عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۴۲۶۳
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۰
این خشونت‌های اخیر در ادامه تشدید حملات علیه شیعیان در بخش‌های مختلف پاکستان در ماه‌های اخیر انجام شده است. فقط از آغاز سال ۲۰۱۲ میلادی تا کنون، صدها شیعه در خشونت‌ها در پاکستان جان خود را از دست داده‌اند.
عقیق:در ادامه خشونت‌ها علیه شیعیان در پاکستان، دستکم دو شیعه دیگر در انفجارهای جداگانه در این کشور کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.
یکی از این انفجارها بامداد یکشنبه (۲۳ دی) زمانی روی داد که خودرو حامل شیعیان در منطقه « خاور خیل» از طریق بمب کنترل از راه دور هدف حمله قرار گرفت.این انفجار یک کشته و ۱۹ زخمی به جای گذاشت.

روز شنبه(۲۲ دی) نیز بمبی در نزدیکی کافی نت در کویته مرکز ایالات بلوچستان منفجر شد که در نتیجه یک کودک کشته و یک نفر دیگر نیز زخمی شدند.
 


این خشونت‌های اخیر در ادامه تشدید حملات علیه شیعیان در بخش‌های مختلف پاکستان در ماه‌های اخیر انجام شده است. فقط از آغاز سال ۲۰۱۲ میلادی تا کنون، صدها شیعه در خشونت‌ها در پاکستان جان خود را از دست داده‌اند.

در همین حال ،ده‌ها هزار شيعه پاکستاني با برپايي تظاهرات سراسري، قتل عام شيعيان را در روز پنجشنبه(۲۱ دی ماه) در شهر کويته واقع در جنوب غرب اين کشور محکوم کرده‌اند.

تظاهرکنندگان با حضور در خیابان‌ها از تدفین قربانیان این بمب گذاری‌ها خودداری می‌کنند.

بيش از ۹۰ پاکستاني در دو انفجاري که روز پنجشنبه،در کويته مسلمانان را هدف قرار داده بود، جان خود را از دست دادند.

در دو انفجار دیگر که یکی در دره سوات و دیگری در کویته روی داد نیز در مجموع ۱۳۰ نفر کشته و نزدیک به ۳۰۰ نفر زخمی شدند .گروه تروریستی« لشگر جنگوی» مسئولیت حمله به سالن بیلیارد در کویته را برعهده گرفت.

این تظاهرات ،روزهای جمعه و شنبه در شهرهای اسلام آباد، کراچی، لاهور، کویته، حیدر آباد، سوکور، خیرپور، ملتان، مظفر آباد و بسیاری از شهرها و مناطق این کشور برگزار شد.

سازمان دانشجویی امامیه ISO، کمیته اقدام تمام شیعیان پاکستان و مجلس وحدت مسلمین پاکستان این اعتراضات را سازماندهی کرده بودند.

تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی علیه دولت، ناتوانی نیروهای امنیتی این کشور را در تامین امنیت شیعیان این کشور به باد انتقاد گرفتند.


شرکت کنندگان دراین تظاهرات همچنین سیاست عربستان سعودی را در تامین مالی تروریست‌هایی که مرتکب اعمال خشونت آمیز علیه مسلمانان درپاکستان می‌شوند، محکوم کردند.

معترضان همچنین اقدام فوری دولت را علیه نیروهایی که در قتل‌های فرقه‌ای در پاکستان مشارکت دارند، خواستار شدند. تظاهرکنندگان همچنین هشدار دادند اگر عدالت در این باره اجرا نشود، تظاهرات بیشتری برگزار خواهند کرد.
ده‌ها هزار شيعه پاکستاني با برپايي تظاهرات سراسري، قتل عام شيعيان را در شهر کويته واقع در جنوب غرب اين کشور محکوم کرده‌اند.
درتظاهرات مشابه ديگري نيز که در مقابل کميسيون عالي پاکستان در لندن برگزار شد، تظاهرکنندگان با سردادن شعارهايي، قتل عام شيعيان را دراين کشور جنوب آَسیا محکوم کردند.در کويته نيز رهبران شيعه و خويشاوندان قربانيان دخالت ارتش را با هدف کنترل شهر و حفاظت از آن‌ها خواستار شدند . تظاهرکنندگان اعلام کردند تا زماني که به خواست آن‌ها توجه نشود اجازه خاکسپاري قربانيان را نخواهند داد .

هاشم موسوي، ازمقام‌هاي رسمي محلي گفت، « ماشين دولت شکست خورده است و هيچ حفاظتي از مردم در کويته وجود ندارد.»

وي افزود : « تا زماني که به ما تضمين داده نشود که ارتش امنيت و کنترل کويته را برعهده خواهد گرفت، اعتراضات ادامه خواهد داشت.»

گروه‌هاي حقوق بشر نيز قويا ناتواني دولت پاکستان را در مهار خشونت‌ها عليه شيعيان به باد انتقاد گرفته‌اند.

مدير ديده بان حقوق بشر پاکستان نيز روز جمعه به اين مساله واکنش نشان داد.

علي دايان حسن گفت ،« سال ۲۰۱۲ ميلادي ، مرگ‌بارترين سال براي شيعيان پاکستان بود و اگر حمله اخير را در نظر بگيرم سال ۲۰۱۳ ميلادي به مراتب با اوضاع تاسف انگيز تري آغاز شده است.»

علي دايان حسن افزود،« هنگامي که اعضاي جامعه شيعه در کمال خون سردي قتل عام مي‌شوند، سردي و بي تفاوتي مقامات حاکي از ناکارآمدي دولت و نهادهاي امنيتي و نظامي آن است.»

وي افزود: « تساهل پاکستان در مقابل گروه‌هاي مذهبي افراطي نه فقط موجب از بين رفتن جان‌هاي بيشتر و رويگرداني سراسر جوامع شده، بلکه در حال نابودي سراسر جامعه جامعه است.»


منبع:press TV
کدخبرنگار:211005

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین