عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۲۳۷۹۵
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۳
در حالی که آزادی های شخصی در حوزه گرایش های جنسی وهمچنین لیبرالیسم اخلاقی موجب سقوط ارزش های اخلاقی در انگلیس شده،بسیاری از مردم آرامش و تسکین را تنها در اسلام پیدا کرده اند.

عقیق: اگرچه مسیحیت هنوز به عنوان بخش جدایی ناپذیر تاریخ مذهبی بریتانیا باقی مانده اما اسلام نیز در چند دهه گذشته قدرت زیادی در این کشور پیدا کرده است.
»
آنی سیمپسون» که دارای مدرک دکترا در رشته فلسفه و مطالعات مذهبی مقایسه ای است در این باره در گفتگو با «آن اسلام» گفت: در حالی که آزادی های شخصی در حوزه گرایش های جنسی وهمچنین لیبرالیسم اخلاقی موجب سقوط ارزش های اخلاقی در انگلیس شده، بسیاری از مردم آرامش و تسکین را تنها در اسلام پیدا کرده اند.
وی می افزاید: در حالی که جامعه رو به بی بند و باری پیش می رود و در بسیاری از سطوح به لحاظ اخلاقی دچار انحراف شده است،شهروندان به شدت تمایل دارند تا زندگی شان را حول محور دستورهای الهی متمرکز کنند.
به گفته خانم سیمپسون، اسلام چیزی بیش از اعتقاد صرف به خدا را به مردم ارائه می دهد،برای بسیاری از افراد، اسلام یک چارچوب است که بر پایه آن و حول محور آن می توانند وجود داشته باشند؛ جهان را بفهمند و بی نظمی را به نظم تبدیل کنند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی دولت انگلیس، مسلمانان در حال حاضر حدود 2.7 درصد جمعیت این کشور را تشکیل داده اند.
گرایش به اسلام را می توان مصداق بارز اشتیاق مردم به رهنمودهای معنوی دانست.
تحقیقات انجام شده از سوی موسسه تحقیقاتی Faith Matters در سال 2011 نشان می دهد که تازه مسلمانان انگلیس گروهی از شهروندان عادی هستند که که در گرایش به سودی مذهب با یکدیگر متحد شده اند و روی آوردن آنها به دین اسلام هرگز خطری برای جامعه به وجود نمی آورد.
این در پاسخ به گروه های ضد اسلامی است که گسترش گرایش به اسلام را تهدیدی برای جامعه انگلیس تلقی می کنند.
افزایش تعددا مسلمانان در بریتانیا همچنین موجب توسعه مساجد در این کشور شده است.
به عنوان مثال، مسجد «المدینه» در «برایتون» شروع به ساخت دو طبقه دیگر در ساختمان این مسجد برای پذیرایی از تعداد بیشتری از مسلمانان کرده است.
توسعه این مسجد در نتیجه رشد شگفت آور تعداد مسلمانان در یک دهه گذشته بوده است.
بر اساس گزارش های دریافت شده،جمعیت مسلمانان «برایتون» در طول این مدت چهار برابر شده است.
حسین علی البوگتی، دانشمند اسلامی از یمن که در اواخر دهه 1990 به انگلیس آمد در این باره می گوید:قوانین و احکام روشن و آشکار اسلام،انسجام پیام و وضح آموزه هایش موجب شده تا این دین در میان جوانان انگلیسی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شود.
البوگتی افزود: اسلام ارائه کننده پاسخ ها وموجب تسلی انسان هاست. حقیقت بسیار قدرتمند است چون در روح انسان نفوذ می کند و ذهن را تغییر می دهد.
به گفته وی، نور اسلام همواره بر سایه های گمراهی غلبه کرده است ؛در حالی که دروغ و فریب اشکال مختلف دارد ،حقیقت تنها با خداست.
لیزا همیلتون،مهندس راه و ساختمان از Bournemouth توضیح می دهد که چگونه او و همسرش پس از گذراندن تعطیلات در تونس،اسلام را به عنوان دین خود انتخاب کردند.
وی در این باره می گوید: من که در یک خانواده انگلیسی از پدور و مادری ملحد متولد شده بودم دوران کودکی خود را بدون هیچ گونه هیجانی سپری کردم تا این که دو سال پیش تصمیم گرفتم با یکی از دوستانم به تونس سفر کنم؛ یکی از برنامه های ما بازدید از شهر «کی روان»، یکی از مهمترین مراکز اسلامی در جان بود. وقتی وارد این شهر شدم برای اولین بار شانس شنیدن صدای اذان را پیدا کردم و این صدای معنوی موجب تغییر کل زندگی من شد.روز بعد خودم را در مسجد «کی روآن» یافتم در حالی که معماری بسیار زیبای اسلامی آن را تحسین می کردم.
همیلتون که زیبایی و فرهنگ اسلامی را تحسین می کرد پس از بازگشت به بریتانیا تصمیم گرفت به مطالعه اسلام بپردازد.
وی در این باره می گوید: درست همان جا و همان زمان بود که اسلام زیبایی های بسیاری را نثار من کرد که از آنها غافل بودم و پس از اسلام آوردن،آرامش ذهنی و روحی که سال ها به دنبال آن بودم را به دست آوردم؛ اسلام همه جنبه های زندگی مرا نورانی کرده و شادی را به زندگی من هدیه کرده است.


منبع:شبستان


پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین