عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۹۶۲۵
تاریخ انتشار : ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۳
آیت‌الله جوادی آملی:
مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه باید بانک‌ها جلوی اختلاس‌ها را بگیرند، گفت: غالباً اختلاس‌ها از مسیر بانک‌ها می‌گذرد.

عقیق: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله جوادی آملی، مرجع تقلید شیعیان در دیدار ابوالفضل نجارزاده، مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: اصل اول اینکه؛ مال و ثروت در مملکت پس از مسائل عقاید دینی، حرف اول را می‌زند. یک بیان نورانی حضرت امیر (سلام اللّه علیه) دارد که «مَاضَرَبَ اللهُ الْعُبَاد بِسُوطٍ أَوْجَعُ مِنَ الْفَقْرِ»؛ هیچ تازیانه‌ای بدتر از فقر نیست.

وی افزود: اصل دوم آن است که اگر کسی این تازیانه را خورد، از این طرف تازیانه به دوشش می‌خورد، از آن طرف دین از عقلش رخت برمی‌بندد، حواستان جمع باشد، آن اولی را حضرت امیر فرمود که «مَاضَرَبَ اللهُ الْعُبَاد بِسُوطٍ أَوْجَعُ مِنَ الْفَقْرِ»، هیچ تازیانه‌ای دردناک‌تر از فقر نیست. اگر کسی با دست خالی به منزل برود از خدای سبحان همان لحظه، تقاضای مرگ می‌کند؛ آبروریزی پیش زن و بچه قابل تحمل نیست.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: در جریان شعب ابی‌طالب که مسلمانان، سه سال در محاصره بودند، پیغمبر امتحانش را پس داد، یک دعایی را مرحوم کلینی از وجود مبارک پیغمبر نقل می‌کند که پیغمبر به خدا عرض می‌کند که؛ خدایا، ما امتحان خودمان را در شعب دادیم: «اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِی الْخُبْزِ وَ لَاتُفَرِّقْ بَینَنَا وَ بَینَهُ فَلَوْلَاالْخُبْزُ مَاصُمْنَا وَ لَاصَلَّینَا وَ لَاأَدَّینَا فَرَائِضَ رَبِّنَا عَزَّ وَ جَل‏»؛ خدایا، بین ما و نان ما جدایی نینداز! یعنی اقتصاد، بعد عرض می‌کند که؛ خدایا، اگر نان مردم قطع بشود و مردم در اقتصاد آسیب ببینند، سخن از دینداری مردم نیست: «فَلَوْلَاالْخُبْزُ مَاصُمْنَا وَ لَاصَلَّینَا وَ لَاأَدَّینَا فَرَائِضَ رَبِّنَا عَزَّ وَ جَل‏».

وی عنوان کرد: کار علمی این است که در اقتصاد هم بفهمید و هم بفهمانید که چگونه می‌شود که قیمت یک نان را در چندین سال یک‌اندازه نگه داشت، لذا باید بدانیم که ما چه داریم، چه نیازی داریم، چگونه این را به خواست، تبدیل بکنیم و چگونه تولید داشته باشیم تا با رونق اقتصاد، به بیگانه نیاز نداشته باشیم.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه باید بانک‌ها جلوی اختلاس‌ها را بگیرند، گفت: غالباً اختلاس‌ها از راه بانک‌ها می‌گذرد، و لذا شما باید بیش از پیش نسبت به این امر حساسیت داشته باشید تا جلوی کسانی که می‌خواهند سوءاستفاده کنند، گرفته شود، البته کسی که دین داشته باشد اختلاس و از این کارها نمی‌کند.

وی اضافه کرد: اگر اقتصاد نتواند رضایت مردم را تأمین کند و مردم گرفتار فقر بشوند، دین نیز از بین خواهد رفت، این دعای پیغمبر است که عرض کرد؛ خدایا، اگر اقتصاد ما ضعیف باشد دینداری سخت است؛ لذا بانکداری اولین وظیفه‌اش باسواد شدن است که ما چه نیازی داریم، چه چیزی داریم و چگونه مسائل را باید حل بکنیم.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: خطر ربا هم باید از بانک‌ها گرفته بشود. بانک باید این غیرت را داشته باشد که اقتصاد مملکت را حفظ بکند. بانک انباردار نیست و لذا با سفارش هم حل نمی‌شود، بلکه آنجا فکر و دقت و بررسی و برنامه‌ریزی باید انجام گیرد، تلاش شود تا اقتصاد و تولید رونق بگیرد و مسائل حل شود، این برنامه علمی می‌خواهد که چه داریم، چقدر مصرف داریم و چه کار باید بکنیم که این نیازها تأمین بشود؛ اینها می‌شود اقتصاد.

وی تصریح کرد: اساس و وظیفه همه مسئولان این است که آبروی این مملکت را حفظ کنند، هیچ کسی با دست خالی به خانه‌اش نرود و این به تولید وابسته است، تولید هم سفارشی نیست، تولید نصیحت نیست، تولید خواهش نیست، تولید علم است و علم است و علم است و علم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین