
مصطفی پورهاشم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
2
7
عالی بود
به نظرم بعد از مدت ها یه مطلب متفاوت و جذاب خوندم
اکبر رضوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
0
10
برادر عزیز
چرا فکر می کنی همه مطالب باید گزارش هیئت و از این موارد باشه
همین که یه بچه هیئتی و مداح تو کارش موفقه و این همه مشتری از مداحان داره خوبه که معرفی بشه و کاملا هم با موضوع عقیق مرتبطه
جسارتمو ببخشید
پاسخ ها
سلام
| Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
سلام
آفرین.باید ازموفقیت های دوستان در عرصه های مختلف هم گفت.
Omid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
3
1
خيلي عالي. پرچم آرايشگرا بالاست همه جوره محصوصا امام حسينياش
Omid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
3
2
خيلي عالي. پرچم آرايشگرا بالاست همه جوره محصوصا امام حسينياش
رضا
|
United States
|
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
0
0
ادرسش, کجاست؟؟
بینام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
0
1
اقا محمود خیلی خوش اخلاقه
بری پیشش از اول تا اخر میخندونتت
افشین رضایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
0
0
خیلی جالب بود منو یاد بچه گیام انداختی با اون نوحه قدیمی گهواره خالی .....انشالله همیشه سلامت و دستت رونق داشته باشه برای سلامتی همه نوکران امام حسین و بچه هیئت ها صلوات
بچه هیئتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
0
0
عالی بود
امید
|
United States
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
0
0
آقا آدرس دقیق کجاس من شهرستانم میخوام ریشم ببرم پیش ایشون