عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۷۶۳۰
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۶
اگر برایتان مقدور است هدیه های کوچکی مثل برچسب عکس آقا و امام و خادم الحسین و... برای قدردانی از خادمینی که در طول مسیر با خدمات رسانی شما را شرمنده میکنند داشته باشید.

عقیق: امام جعفر صادق(ع) می فرمایند: در حالی که تمام گناهانش بخشوده شده است. برای هر قدمی که برمیدارد، هزار ثواب برایش نوشته می شود، هزار گناه فراموش می شود و هزار مرتبه جایگاهش بالا برده می شود. (بحارالانوار، جلد 101؛صفحه 25)
میلیون ها نفر به قصد زیارت قبر امام حسین(ع) با پای پیاده به سمت کربلا حرکت میکنند! اگه شما هم علاقه مند هستید که به این سفر ملحق شوید این راهنما را بخوانید تا بدانید که چگونه میتوانید این سفر پیاده از نجف تا کربلا را طی کنید.

اطلاعات ضروری

میزان مسافت: 80 کیلومتر
تعداد ستون ها: 1452 ستون
فاصله بین هر ستون: 50 متر( 20ستون =1 کیلومتر (
زمان لازم برای پیاده روی کل مسیر: 20 تا 25 ساعت(متوسط روزی 7 تا 8 ساعت)
زمان تخمینی سفر پیاده: 2 تا 3 روز  
بهترین زمان شروع سفر: 16صفر
انتظار می رود در این تاریخ سفر تمام شود: 18 صفر   
مسیر: مسیر با خیل جمعیت پیاده کاملا مشخص است و فقط کافی است باقی زایران را دنبال کنید: از درب ساعت(باب الساعه) حرم حضرت علی(ع) خارج شده و پیاده روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین(ع) یا خیابان امام جعفر صادق(ع) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید. به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر بصورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آنها ملحق شوید و بعد حدود 75 کیلومتر در ستون 1452 شما به حرم حضرت عباس(ع)خواهید رسید.
 
دستورالعمل های پیاده روی:

-1پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید.

-2اولین شب را در یکی از موکب ها(کمپ یا حسینیه) در حدود ستون 500 و دومین شب را حدود ستون 1000 بگذرانید

-3مدت طولانی پیاده روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید.

-4در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب(کمپ یا حسینیه) پیداکنید. نیازی به نگرانی نیست چون تعدادی زیادی از این موکب ها وجود دارد.

-5مراکز افراد گمشده در ستون های 72 ، 335 ، 602 ، 1103 و حرم حضرت عباس(ع) قرار دارند. هر سه کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است
 
چه وسایلی همراه داشته باشیم؟

لازم به ذکر است که در این سفر شما بایستی یک کوله پشتی بزرگ بهمراه داشته باشین که حاوی دو سری بار می باشد. یک سری بار برای کل سفر یک هفته تان در کربلا و نجف و کاظمین، یکسری بار هم برای سفر سه روزه ی پیاده روی اربعین؛ وسایل عمومی همچون لباس، لباس گرم و وسایل شخصیتان مربوط به کل سفرست و با سفرهای دیگر شما تفاوت زیادی نمی کند اما برای سه روز پیاده رویتان وسایلی نیاز است که در زیر به آنها اشاره میشود:
 .1
سعی کنید وسایل کم وزنی را با خود حمل کنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است. صرفا مقداری خشکبار مانند پسته، بادام، انجیر خشک، برگه زردآلو بهمراه داشته باشید.

.2مقداری داروی اساسی برای 2 یا 3 روز پیاده روی همراه داشته باشید .مانندقرص سرماخوردگی، پماد برای باز شدن عضلات پا، باند کشی برای بستن پا در صورت نیاز و... البته تعدادی کلینیک های کوچک و کمپ های درمانی در طول مسیر وجود دارند.   

 .3به جای همراه داشتن کیف دستی یا کیف خرید؛ از کوله پشتی سبک استفاده کنید.

.4 برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش، کلاه، پوشش گوش، کاپشن و غیره. البته بنابر تجربه هوا در طول روز مناسب و در شبها حسابی خنک است. لباسهای گرمتان را حتی الامکان جوری انتخاب کنید که دکمه یا زیپ داشته باشد و قابلیت کم یا زیاد کردن لباسهایتان را در طول مسیر داشته باشید. خانمها بهتر است، پارچه ای نرم مشکی مستطیل که جلوی صورت را بگیرد تهیه کرده و کش دوخته و چیزی شبیه پوشیه درست کنند تا در طول مسیر از سرما و گردوغبار محافظت کند. خانمها از چادری استفاده کنند تا امکان انداختن کوله باشد. انواع چادرهای لبنانی و ملی مناسب است.

.5 کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر میدانید دچارش می شوید.

.6 بد نیست یک عدد کیسه خواب نیز بهمراه داشته باشید تا در صورت مناسب نبودن و سرد بودن مکانها برای استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.

.7 شما میتوانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی و یا مداحی مورد علاقیتان به همراه داشته باشید. البته بهتر است این ها را درموبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

.8 کفش های نو و بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید. این مورد خیلی خیلی مهم است. چون در طول مسیر دایما برای استراحت در موکبها ناچار به در آوردن کفش از پا هستید.

  .9پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.  

 .10امکان گم کردن همراهانتان در طول مسیر وجود دارد بنابراین با توجه به آنتن ندادن موبایلتان در بعضی نقاط همچنین به دلیل ترافیک بالای شبکه از همان ابتدای مسیر شماره علمی(ستون ها) را انتخاب کنید که اگر همراهانتان را گم کردید زمان رسیدن به آن علم توقف کنند. فقط حواستان باشد شماره های رند خیلی شلوغ است و تجمع افراد زیاد است

 .11همه خدمات در طول مسیر مانند اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست. فقط مقداری پول عراقی همراه داشته باشید چون پول ایرانی قبول نمی کنند.

 .12سرویس های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موکب ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند. از آنجا که آب برای شستن دستها بعد از دستشویی سرد است و بعضا مایع و آب برای شستن دستها کم است بهتر است همراه خود تعدادی دستکش یکبار مصرف داشته باشید تا برای دستشویی رفتن استفاده کنید تا اگر آب نبود یا سرد بود نگران نظافت دستتان نباشید. صابون خمیری و ژل شستشو حتما همراه داشته باشید

.13 نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید میتوانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبوس هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید

  .14به طور متوسط 99 /99 درصد تمامی زنان و مردان بالای 10 سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می رسانند.

 .15از اینکه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را میدانید اطمینان حاصل کنید.

 .16اگر که میخواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز با مشکل برخواهید خورد.

 .17بهتر است چتری سبک به همراه داشته باشید چون باران های عراق بسیار سنگین است.

 .18اگر در نهایت با همه تدابیر همسفرانتان را گم کردین بهتر است آخرین جایی که برای قرار در نظر میگیرید ستاد عتبات عالیات ایران در جوار حرم امام حسین(ع) باشد که آدرس این مکان را بیشتر کسبه اطراف حرم میدانند.

 .19اگر برایتان مقدور است هدیه های کوچکی مثل برچسب عکس آقا و امام و خادم الحسین و... برای قدردانی از خادمینی که در طول مسیر با خدمات رسانی شما را شرمنده میکنند داشته باشید.

 .20شماره های مهم  :
اورژانس:104 
افراد گمشده: 07801300561
احکام شرعی: 07814651353
اداره مرکزی: 07801004758

 .21امام علی(ع) می فرماید: تخففوا تلحقوا، سبکبار شوید تا برسید.

"
در پایان از شما زایر حسین(ع) استدعا داریم تهیه کنندگان و منتشرکنندگان این متن را از دعای خیر خود محروم نکنید."

منبع:دانشجو


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین