عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۳۸۸۶
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۳
مسجد جن به جهت رابطه‏ اى است كه با سوره جن دارد. مى‏ دانيم كه سوره جن يكى از سوره‏ هاى قرآن است. خداوند در اين سوره فرموده است: جن‌ها آيات الهى را شنيده و به آنها ايمان آوردند. گويا اين آيات در محلى كه به نام مسجد جن شهرت دارد، نازل شده است. برخى ناميده شدن آن را به مسجد البيعه، به دليل بيعت جن با آن حضرت دانسته‏ اند.

عقیق: اين مسجد مشهورترين و مسجد كهن مكه است. موقعيت آن در پايين كوه حجون به مت‏حرم، حدود پنجاه متر بعد از پل حجون و در حاشيه قبرستان حجون است. خيابان كوچكى است در كنار مسجد با نام‏ «شارع مسجد الجن‏» كه هنوز تابلوى قديمى آن بر ديوار وجود دارد.
از نامهاى ديگر اين مسجد، «مسجد الحرس‏» است. به نقل ازرقى، اين نام از آن جهت است كه صاحب الحرس، كه در مكه گشت‏ شبانه داشت، به اين محل مى‏ آمد و در آنجا با عرفا -چهره‏ هاى شناخته شده و برگزيده قبايل- و حراس ديگر، از شعب عامر و ثنية المدنيين، ديدار مى‏ كرد.
بنا به نقل برخى از روايات، نامگذارى آن به مسجد جن به جهت رابطه‏ اى است كه با سوره جن دارد. مى‏ دانيم كه سوره جن يكى از سوره‏ هاى قرآن است. خداوند در اين سوره فرموده است: جن‌ها آيات الهى را شنيده و به آنها ايمان آوردند. گويا اين آيات در محلى كه به نام مسجد جن شهرت دارد، نازل شده است. برخى ناميده شدن آن را به مسجد البيعه، به دليل بيعت جن با آن حضرت دانسته‏ اند.
برخى روايات تاريخى به اين نكته اشاره كرده‏ اند كه رسول خدا (ص) محل مسجد را براى عبد الله بن مسعود مشخص و معين فرمود.
از تاريخ بناى اين مسجد اطلاعى در دست نيست اما مى‏ دانيم كه مسجد در قرن دوم و پس از آن به همين نام سرپا بوده و مورخان در طول قرون مختلف از آن ياد كرده‏ اند.
مسجد جن در ناحيه شمالى مسجد الحرام، اندكى پس از پل حجون، واقع شده است. در شرق مسجد، خيابان مسجد الحرام و در غرب آن، خيابان جن قرار دارد و مسجد تقريبا در محل تلاقى اين دو خيابان قرار گرفته است.
محل فعلى مسجد دقيقا در محل قبلى آن است و در بازسازى جديد، مساحت آن به
۶۰۰ متر مربع رسيده است. بناى مسجد محكم و مناره‏اى در ركن شمال شرقى آن قرار دارد.


 

پی نوشت :

 آثار اسلامي مكه و مدينه، نوشته رسول جعفريان

211008


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین