عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۴۳۸۷
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۰۶
آیت‌الله علوی بروجردی
استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر این که موجودیت، تفکر و هویت شیعه از برکت فاطمه زهرا(س) است، تصریح کرد: اگر به فاطميه ارج بنهیم و آن را تعظيم كنيم، به موجوديت خودمان ارج گذاشته ایم.

عقیق: آیت الله علوی بروجردی، در جمع طلاب و روحانیون، با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت زهرا(س)، در سخنانی گفت: حضرت فاطمه(س) هویت شیعه است و امام صادق مي فرمايند "اسوه من فاطمه زهرا(س) است"، يا امام حسن عسكري(ع) در روایتی مي فرمايند" نحنُ حججُ اللهِ علی خَلقِهِ وَ جَدّتنا فاطمة حجةُ اللهِ علینا / ما حجج الهی بر بندگان هستیم و جدۀ ما فاطمه حجت الهی بر ما است"؛ تعبير حجت نسبت به صدیقه طاهره(س) نشان دهنده مقام شامخ آن حضرت بوده و همه ائمه(ع) به وجود چنین مادری افتخار می کنند.

وی با بیان این که فاطميه نشان دهنده مصائب اسلام است که منحصر به عاشورا نبود، ابراز داشت: امروز هم این مصائب وجود دارد و ما با میراث داران كساني كه درب خانه فاطمه زهرا(س) را آتش زدند، مواجه ايم و باید در مقابل آنها بایستیم.

هویت و موجودیت شیعه

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر این که موجودیت، تفکر و هویت شیعه از برکت فاطمه زهرا(س) است، تصریح کرد: اگر به فاطميه ارج بنهیم و آن را تعظيم كنيم، به موجوديت خودمان ارج گذاشته ایم.

آیت الله علوی بروجردی با تاکید بر لزوم حفظ فاطمیه، یادآور شد: موجودیت شیعه جز با بزرگداشت فاطمه زهرا(س) و ايام فاطميه، قابل حفظ شدن نيست و زنده ماندن شیعه به زنده بودن یاد و نام فاطمه است؛ بنابراین کمترین كاري كه مي‌توانيم انجام دهیم آن است که حافظ این ميراث باشیم.

 عاشورای فاطمی

وی با اشاره به اهمیت عزاداری ایام فاطمیه، افزود: امروز برخلاف گذشته عزاداری فاطمیه به امری رایج و داير تبدیل شده است؛ به طوری که در سالروز شهادت زهرای اطهر(س)، علاوه بر قم، در بسياري از شهرها، عاشورای دیگری برپا مي‌شود؛ البته، در گذشته، عزاداری فاطمیه در میان اهل علم رایج بود، اما به شکل امروز فراگیر نشده بود.

تلاش بیهوده دشمنان و مغرضان

این استاد حوزه، به تلاش دشمنان برای کمرنگ کردن عزای فاطمی اشاره کرد و گفت:  شُبهه افکنی دشمنان و مغرضین در قضیه شهادت فاطمه زهرا(س) نتیجه معکوس داده؛ به گونه ای که این مسئله باعث شد تا با استناد به كتب اهل سنت، جایگاه حضرت بیش از پیش تبیین شود و محققان، گوشه‌ای از اتفاقات مختلفی که بر آن حضرت گذشته، از سقط محسن و آتش زدن درب، تا اجتماع پشت در خانه و كشاندن علي بن ابي طالب(ع) به مسجد را تقرير ‌كنند.

 آیت الله علوی بروجردی ادامه داد: تلاش برخی بزرگان اهل سنت و تشکیک آنها، سبب شد که محققان در مقام پاسخ بر آيند و اين اشكالات براي ما امری مبارك بود؛ چرا که كتاب‌ها و تحقيقاتي كه امروزه در مورد فاطمه زهرا(س) نوشته مي‌شود، بسيار كامل‌تر از كارهايي است كه قبلا انجام شده است.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: اگر آنها مي‌گويند شهادت حضرت زهرا(س)، افسانه است، ما هم مي‌گوييم اي كاش اين گونه بود و ننگ آن تا قیامت بر دامن مسلمانان نمی ماند.

عاشورا؛ نتیجه جنایات مدینه

آیت الله علوی بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود، عاشورا را نتیجه جنایات مدینه دانسته و گفت: كساني كه امروز مي‌خواهند در مقابل تندروي‌ها و شبكه‌هاي بزرگ ترور بایستند و یا به آسیب شناسی این مسئله بپردازند که چرا دنیای اسلام به اين روز افتاده و به عنوان یک دین خشن و بي‌منطق معرفی می شود، متوجه خواهند شد که اساس این مسائل به صدر اسلام بر مي‌گردد.

 تغییر معیارها بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص)

وی با بیان این که در زمان پيغمبر(ص) معيارها، همان معيارهاي دينی بود، اما پس از رحلت نبی مکرم اسلام(ص) علايق و معيارهاي سياسي حاکم شد، ابراز داشت: در فاصله كمي بعد از رحلت پیامبراعظم(ص)، اسلامي كه ایشان منادی آن بود و عمار ياسرها برايش ‌جنگيده بودند، به اسلامي تبدیل شد كه پسر ابوسفيان در راس آن قرار گرفت. تا آنجا که معاويه بعد از صلح با امام حسن مجتبي(ع) به صراحت به مردم مي‌گفت "من با علي و حسن بن علي نجنگيدم، تا شما نماز بخوانيد، روزه بگيرد و يا ديگر احكام ديني را بجا آوريد، بلكه من ‌خواستم حاکم بلا منازع شما باشم"!!!

این استاد حوزه با یادآوری این که صلح امام مجتبي(ع)، رسوایی بنی امیه را رقم زد، گفت: دشمنی بنی امیه با خود رسول الله(ص) و اصل دین بود و رفتار آنان در زمان حيات پيغمبر(ص) شاهدی بر این مدعاست. امام صادق(ع) نیز فرمود "علت اين كه ما مظلوم شديم، همين بود كه منتسب به پيغمبر(ص) هستیم".

فدک؛ نمونه ای از ظلم بر عالم اسلام

وی همچنین با اشاره به جریان فدک، خاطرنشان کرد: فدك بهانه و فرصتي بود كه زهرای مرضیه(س) از آن استفاده كرد تا بگويد چه ظلم بزرگي بر اسلام و مسلمين روا داشته شده. مسئله گرفتن فدك در ظلم گرفتن يك ملك از مالكش خلاصه نمی شود، بلکه نمونه‌اي از ظلم گسترده‌اي بود كه بر دنياي اسلام وارد می شد و حضرت از این طریق، نقشه های دشمنان را بر ملا كرد.

آیت الله علوی بروجردی با اشاره به این که اگر سلايق و علايق شخصي افراد، جايگزين معيارها و ملاك‌های الهی نمی شد، دنیای اسلام با این همه فاجعه مواجه نبود، تصریح کرد: عاشورا شعاعي از حادثه‌اي است كه در مدينه واقع شد. اگر در کربلا آتشی به خيمه‌ها اصابت کرد، در واقع ادامه همان آتشي بود كه آنها بر درب خانه فاطمه زدند.

تقدم شعائر الهی بر آداب و رسوم ملی

استاد حوزه علمیه قم در بخش پایانی سخنان خود به تلاقی ایام فاطمیه و نوروز اشاره کرد و گفت: مردم اهل بیتی ایران اسلامی به خاطر اعتقاداتشان، همواره رعایت شعائر الهی را مقدم بر آداب و رسوم ملی می دانند.

وی یادآور شد: در گذشته، بارها، محرم و صفر با عيد نوروز، مصادف شده و در هيچ زماني مردم مومن و متدین ایران اسلامی، مظاهر نوروز و عيد را مقدم بر عزاداری سيدالشهدا(ع) نکرده‌اند و امسال نیز با حفظ حرمت فاطمیه، با تمام وجود نسبت به ساحت مقدسه حضرت زهرا(س) ادای احترام کرده و به عزاداری پرداخته و درس خود را خوب پس خواهند داد.

 

منبع:حوزه

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین