عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۳۰۳۲۹
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۶
فیلم|
بخش دیگر سفارش‌های امام رضا این است که «یا بْنَ شَبِیب» هر وقت به یاد حسین بن علی افتادی، بگو: «یا لَیتَنِی کُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِیماً».شهید سوره «یاسین» هم می‌گوید ای کاش شما بودید می‌‌دیدید که اینجا چه خبر است!

عقیق: پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله جوادی آملی به مناسبت اولین روز ماه محرم کلیپی از سخنان آن مرجع تقلید شیعه منتشر کرد.

این کلیپ برگرفته از درس اخلاق آن عالم بزرگوار در سال 95 است.

آیت الله جوادی آملی در این سخنان به تفسیر روایت مشهور ریّان بن شبیب پرداخته، می‌گوید: ریانِ بْنِ شَبِیب‏ که خدمت امام رضا سلام الله علیه مشرّف شد، حضرت فرمود امروز اوّل مُحرّم است، آن‌گاه فرمود اگر خواستی گریه کنی، برای سالار شهیدان گریه کن. بخش دیگر سفارش‌های امام رضا سلام الله علیه این است که «یا بْنَ شَبِیب» هر وقت به یاد حسین بن علی افتادی، بگو: «یا لَیتَنِی کُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِیماً». هر وقت به یاد حسین بن علی افتادی این ﴿یا لَیتَنِی﴾ را بگو. این یعنی چه؟ این پیام دارد: یعنی ای کاش من این فکر را داشته باشم که در راه دین جهاد کنم و در راه دین شهید بشویم. این ﴿یا لَیتَنِی﴾، آرزوی شهادت است، آرزوی جهاد است، آرزوی مبارزه است. پس این پیام، زنده است. این یک خیال و آرزوی باطل که نیست، این یک دستور است؛ فرمود هر وقت به یاد سیدالشهداء بودی بگو: ﴿یا لَیتَنِی کُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظِیماً﴾.

تعداد بازدید : 18

 وی در ادامه می‌افزاید: از آن طرف هم همین پیام هست؛ تنها به ما نگفتند که به شهدا سلام بکنیم و بگوییم ای کاش ما با شما بودیم و راه شما را می‌ رفتیم، به آنها هم گفتند که بگویید ای کاش با ما بودید و می‌‌فهمیدید که این‌جا چه خبر است! شهید هم همین حرف را دارد. شما شهید سوره مبارکه «یاسین» را بررسی کنید؛ پیام این شهید که در سوره مبارکه «یاسین» هست، به ماها که زنده‌‌ایم این است که ﴿یا لَیتَ قَوْمی‏ یعْلَمُونَ ٭ بِما غَفَرَ لی‏ رَبِّی وَ جَعَلَنی‏ مِنَ الْمُکْرَمینَ﴾ _ این ﴿یا لَیتَ﴾ پیام است. شهید سوره «یاسین» می‌گوید ای کاش شما بودید می‌‌دیدید که اینجا چه خبر است و چه چیزهایی به ما دادند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین