عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۴۴۹۸
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۴۲
سفر راهیان نور، سفر به تاریخ پر رمز و راز ایثار، فداکاری، جانبازی، عزت و سربلندی مردان مرد جبهه های جنگ است که خالصانه و عاشقانه در راه خدا جهاد کردند و عند ربهم یرزقون شدند.

عقیق: تاریخ هر کشوری فراز و فرودهای بسیاری دارد. ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و میراث ماندگار ۸سال دفاع مقدس برگی پرافتخار از تاریخ این کشور است که با خون هزاران هزار شهید، جانبازی هزاران هزار جان برکف و آزادگی و صبر هزاران هزار آزاده سربلند نگاشته شده است. ۸سال دفاع جانانه از مرزهای پرگهر ایران اسلامی تجربه ارزشمندی است که جوانان این مرز و بوم با سلاح ایمان و توکل به خدا و اتکاء به خلاقیت و توان خود با تمام دنیا جنگیدند و دشمن تا بن دندان مسلح را تسلیم ایمان خود کردند.

حال سفر راهیان نور، سفر به تاریخ پر رمز و راز ایثار، فداکاری، جانبازی، عزت و سربلندی مردان مرد جبهه های جنگ است که خالصانه و عاشقانه در راه خدا جهاد کردند و عند ربهم یرزقون شدند.

وقتی به سرزمین های جنوب کشور سفر می کنیم هر کدام از مناطق بخشی از تاریخ را برایمان بازگو می کنند.

هر منطقه دارای شناسنامه خاص خود است که یک یا چند عملیات در آن انجام گرفته است که علاوه بر آشنایی افراد با سرداران جنگ ، نحوه شکل گیری عملیات های مختلف برای زائران بازگو می شود.شکست و پیروزی در کنار هم اتفاق افتاده است.

درس اول؛ مقاومت در برابر دفاع از هویت ملی

این مرور تاریخ در خاکی که مورد تجاوز قرار گرفته باعث می شود تا هویت ملی در افراد تقویت شود و صبر و مقاومت در برابر ناملایمات را افزایش می دهد.

درس دوم؛ سبک زندگی شهدا، الگوی زندگی

بیان رشادت ها و جانفشانی قهرمانان میدان رزم در کنار بیان رفتار با مهر و محبت آنان با یکدیگر، فضای معنوی و روحانی جبهه ها باعث می شود که نسل جوان و نوجوان که به دنبال یک الگوی تمام عیار هستند سبک زندگی شهدا را الگوی زندگی خود قرار دهند.

درس سوم؛ ما می توانیم

این ترسیم و بازسازی عملیات ها باعث می شود تا روحیه اعتماد به نفس، خودباوری، خلاقیت، توکل، وحدت و همکاری در میان افرادی که در این مناطق حضور می یابند تقویت گردد.

درس چهارم؛ شهدا: ما زنده ایم

علاوه بر این بیان خاطرات و توصیه های شهدا در میان جوانان باعث می شود تا از نظر فرهنگی تاثیرات شگرفی در میان آنان بگذارد. کم نیستند جوانان و نوجوانانی که به واسطه این سفر معنوی از نظر دینی و سیاسی دچار تغییرات بنیادی گشته و این تحولات خود را مدیون عنایت شهدا هستند.

درس پنجم: حفظ عزت و اقتدار ملی

این مرور تاریخ باعث می شود تا عزت و اقتدار ملی در میان افراد تقویت گردد و نیز نهراسیدن از دشمن، اتکاء به توان خود در ابعاد مختلف و نیز تقویت دانش نظامی از دیگر برکات این سفر است.

درس ششم؛ در محضر خدا

عنایات غیبی ائمه اطهار که در این ۸ سال بارها و بارها اتفاق افتاده است باعث می شود تا غیرت دینی و اعتماد به ذات احدیت در میان نسل جوان تشدید گردد.

درس هفتم؛ عنایت ویژه شهدا

آنچه که نمی توان در آن تردیدی داشت آن است که این سرزمین های مقدس، نظرکرده شهدا هستند و این مجاهدان در راه خدا با نگاه شفاعتگر خود به زائرانی که به این سفر پرزحمت می آیند، عنایت ویژه دارند و هیچ زائری نیست که بدون بهره از این سفر معنوی بازگردد و همین نگاه شهداست که هر ساله تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان را به این سفر رهسپار می کند.

درس آخر؛ ما مسئولیم

خلق حماسه دفاع مقدس یک افتخار ملی است که نسل در نسل ایران اسلامی با الهام از این تجربه پر محنت اما پر افتخار بر این باورند که آنان اکنون مسئولیتی سنگین بر دوش دارند زیرا همچون نسل گذشته خود باید از این سرزمین حفاظت کنند و ذره ای یاس و ناامیدی به خود راه ندهند. امیدوار،با نشاط، همراه با علم و دانش روز دنیا سربلند و سرافراز بر قله موفقیت ها پرچم سه رنگ چمهوری اسلامی ایران را افراشته نگه دارند.


منبع:فرهنگ نیوز

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین