عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۳۰۴۳۲
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۹
امام جمعه موقت:
امام جمعه موقت تهران در چهارمین روز از محرم گفت: خداوند حجت خود را ذخیره کرده تا زمینه آماده شود که بشریت او را بخواهد. هر وقت ایشان را به حقیقت بخواهند حجت را به آنها برمی‌گرداند.

هر زمان بشیریت به حقیقت حجت خدا را بخواهد به آنها برمی گرداندعقیق:حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و امام جمعه موقت تهران به مناسبت سوگواری ماه محرم در فاطمیه بزرگ تهران به سخنرانی پرداخته و گفت:

مسئله وفا چنان مهم است که خداوند متعال خود را اهل وفا معرفی می‌کند.
وی با بیان اینکه وفا از صفات حق است، عنوان کرد:

خداوند متعال می‌فرماید شما با وفاتر از خداوند چه کسی را می‌شناسید. خداوند متعال هم با بندگان خود عهد دارد.

فرموده است که اگر شما بر سر پیمان بندگی خود باقی بمانید. من بهشت را به شما ضمانت می‌دهم. و اگر به پیمان جهاد عمل کنید بالاترین درجات بهشت را به تملیک شما در می‌آورم. خداوند متعال به مومنان وعده نصرت، خوشبختی، سعادت و فلاح داده و به آن عمل می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه خداوند به بندگان واقعی خود وعده سعادت ابدی در بهشت را داده است، اظهار کرد:
خداوند به وعده خود عمل می‌کند چرا که خداوند با وفا است. اولیا الهی که اخلاق الهی دارند نیز اهل وفا هستند. صدرنشین فضیلت وفا محمد آل محمد(ص) هستند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه همه انبیا و اولیاء عهد هدایت داشتند و خداوند از آنها پیمان برای هدایت خلق پیمان گرفته است، ابراز داشت:
در بین همه انبیا و اولیا کسی که در انجام پیمان هدایت خلق و راهنمایی بندگان خدا از همه با وفاتر بوده پیامبر اعظم و اهل بیت عصمت و طهارت ایشان هستند. که جلوه ویژه آن امام حسین علیه السلام است. که در انجام عهد ولایت الهی و عهد هدایت مثال اعلی هستند.

این حجت الهی برای انجام رسالت خود و عهدی که با خداوند متعال دارد. هر آنچه داشت را به میدان آورد. البته این زمینه برای هر کدام از ائمه ما فراهم می‌شد همین کار را انجام می‌دادند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه در وفای به عهد امام حسین(ع) یک مثال عالی شد که بالاتر از آن دیگر نیست، گفت:
برای اینکه مردم از جریان جهالت و ضلالت نجات پیدا کنند. سیدالشهدا(ع) حاضر شدند که خون قلب خود را هدیه بدهد. حضرت پیش از اینکه خود جان بدهد جانان خود و عزیزترین عزیزان خود را هم به میدان آورد.

امام حسین(ع) حتی علی اصغر خود را هم به میدان آورد. و چیزی باقی نگذاشت هرچه که بود تقدیم کرد. در لحظه شهادت و آخرین نفس‌ها حال او این است که خدایا من دگر چه انجام بدهم.

وی با بیان اینکه باوفاتر از اولیا خدا خود خداوند است، عنوان کرد:
امام حسین (ع) در عهد بندگی با خداوند متعال وفا کرد. که بالاتر از آن نمی‌شد در مقام عرفان، اتصال و عشق الهی به اوج وفا رفت. حضرت در ارتباط با خلق خدا برای هدایت آنها فرمود که من با شما پیمان بستم که شما را هدایت کنم.

بنابراین عقب نشینی نکرد. سر حلقه وفا سیدالشهدا هستند که در رتبه یک قرار دارند. سپس همه دوستان اهل بیت با شناسه وفا معرفی می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری افزود:
امام صادق می‌فرمایند اگر خواستید شیعیان ما را معرفی کنید با دو چیز معرفی کنید. با وفای به پیمان و امانت داری.

شیعیان حقیقی پس از نماز که عهد الهی است در ارتباط با خلق با امانت و وفا شناخته می‌شوند.

شیعیان حقیقی کسانی هستند که وجود آنها معتبر است. کاری را به آنها بسپارید اهل نیرنگ نیستند. و آن را به درستی انجام می‌دهند.

در مقابل شناسه جریان کفر و دشمنان اهل بیت(ع) نیرنگ، فریب، بی‌وفایی و نقض پیمان است چراکه ناجوانمرد هستند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد:
قرآن کریم به همه ما دستور داده که هرجا قرارداد بستید به آن وفا کنید. و در بهترین شکل به آن عمل کنید. شما عشاق امام حسین(ع) باید سر سلسله وفا باشید. چراکه حضرت عباس به وفا در دنیا شناخته شده است.

برای هر قراری که با دیگران گذاشتید در روز قیامت حساب کشی می‌شوید. در فرهنگ اسلامی فرهنگی به نام جوانمردی و فتوت داریم. که جامعه ما با آن انس دارد نقطه کانونی فتوت و جوانمردی وفا است.

وی درباره ویژگی دوم اهل وفا افزود :
ویژگی دوم اهل وفا این است که هر خط ارتباطی که خداوند متعال برای آنها تعریف کرده باشد. و به آنها فرمان داده که وصل باشند. با تمام وجود به آن وصل هستند.

هرجا که خداوند امر کرده مومن متصل است. و برای این اتصال برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کند.

عاقلان و صاحبان خرد ناب یعنی محمد و آل محمد، دوستان، شیعیان و جامعه مومنین این خصوصیت را دارند. که هرجا خداوند امر به اتصال کرده وصل هستند. و هرجا به قطع ارتباط امر کرده آنها قطع هستند. وصل و قطع آنها تحت فرمان الهی است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه باید انسان دائماً به کانون‌هایی که خداوند متعال تعریف کرده متصل باشد، اظهار کرد:
اتصال مومنان واقعی به خداوند متعال محکم و همیشگی و استوار است. و با هر مانعی قطعی اتفاق نمی‌افتد. خداوند می‌فرماید شما باید به حبل الهی، ولایت الهی و بندگی حق وصل باشید. شما باید به کانون ولایت الهی متصل باشید که شناسه آن بندگی است.

وی با بیان اینکه بندگی عهد و میثاق الهی است، ابراز کرد:
جلوه ناب و ویژه وصل بودن به خداوند متعال وصل بودن به ولی خدا و حجت الهی است. نشانه وصل بودن به خداوند متعال این است که آیا با حجت خدا ارتباط و اتصال دارید.

اگر مرتبط به ایشان باشید به خداوند وصل هستید. هر کس که به پیامبر و اهل بیت او وصل باشد به خداوند وصل است.

راه وصل شدن به پیامبر(ص)، امیرمومنان امام علی (ع) است. چرا که ایشان باب رسیدن به پیامبر(ص) هستند. جان و جانشین پیامبر(ص) امیر مومنان امام علی علیه السلام است.

ایشان دست خدا، نماینده خدا و حجت خدا در بین مردم هستند. قرآن و امیر مومنان امام علی علیه السلام هر دو حبل الله و هر دو یک جلوه هستند. اگر هر دو را بگیرید گمراه نمی‌شوید.

باید محکم آنها را بگیرید یعنی با عقل، معرفت و عاشقانه به آنها چنگ بزنید. در این صورت است که از آنها جدا نمی‌شوید.

وی با بیان اینکه قرآن و امیرمومنان امام علی(ع) حق و حقیقت هستند امتداد آنها هم برای شما مشخص شد است، عنوان کرد:
قرآن تا قیامت در بین شما باقی می‌ماند هیچ باطلی به آن راه ندارد و تضمینی است. خداوند فرمود آن را خود فرستاده و خود هم آن را حفظ می‌کند.

در قرآن تحریف را ندارد از لوح محفوظ آمده. خداوند تضمین حفاظت آن را داده است. اما عترت یعنی امیرمومنان(ع) و فرزندان ایشان هم با شما می‌مانند و از شما جدا نمی‌شوند.

همچنان که قرآن در بین شما است امیر مومنان امام علی علیه السلام هم در بین شما است. و از بین شما برداشته نمی‌شود.

آن عالم بزرگوار اهل سنت می‌گوید وقتی حدیث ثقلین را خواندم متوجه شدم. که این سخن شیعیان که می‌گویند امام زمان مهدی موعود در حال حاضر وجود دارد سخن حقی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه شیعه و اهل سنت همه به حدیث ثقلین اعتقاد دارند، تصریح کرد:
به دلالت حدیث ثقلین نمی‌شود قرآن باشد و عترت نباشد. و سخن شیعه که می‌گوید علی دوران مهدی صاحب الزمان وجود دارد سخن حقی است.

ما به دوران حضرت مهدی رسیدیم بر اساس حکمت الهی حجت خدا مستور شده است. خداوند هم حجت خود را ذخیره کرده تا زمینه آماده شود که بشریت او را بخواهد.

هر وقت ایشان را به حقیقت بخواهند حجت را به آنها برمی‌گرداند.

اگر امروز ما بخواهیم به حجت حاضر خداوند این حاضر و غایب الهی وصل بشویم راه آن چیست؟
در غیبت کبری ارتباط با واسطه مشخص وجود ندارد. حضرت فرموند ارتباط شما با ما از طریق فقیه جامع الشرایط عادل برجسته‌ای است که از طرف من بر شما حجت هستند.

حضرت فرموند من حجت خدا بر شما و فقهای عالم عاقل حجت من بر شما هستند. اگر شما به آنها متصل بشوید به من وصل شدید، که این علما را هم جامعه ارادتمندان اهل بیت می‌شناسند. تمام شیعه در هر عصری زیر پرچم فقیه عالی رتبه بودند. امروز هم که دوران بلوغ و کمال مرجعیت است به عصر ولایت فقیه رسیدیم که نشانه‌های بزرگی دارد.

امام جمعه موقت تهران در پایان خاطرنشان کرد:
ویژگی دیگر اهل وفا این است که آنها به کسی متصل هستند که خداوند متعال امر کرده که به او باید وصل باشید. پس از خداوند، اولیاءالهی و ولی فقیه زمان؛ خداوند امر کرده شما باید با خویشاوندان و ارحام خود هو وصل باشید. یعنی گره گشا، حامی، بامحبت و خدمتگزار آنها باشید.

و اینکه شما باید با سایر مومنین هم وصل باشید. خداوند متعال بین همه مومنان عقد اخوت و برادری خوانده است. بنابراین اینجا هم باید وصل باشید، اگر شما با برادر مومنی قهر کنید از عالم بالا قطع می‌شوید. خداوند، ولی خدا، فقهاء، ارحام و پس از آن مومنین کسانی هستند که شما باید به آنها وصل باشید.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین