عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۷۱۱
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: حضوراقوام مختلفی که در راهپیمایی اربعین در کنار یکدیگر هستند نشانه همبستگی ملی ما است.

عقیق: ششمین همایش بین المللی اربعین حسین با عنوان اربعین؛ همبستگی ملی، هم گرایی اسلامی و مقاومت جهانی با حضور حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران و جمعی از اندیشمندان روز دوشنبه ۲۰ شهریور در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

حجت الاسلام شهریاری در ابتدای این نشست طی سخنانی اظهار داشت: حضور اقوام مختلفی که در راهپیمایی اربعین در کنار یکدیگر هستند نشانه همبستگی ملی ما است، و باید بدانیم که فرصت در کنار قومیت‌های مختلف بودن به این سادگی پیش نمی‌آید. اربعین حسینی یک فرصتی است که همزیستی و هم کنشی در آن شکل می‌گیرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: دشمنان اسلام بر اختلاف بین اقوام ایرانی اصرار دارند و گاهی اوقات هم موفق بوده اند، اختلاف بین قوم سیستانی و قوم بلوچ اتفاقی بود که موجب کشتار در مسجد سیستان و بلوچستان شد. ما باید به این نکات تهدید توجه کنیم و بتوانیم راهکارهایی را در اربعین برای ایجاد اتحاد بین اقوام طراحی کنیم.

حجت الاسلام شهریاری خاطر نشان کرد: تنش با اقوام خارجی مستقر در مرزهای جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف نظام استکباری است. دشمنان گاهی اوقات تلاش می‌کنند هنگامی که قوم ایرانی در کنار قوم عراقی قرار می‌گیرد این تنش‌ها را قبل از اربعین بارور کنند و سعی می‌کنند که از این تقابلات، استنتاجاتی را تهیه کنند. ما وظیفه داریم همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان خود را به عنوان یک راهبرد کلان در اربعین دنبال کنیم و سعی کنیم نسبت به اختلافاتی که دشمنان ما در مرزهای پاکستان، افغانستان، آذربایجان و ترکیه انجام می‌دهند، تنش زدایی کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: اختلافات سیاسی بین جناح‌های مختلف باعث صدمه زدن به ارزش‌های اربعین می‌شود یعنی برخی از افراد از این بستر سوءاستفاده می‌کنند برای اینکه جناح رقیب را تخریب کنند؛ بنابراین نباید جوری رفتار کنیم که ارزشهای اربعین نادیده گرفته شود.

وی با انتقاد از دوقطبی سازی در جامعه اظهار کرد: ما امروز با دو نوع سبک زندگی و دو نوع مواجهه، با ارزش‌های اربعین روبرو هستیم، عده‌ای در تلاش هستند که حضور خود را در اربعین قوی نشان دهند و عده‌ای دیگر در تلاش برای فروکاستن ارزش‌های اربعین هستند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در همین خصوص ادامه داد: برای برطرف کردن این تهدیدها، پیشنهادی که می‌شود این است که باید شاخص‌های ایرانی - اسلامی را، بین قومیت‌ها تقویت کنیم.

وی اضافه کرد: ضمن ارج نهادن به ارزشهای قومیتی، باید بگوییم که ما مخالف قومیت نیستیم، ما مخالف قوم گرایی و گرایشاتی که عدالت را به خاطر قومیت زیر پا بگذارد هستیم. یکی از خرده ارزش‌های ممدوح کشورمان این است که زیست مسالمت آمیزی با اقوام مختلف داریم و با آن نقشه‌های دشمنان را هم نقش برآب کنیم.

حجت الاسلام شهریاری تصریح کرد: ما باید سیاست همکاری با همسایگان جمهوری اسلامی را تقویت کنیم. نباید بگذاریم اختلافاتی که گاه و بی گاه با اقلیم کردستان، با افغانستان، پاکستان و… اتفاق می‌افتد تبدیل به تنش‌هایی شود که قومیت‌ها را به سمت مرزها تحریک کند.

وی اضافه کرد: در رابطه با تقابلات سیاسی که در حوزه اربعین وجود دارد ما باید به سمتی برویم که تعارض سیاسی خود را، تبدیل به رقابت مفید و مثبت در روش‌های عقلانی کنیم، یکی از محوری ترین راه حل های این مشکل پذیرش مرجعیت حل تعارض است، یعنی ما در این تعارض سیاسی نیازمند یک مرجع هستیم، شخصی که حرف آخر را بزند و جناح‌های سیاسی از مواضع خود دست بردارند و این مرجعیت، نظام ولایت فقیه است که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری آن را رهبری کرده و می‌کنند.

دبیرکل مجمع تقریب خاطر نشان کرد: همگرایی اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که ما به مفهوم قرآنی امت واحده توجه کنیم و اجزای مفهومی امت واحده را استخراج کنیم و ببینیم چه چیزی باعث تشکیل این امت واحده می‌شود.

وی در ادامه به تشریح مدل مفهومی امت اسلامی و اتحادیه کشورهای اسلامی و مستندات آن پرداخت و از اربعین حسینی به عنوان یکی از راهکارهای همگرایی در جهان اسلام نام برد و گفت: ما باید اربعین حسینی را از حالت یک راهپیمایی شیعی به یک راهپیمایی اسلامی و راهپیمایی مستضعفان علیه استکبار جهانی تبدیل کنیم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین