عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۲۲۰۴
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۱ - ۱۴:۰۰
اطلاعیه ستاد مرکزی ساماندهی شئون فرهنگی:
ستاد ساماندهی شئون فرهنگی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و موسم عزاداری سید و سالار شهیدان، با صدور اطلاعیه‌ای، عموم مردم را به برگزاری باشکوه و به دور از تحریفات در مراسم عزاداری حسینی دعوت کرد.
ستاد ساماندهی شئون فرهنگی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و موسم عزاداری سید و سالار شهیدان، با صدور اطلاعیه‌ای، عموم مردم را به برگزاری باشکوه و به دور از تحریفات در مراسم عزاداری حسینی دعوت کرد.

در این اطلاعیه آمده است: بار دیگر عطر دل انگیز محرم در فضای زمان و مکان پیچید و خاطره جانبازی و رشادت سالار شهیدان و یاران باوفایش را در یادها زنده کرد. محرم آمد و پیام عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی و ولایت محوری را در گوش جان‌ها طنینی دوباره افکند. سالگرد قیام اباعبدالله (ع) این بار علاوه بر یادآوری خاطره شهادت فرزند رسول خدا(ص) با حادثه‌ای همراه شده که دل شیعیان و مسلمانان جهان را به درد آورده است.

این بیانیه می‌افزاید: سالی که گذشت شاهد بدترین اهانت‌ها به بزرگترین اسوه عالم خلفت و انسانیت بودیم. هنوز چند ماهی از توهین جانگذار به ساحت مقدس امام دهم شیعیان نگذشته بود که توهینی دیگر به ساحت اسوه بزرگ اخلاق و مهربانی یعنی پیامبر خاتم حضرت محمدبن عبدلله(ص) صورت گرفت. از این رو مسلمانان جهان به ویژه شیعیان، مراسم ماه محرم امسال را با شکوهی هرچه تمام‌تر برگزار خواهند کرد تا ضمن ابراز انزجار از این اقدامات موهن همواره غیرت‌مندی اسلامی و شیعی خود را به رخ عالمیان کشند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت سیدالشهداء و یاران با وفایش، ضمن توصیه کلیه مؤمنان به برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم در ایام محرم و صفر به ویژه دهه اول محرم توجه هموطنان عزیز و هیئات مذهبی را به رعایت نکات زیر جلب می‌کند:

1- برگزاری مراسم عزاداری هیئات مذهبی با محوریت مسجد و اهتمام به برنامه‌های قرآنی و بهره‌مندی از مبلغان.

2- عدم تلاقی برنامه‌های عزاداری با اوقات نماز و سعی در برگزاری نماز جماعت اول‌وقت و توجه ویژه به برگزاری نماز جماعت ظهر عاشورا.

3- توجه بیشتر به ادعیه و زیارات و مناجات ماثوره از ائمه طاهرین(ع) به ویژه صحیفه سجادیه در برنامه‌های اصلی هیئات مذهبی

4- ارتقاء کیفی برنامه ها از طریق تبیین معارف اسلامی اعم از اعتقادات، اخلاق اسلامی، احکام و سیره معصومین (علیهم السلام) و بیان تاریخچه و روش های عزاداری و توجه به امربه معروف و نهی از منکر،

5- پرهیز ار اجرای برنامه های موهن و دور از ساحت مقدس اباعبدالله الحسین(ع) و اسوه های عاشورا و استفاده مداحان اهل بیت (ع) از اشعار و متون پرمحتوا و مستند که پیام حماسه عاشورا را منتقل نماید.

6- توجه جدی به سخنان کلیدی اخیر مقام معظم رهبری پیرامون فرهنگ ایستادگی و مقاومت، سبک زندگی اسلامی، اقتصاد مقاومتی و تبیین آن برای نسل جوان و جذب حداکثری آنان.

7- عنایت ویژه به مسئله وحدت ملی و همدلی ملی بر مبنای اسلام ناب محمدی(ص) و همچنین امر دشمن شناسی با محوریت ولی فقیه در سخنرانی‌ها، مداحی‌ها و سایر برنامه‌ها.

8- رعایت نظم و توجه به اطلاعیه های نیروی انتظامی جهت برپایی مطلوب و بهینه مراسم عزاداری با رعایت حقوق شهروندی.

9- توجه دادن مخاطبان به تاثیرات فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) در جوامع بشری که تبلور آن در جنیش مردمی بیداری اسلامی با الگوپذیری از انقلاب اسلامی ایران نمایان است. همچنین نقش تاثیرگذاری ایران در حمایت از مردم مسلمان منطقه.

امید آنکه مراسم امسال بهترین حماسه تبلیغی را برای ترویج شعائر اسلامی و تقویت ایمان مذهبی و اخلاق معنوی در بین جامعه اسلامی در پی داشته باشد.


منبع: خبرگزاری ابنا

کد خبرنگار 211007

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: