عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۴۱۰۸
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۸

عقیق:در سال 36 هجری قمری در چنین ایامی جنگ جمل اتفاق افتاد و در 15 همین ماه بصره فتح شد.

ابتدای این واقعه ازآنجا شروع شد که بعد از بیعت مردم با امیرالمومنین(ع) طلحه و زبیر به بهانه عمره از مدینه خارج شدند و به عایشه پیوستند.

عبدالله بن عامر که  قبلا عامل عثمان در بصره بود و از طرف امیرالمومنین(ع) عزل شده بود، به مکه آمد و شتری که دویست دینار خریده بود برای عایشه آورد و به طرف بصره حرکت کردند تا به این شهر رسیدند.

پس از ورود، به خانه عثمان بن حنیف عامل امیرالمومنین(ع) ریختند و او را اسیر کردند و بسیار کتک زدند و موی ریش و سر و دو ابروی او را کندند.

امیرالمومنین (ع) برای مقابله با آنها به طرف بصره حرکت فرمودند.

در این جنگ همراه امیرالمومنین(ع) امام حسن و امام حسین(ع) و همچنین محمد بن حنفیه و عبدالله بن جعفر و اولاد عقیل و عده ای از جوانان بنی هاشم همراه با عمار و ابوایوب انصاری و عده ای از مهاجر و انصار بودند.

80 نفر از اصحاب بدر، 250 نفر از کسانی که با پیامبر(ص) در بیعت شجره شرکت کرده بودند و 1500 نفر از سایر اصحاب پیامبر(ص) شرکت کردند.[مناقب آل ابی طالب ج 3 ص 190، بحارالانوار ج 32 ص 183، 196 ،  امالی طوسی ص 726]

مسلم مجاشعی را همراه با قرآنی فرستادند که بصریان را به حکم قرآن بخواند، ولی آنها مسلم را هدف تیر ساختند و شهید کردند. بعد از موعظه های عمار و فرمایشات امیرالمومنین(ع)در دهم جمادی الاول جنگی را که عایشه شروع کرده بود ادامه دادند وامیرالمومنین در مقام مقابله با آنها برآمدند.در این جنگ از لشکر امیرالمومنین(ع) که 20 هزار مرد جنگی بودند پنج هزار شهید شدند، و از لشکر عایشه که 30 هزار نفر بودند 13000 نفر کشته شدند[منتخب التواریخ ص159 ــ 161، بحارالانوار ج 32 ص174 ، 211]آخرالامر که پیروزی نصیب لشکر امیرالمومنین(ع) شد، حضرت کنار هودج عایشه آمدند و فرمودند:« ای حمیرا، پیامبر تو را امر کرده بود که به جنگ من بیرون آیی؟ آیا تو را امر نفرمود که در خانه خود بنشینی وبیرون نیایی؟ بخدا سوگند، انصاف ندادند آنانکه زن های خود را پشت پرده پنهان داشتند و تو را بیرون آوردندمحمد بن ابی بکر خواهرش را از هودج بیرون کشید.امیرالمومنین(ع) دستور داد او را به خانه صفیه دختر حارث بن ابی طلحه ببرند و بعد او را به مکه و از مکه به مدینه فرستاد.در این جنگ زید بن صوحان که از بزرگان لشکر و شیعیان امیرالمومنین(ع) بود شهید شد و آن حضرت بالای سرش آمده و فرمودند:« ای زید، خدا رحمتت کند که تعلقات دنیوی تو اندک بود، و امداد تو در دین بسیار بود

تحویل پیراهن امام حسین(ع) به حضرت زینب(س)
از دیگر اتفاقات مهم امروز تقویم شیعه؛ زهرا(س) پیراهن ابراهیم خلیل الرحمن علیه السلام رابه زینب کبری(س) دادند و فرمودند:« هنگامی که برادرت حسین (ع) این پیراهن را از تو خواست، بدانکه ساعتی بیشتر مهمان تو نیست، و سپس به بدترین حالات به دست اولاد زنا کشته می شود

این برنامه سه روز قبل از شهادت حضرت زهرا (س) بود.[وقایع الشهور ص 95 ـ بحرالمصائب ج 3 ص 45ـ 46]
این پیراهن را خداوند در بهشت خلق فرمود و آ« را نزد حضرت آدم(ع) به امانت سپرد و بعد از او انبیاء این امانت را حفظ می کردند و در مشکلات با آن به درگاه الهی توسل می جستند، تا به دتس پیامبر خاتم(ص) رسید و بعد ازآن حضرت نزد حضرت زهرا(س) بود. آن حضرت سه روز قبل از شهادت آن را به زینب کبری (س) سپرد، تا در ساعات آخر روز عاشورا آن را به امام حسین(ع) تحویل دهد.

منبع:جام
211008

 


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین