عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۶۳۶۸
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۳۹۲ - ۰۳:۲۱
آیت‌الله‌ وحید خراسانی:
یکی از مراجع تقلید شیعیان بی‌توجهی به قرآن و مهجوریت آن را عامل بدبختی بشر دانسته و گفتند: برای راه یافتن به سعادت، همه انسان‌ها نیازمند هادی هستند.
وحید خراسانی
عقیق: آیت الله العظمی وحید خراسانی در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد به ادامه تفسیر سوره مبارکه یس پرداختند.

ایشان با اشاره به آیه «اتَّبِعُوا مَن لاَّ یَسْأَلُکُمْ أَجْرًا وَهُم مُّهْتَدُونَ»‌، (یس/21) گفتند: در این آیه بر لزوم تبعیت از افرادی تأکید شده است که هم خود هدایت شده‌اند و اجر و مزدی برای رسالت خویش نمی‌خواهند.

این مرجع تقلید اضافه کردند: برای تبعیت از افراد باید حجت داشته باشیم و از آنجا که تبعیت از راهنما از اصول عقلی است باید از افرادی با دو ویژگی بالا اطاعت کنیم.

آیت الله وحید خراسانی سعادت را گمشده انسان دانسته و تصریح کردند: فطرت انسان خواه نا خواه به‌دنبال تحصیل این مفقود است و چون خودش فاقد علم و درک بالا است، نیازمند تبعیت از افراد صالح است.

ایشان ادامه دادند: البته معقول نیست که انسان از هر فردی تبعیت کند؛ لذا آیه شریفه این قید را بیان کرده که باید خود آن فرد جزو مهتدون باشد و پاداشی هم برای هدایت کردنش نخواهد.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کردند: برای ره یافتن به سعادت همه انسان‌ها نیازمند هادی هستند، زیرا همه فقیر و محتاج هستند و تبعیت هم از کسانی جایز است که هدایت یافته باشند و حتی خود رسول الله(ص) نیز به دستگیری خداوند و مدد الهی نیاز داشته است.


منبع:ابنا


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین