عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۷۳۸۵
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۲ - ۰۳:۴۲
وزیر کشور مالزی اعلام کرد که «بررسی محتوای چند کتاب یک نویسنده آغاز شده است و در صورتی که محتوای آنها تبلیغ برای مذهب تشیع نباشد، اجازه انتشار پیدا می کند».
عقیق: «فیصل تهرانی» نویسنده اهل سنت مالزیایی است که کتاب های مختلفی در حوزه های دینی و ضرورت وحدت میان شیعیان و سنی ها منتشر کرده است.

«احمد زاهد حمیدی» وزیر کشور مالزی در آیین رونمایی از دو کتاب در کوالالامپور پایتخت اقتصادی مالزی گفت: نهادهای مسؤول محتوای کتاب های جدید «فیصل تهرانی» را بررسی می کنند و در صورتی که محتوای آنها تبلیغ برای مذهب تشیع نباشد، دستور انتشار آنها را صادر خواهد کرد.

«حادثه کربلا» موضوع یکی از کتاب های این نویسنده مالایی است و کتاب دیگر نیز شامل مجموعه ای از اشعار است.

وزیر کشور مالزی گفت: چنانچه کتاب اشعار این نویسنده مالایی و مطالب مرتبط مشکلی نداشته باشد، اجازه انتشار آنها را صادر خواهم کرد.

پیش از این محتوای دو رمان دیگر «فیصل تهرانی» به دلیل آنکه از منظر نهادهای بررسی کننده تبلیغ مذهب تشیع بود، اجازه انتشار نیافت.

«فیصل تهرانی» رمان نویس سنی مالزیایی است که کتاب ‏های بسیاری را به زبان مالایی نوشته است. وی همچنین محقق انجمن علمی است.

وزیر کشور مالزی همچنین گفت دولت به هیچ سازمانی که در تعارض با هماهنگی مذهبی و نژادی در مالزی باشد، اجازه تاسیس و فعالیت نمی دهد.

مالزی کشوری مسلمان است که 60 درصد جمعیت آن را مسلمانان سنی مذهب تشکیل می دهد.

حمیدی تصریح کرد: اجازه نمی دهیم، انجمن شیعیان در مالزی تاسیس شود، زیرا این انجمن در تعارض با اتحاد میان مسلمانان است. او تاکید کرد که «مذهب رسمی کشور، مذهب تسنن است».

انجمن شیعیان مالی از سال 2011 میلادی درخواست ثبت رسمی خود را به مقامات مسؤول در دولت مالزی ارائه کرده است، اما از آن زمان تاکنون با تشکیل آن موافقت نشد.

به استناد آمارهای وزارت کشور مالزی، در این کشور 250 هزار مسلمان شیعه شناسایی شده اند، اما برخی افراد مطلع این آمار را کمتر می دانند.

منبع:ایرنا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین