عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۷۴۲
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۲
حجت الاسلام مسعود عالی:
حجت‌الاسلام عالی گفت: تمام انبیاء شاگرد پیامبر بودند. درست است که انبیاء به لحاظ جسمی قبل‌ از پیامبر آمدند و ایشان بعد از همه متولد شد، اما این برای عالم دنیاست. در روایات داریم که در عالم ارواح، پیامبر(ص) نبی همه انبیاء بوده است.

عقیق: حجت‌الاسلام مسعود عالی استاد حوزه علمیه در سخنانی درباره پیامبر(ص) اظهار داشت: در روایت داریم که شخصی از امیرالمومنین(ع) خواست تا اوصاف و خصوصیات پیامبر(ص) را برای او بشمارد. حضرت پاسخ داد تو اول نعمت‌های خداوند را در دنیا بشمار. او گفت نمی‌توانم. خداوند در قرآن فرموده است: «وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا؛ اگر بخواهی نعمت‌های خداوند را بشمارید، نخواهید توانست».

کسی جز خدا و امیرالمومنین، پیامبر را نشناخت

وی افزود: امیرالمومنین فرمود: شما نعمت‌های خدا را نمی‌توانید بشمارید؛ در حالی که خدا در وصف نعمت‌های دنیا فرموده است متاع‌الدنیا قلیل، چطور من اوصاف پیامبری را بشمارم که خداوند متعال او را به عظمت یاد کرده است و فرموده «إِنَّکَ لَعَلىٰ خُلُقٍ عَظِیمٍ» تو چیزی قلیل یعنی نعمت‌های دنیا را نمی‌توانی بشماری. من چطور چیزی را که خود عظمت او را وصف کرده است، بشناسم؟

عالی با اشاره به اینکه این رسول باعظمت را جز خداوند متعال کسی نمی‌شناسد و در برخی از روایات داریم جان پیامبر(ص) یعنی امیرالمومنین(ع) گفت: رجب بن محمد رجب برسی در کتاب مشارق انوار الیقین این روایت را از پیامبر(ص) نقل کرده است که به امیرالمومنین می‌فرماید: «یَا عَلِیُّ مَا عَرَفَ اَللَّهَ إِلاَّ أَنَا وَ أَنْتَ، وَ مَا عَرَفَنِی إِلاَّ اَللَّهُ وَ أَنْتَ، وَ مَا عَرَفَکَ إِلاَّ اَللَّهُ وَ أَنَا؛ کسی جز من و تو خدا را نشناخت و مرا جز خدا و تو نشناخت و تو را کسی جز خدا و من نشناخت.»

پیامبر، سنگین‌ترین معارف را از خدا گرفت و با زبان ساده به مردم گفت

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: بهترین کسی که از خداوند متعال، تمام معارف الهی را دریافت کرد، وجود پیامبر(ص) بود. پیامبر(ص) آن‌قدر ظرفیت داشت که سنگین‌ترین معارف الهی، حقایق و اسرار عالم را دریافت کرد. یعنی اگر پیامبر نبود، حقایق و اسراری تا ابد پنهان و مکتوم بود. این پیامبر(ص) بود که از آسمان اسرار و حقایق الهی را گرفت و به زمین آورد و به اندازه فهم زمینیان ارائه داد. این کار پیامبر(ص) مانند مادری است که غذای سنگین می‌خورد، در وجودش تبدیل به غذای لطیف به نام شیر می‌شود تا به بچه دهد. مادر که نمی‌تواند آن غذای سنگین را به بچه شیرخوار دهد؛ چون او می‌میرد؛ زیرا دستگاه گوارش او تحمل این غذای سنگین را ندارد.

وی گفت: پیامبر اکرم سنگین‌ترین معارف الهی را از عالم ربوبی دریافت می‌کرد و آن را به کلام و مطالبی که دیگران می‌فهمیدند، ارائه می‌کرد. در روایت داریم که پیامبر(ص) به اندازه فهم و عقل خود با کسی حرف نزند یعنی آن غذای سنگینی که خودش از عالم بالا دریافت می‌کرد، آن را به دیگران نمی‌توانست بدهد بلکه با دلسوزی هرچه تمام‌تر آن معارف را به کلام ساده تبدیل می‌کرد.

کاری که هیچ پیامبری جز محمد مصطفی (ص) نتوانست انجام دهد

عالی با بیان اینکه دریافت‌ها و واردات پیامبر(ص) از همه بیش‌تر بود، گفت: وجود مقدس پیامبر، قرآن و حقیقت آن را دریافت کرد. هیچ پیامبری نتوانست این کار را انجام دهد. وجود پیامبر(ص) بزرگترین ظهور خداوند را دریافت کرد.

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: در دعای شب مبعث داریم: «اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ بِالتَّجَلِی الاَْعْظَمِ فی هذِهِ اللَّیْلَةِ مِنَ الشَّهْرِ الْمُعَظَّمِ؛ خدایا از تو می‌خواهم به حق بزرگترین تجلی (تو) در این شب از این ماه بزرگ» یعنی خداوند بزرگترین و بالاترین جلوه و ظهور خود را برای پیامبر(ص) کرد. به پیامبر ما در معراج، آیات الهی و اسرار آفرینش را نشان دادند که در قرآن کریم داریم: «لِنُرِیَکَ مِنْ آیَاتِنَا الْکُبْرَى»

تمام انبیاء شاگرد پیامبر بودند

وی افزود: زمانی که این وجود معظم دریافت‌ها و وارداتش از همه بیش‌تر است، طبیعتاً دستگیری‌هایش هم از همه بیش‌تر است. تمام انبیاء شاگرد پیامبر بودند. درست است که انبیاء به لحاظ جسمی قبل‌ از پیامبر آمدند و پیامبر بعد از همه آن‌ها متولد شد، اما این برای عالم دنیاست. در روایات داریم که در عالم ارواح، پیامبر(ص) نبی همه انبیاء بوده است.

نماهنگ این سخنرانی را در ادامه ببینید:

تعداد بازدید : 17

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین