عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۴۰۱۴
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۷
بهترین و پایدارترین راه برای رسیدن به آرامش درونی و خدا، نماز، است.

عقیق:

1.هدف نماز, ذکر و یاد خداوند متعال است; ذکری که مقدمهء فکر و فکری که مقدمهء عمل باشد

.2نماز وسیلهء پاک کردن گناهان است , زیرا خواه ناخواه انسان را متوجه توبه و اصلاح اعمال و رفتار گذشته می کند. 

.3نماز سد بزرگی است در برابر گناهان , چون روح ایمان را درانسان تقویت کرده و نهال تقوا را در دل پرورش می دهد. روی همین جهت شرح حال افراد گناهکاری را نزد پیامبرو اولیای گرامی اسلام بیان می کردند و آنان می فرمودند: نگران نباشید. نماز آن ها را اصلاح می کند و آرام آرام ایمانشان تقویت شده و گناه را رهامی کنند. 

.4نماز غفلت زدا است , چون در ظرف پنج بار نماز خواندن در شبانه روز به انسان اخطار می کند و هدف آفرینش را به او گوشزد می کند و موقعیت او را در جهان به یادش می آورد, تا از خالق هستی غافل نشده و بداند ازکجا آمده و برای چه آمده و به کجا می رود .

.5برطرف کنندهء عجب و کبر (خودخواهی و خود برتربینی ) است; زیرا وقتی انسان روزی هفده رکعت نمازبخواند و در هر رکعتی دوباره پیشانی بر خاک گذاشته و اظهار تذلّل کند, این کار بهترین وسیله برای از میان برداشتن غرور و منیت است. 

.6موجب پرورش فضایل اخلاق و تکامل معنوی است .نماز انسان را از دیوارهء مادیت بیرون برده و به ملکوت آسمان ها دعوت کرده و با فرشتگان هم صدا و همسازمی سازد. 

.7ارزش و قبولی اعمال به نماز است . نماز رمز ارتباط نمازگزار با خالق عالم هستی است که اگر به طور صحیح انجام گیرد, قصد قربت و اخلاص در نماز گزار زنده می شود که قبولی همهء اعمال به قصد قربت و اخلاص بستگی دارد. 

.8نماز، شرایط صحت دارد، که از این طریق دعوت به پاکسازی زندگی و اصلاح آن دارد: 

مکان و لباس و فرشی که بر آن نماز می گذارند و آبی که با آن وضو می گیرند و غسل می کنند, باید از هرگونه غصب و تجاوز و تعدی به حقوق دیگران و افراد جامعه پاک باشد.کسی که آلوده به تجاوز, ظلم , ریا, غصب , کم فروشی , رشوه خواری و کسب اموال حرام باشد, چگونه می تواندمقدمات و شرایط صحت نماز را فراهم سازد ؟چنین کسی اگر بخواهد نماز بخواند, باید این گونه صفات و افعال رذیله را از خود دور سازد, تا جامعه اصلاح گردد. 

.9نمازعلاوه بر شرایط صحت , شرایط قبول یا کمال دارد که رعایت آن ها عامل ترک بسیاری از گناهان واصلاح فرد و جامعه می باشد.

در روایات دیگر آمده : نماز پیشوا و حاکم ستمگر و کسی که زکات اموال خود را نمی دهد و آن که غذای حرام می خورد و کسی که عجب و خودبینی و تکبّر می کند, قبول نیست .روشن است رعایت این گونه شرایط به اصلاح جامعه و فرهنگ کمک می کند.

  .10نماز، روح نظم و انضباط در انسان را تقویت می کند:

 چون نماز باید در اوقات معیّنی از روز و شب انجام بگیرد که تقدم و تأخر آن موجب بطلان می شود, واضح است مقید بودن به رعایت وقت , انسان و جامعه را منظم می کند که همه وقت شناس باشند و کار امروز را به فردا نیندازند ومردم را معطل و سرگردان نکنند.

 

منبع:hoseinieh-gask.ir

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین