عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۴۳۳۴
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۱ - ۲۰:۳۰
سومین جلد از کتاب «اسرار ملکوت» به قلم علامه تهرانی و با موضوع بررسی ماتریالیسم دینی و مادیگرایی مذهبی از سوی انتشارات مکتب وحی منشر شد.


عقیق: «اسرار ملکوت» مجموعه ای است در شرح حدیث "عنوان بصری" از امام صادق (علیه  السلام) که مضامین آن حدیث از دیر باز مورد توجه علمای اخلاق و عرفان بوده است تا جایی که مرحوم علامه قاضی رضوان الله علیه شاگردان خود را بدون التزام به مضامین این روایت نمی‌پذیرفتند.

این مجموعه که تاکنون سه جلد از آن منتشر شده، با رویکردی عرفانی به نگارش درآمده است و به دلیل اینکه نویسنده کتاب، فرزند علامه حسینی طهرانی ـ رضوان الله علیه ـ است، آن را می‌توان از بهترین آثار درباره تبیین افکار و مبانی سلوکی آن مرحوم دانست.

جلد سوم اسرار ملکوت در چهار مجلس «نگرشی بر مکتب و عقاید ابوحنیفه»، «نگرشی تحلیلی بر نهضت‌های علویان و غایت آن»، «وظیفه سالک الی‌الله در صورت وجود» و «عدم وجود وصی ظاهر» تألیف یافته است. «لزوم رجوع به عارف کامل برای جمیع افراد بشر»، «ذکر برخی از خصائص و ویژگی‌های مرجعیت شیعه»، «ابوحنیفه جری‌ترین و جسورترین فرد در مقابل احکام الهی و گفتار رسول خدا» و «رمز مشروعیت در حکومت الهی» از جمله عناوین اصلی این اثر محسوب می‌شوند.

«تفاوت‌های حکومت اولیاء الهی با حکومت‌های جائر»، «تجلی حقیقت نماز در وجود امیرالمؤمنین»، «مقایسه جهاد امام معصوم (علیه السلام) با سایر نبردها»، «حرمت اتصاف افراد غیر معصوم به عناوین امامت و ولایت»، «انتقاد و اعتراض به مضامین بلند عرفانی حاکی از عدم تامل و برخورد نفسانی است»، «مقصد و هدف غایی سالک راه خدا تحصیل علم و معرفت است»، «علت رجوع سالکان الی الله به وصی ظاهر»، «سیره اولیای الهی در لزوم رجوع به وصی ظاهر» و «ضرورت مطالعه کتب اخلاق و اشعار اولیای الهی برای سالکان الی الله» از دیگر عناوین اصلی این کتاب است.

نویسنده در این کتاب بحثی را با عنوان «ماتریالیسم دینی و مادی گرایی مذهبی» مطرح می‌کند و پس از ذکر مصادیقی، آن را «نتیجه ارزش دادن به رفتار ظاهری بدون لحاظ قصد و نیت» بر شمرده و می‌نویسد: «اینان در این حوادث به دیده ظاهر ـ که همان ماده و متریال رفتار ظاهر و اعمال آنهاست ـ می نگرند و از نیت و مقصد و مقصود این قضایا و زعمای آنها غافلند، و ارزش و بها را به همین اعمال و رفتار ظاهری و چشم‌پرکن و عوام‌پسند این افراد می‌دهند، و از روح و جان این رفتارها و گفتارها خبری ندارند و به همان ماتریالیزم و ظاهربینی دینی دچار می‌شوند.

این جماعت خویش را از حقیقت و دیگران را از وصول به واقعیت محروم می‌سازند؛ «ضلوا و اضلوا!» لذا مشاهده می‌کنیم پس از گذشت زمان و وقوع مسائلی در فراز و نشیب این جریانات و انکشاف پاره‌ای از اسرار نهان و رموز و دریافت کنه و باطن نفوس و نیات سربسته، آه از نهادشان برمی‌آید و بر عمر بر باد رفته و زحمات هدر رفته و کوشش‌های بی‌نتیجه و حاصل، ندای یا حسرتی علی ما فرطت فی جنب الله سر می‌دهند و می‌نالند...».

جلد سوم اسرار ملکوت، از «دوره علوم و مبانی اسلام و تشیع» در 336 صفحه و با قیمت 8500 تومان، از سوی انتشارات مکتب وحی روانه بازار نشر شده است.


منبع: خبرگزاری تسنیم

کد خبرنگار 211007


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین