عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۸۹۷
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
پای درس آقا|
رهبری می‌فرمایند: من می‌خواهم از آحاد مسلمین درخواست کنم که دست خائن دشمنان امّت اسلامی را در این تفرقه ببینند و مشاهده کنند. این تفرقه طبیعی نیست، این تفرقه تحمیلی است، این تفرقه تلقینی است.

عقیق: ۱۲ تا ۱۷ ربیع‌الاول را هفته «وحدت» نام نهادند تا تذکری بر اخوت دینی و انسجام ملی بین ایرانیان و بلکه جهان اسلام باشد. سخنان حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای را در این باب می‌خوانیم.

امروز ما مسلمان‌ها متأسّفانه به دستور وحدت در اسلام عمل نمی‌کنیم

امروز در دنیای اسلام گرفتاری‌ها بسیار زیاد است. اسلام این‌همه بر وحدت و یکپارچگی مسلمین و برادری مسلمانان تأکید فرموده است؛ حتّی در اعتصام به حبل‌الله، می‌توان تک‌تک به حبل‌الله اعتصام پیدا کرد، امّا این را اسلام توصیه نمی‌کند؛ وَ اعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جَمیعًا؛ همه با هم به حبل الهی تمسّک کنید، با هم باشید. با این‌همه سفارش و این‌همه تأکید، امروز ما مسلمان‌ها متأسّفانه به این دستور اسلام عمل نمی‌کنیم؛ نتیجه‌اش هم همین است که ملاحظه می‌کنید.

تفرقه در جهان اسلام تحمیل دشمن است

من می‌خواهم از آحاد مسلمین، مخصوصاً از علما، روشنفکران، مسئولان دولت‌ها، سیاستمداران، زبدگان، نخبگان در همه‌ی کشورها درخواست کنم که دست خائن دشمنان امّت اسلامی را در این تفرقه ببینند و مشاهده کنند. این تفرقه طبیعی نیست، این تفرقه تحمیلی است، این تفرقه تلقینی است. مسلمانان به‌طور طبیعی در کنار هم می‌توانند زندگی کنند و تجربه‌ها نشان داده است که آن‌وقتی که وسوسه‌ دشمن، دمدمه‌ دشمن، خباثت دشمن وارد میدان نشده است، با هم زندگی کرده‌اند. این را ما در کشور خودمان دیده‌ایم، در عراق دیده‌ایم، در کشورهای دیگر اسلامی هم‌ مشاهده کرده‌ایم.

چرا دشمن به دنبال تفرقه بین مسلمین است؟

این تفرقه را تزریق می‌کنند به دنیای اسلام؛ چرا؟ برای اینکه منافع قدرت‌های بزرگ در این تفرقه است. نمی‌خواهند امّت اسلامی یکپارچه باشد؛ نمی‌خواهند این قدرت عظیم، در افق قدرت‌های جهانی سر بلند کند و خودش را نشان بدهد؛ نمی‌خواهند. اگر امّت اسلامی یکپارچه بود، اگر بر روی مشترکات خود تکیه می‌کرد، در سپهر سیاست جهانی بدون تردید یک قدرت منحصربه‌فرد می‌شد با این جمعیّت عظیم، با این کشورها در مناطق حسّاس عالم، با این منابع و ذخایر زیرزمینی، با این ثروت طبیعی و با این ثروت نیروی انسانی؛ اگر ما متّحد می‌شدیم، یک‌چنین پدیده‌ای دنیا را فرامی‌گرفت. نمی‌خواهند این اتّفاق بیفتد. رژیم صهیونیستی را در این منطقه کاشتند برای اینکه ایجاد اختلاف کنند؛ برای اینکه کشورهای منطقه را مشغول کنند به درون خود. ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

مسلمان‌ها باید با هر عامل مخالفِ وحدت مقابله بکنند

مسلمان‌ها باید با هر عامل مخالفِ وحدت و ضدّ وحدت مقابله بکنند؛ این یک تکلیف بزرگ برای همه‌ ما است؛ هم شیعه باید این را قبول کند، هم سنّی باید قبول کند، هم شعبه‌های گوناگونی که در میان شیعیان و در میان سنّی‌ها وجود دارد این را باید بپذیرند. وحدت به معنای تکیه‌ بر مشترکات است. ما مشترکات زیادی داریم؛ میان مسلمانان، مشترکات بیش از موارد اختلافی است؛ روی مشترکات باید تکیه کنند. تکلیف عمده هم در این مورد بر دوش نخبگان است؛ چه نخبگان سیاسی، چه نخبگان علمی و چه نخبگان دینی. علمای دنیای اسلام مردم را از تشدید اختلافات فرقه‌ای و مذهبی برحذر بدارند.

دانشمندان دانشگاهی، دانشجویان را توجیه کنند و به آن‌ها تفهیم کنند که امروز مهم‌ترین مسئله در دنیای اسلام وحدت است. اتّحاد به سمت هدف‌ها؛ هدفِ استقلال سیاسی، هدفِ استقرار مردم‌سالاری دینی، هدفِ پیاده کردن حکم الهی در جوامع اسلامی؛ اسلامی که دعوت به آزادی می‌کند، اسلامی که انسان‌ها را دعوت به عزّت و شرف می‌کند؛ این امروز تکلیف است، این وظیفه است.۱۳۹۲/۱۰/۲۹


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین