عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۱۹۹
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹
حجت الاسلام شیخ حسین انصاریان:
استاد حوزه علمیه گفت: منیّت بزرگترین عامل بدبختی بشر است و اگر منیّت در درون و برون ما از بین رود، مشکلات حل می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و استاد حوزه علمیه، در مراسم عزاداری ماه محرم در حسینیه هدایت با بیان اینکه همه عالم هستی نور و روشنایی است، اظهار داشت: نور خیر محض و ظلمت، شر محض است. در این عالم، همواره انسان به تحریک شیطان گرفتار شر و ظلمت شده و با استفاده از توبه می‌تواند به سوی نور و روشنایی حرکت کند همانگونه که توبه حضرت آدم (ع) باعث شد تا پس از تحریک ابلیس و رفتن به سمت شر، از ظلمات خارج شود و به سوی نور حرکت کند.

وی با اشاره به گناه بزرگ منیّت و خودخواهی، تصریح کرد: منیّت بزرگترین عامل بدبختی بشر است و اگر منیّت در درون و برون ما از بین رود، مشکلات حل می‌شود. کسانی که در حریم و بارگاه امام حسین (ع) منیّت دارند توفیق حضور در مراسمات عزاداری و گریه کردن برای او را از دست می‌دهند؛ هر کسی که در این حریم منیّت نداشته باشد در این مراسمات حاضر می‌شود، برای حسین (ع) اشک می‌ریزد و سینه می‌زند.

انصاریان ادامه داد: پیغمبر (ص) به سلمان می‌فرمایند خداوند من را از نور ناب و خالص خود آفریده است و در همان خلقت نوری، هنگامی که مرا به سوی خود دعوت کرد، من از او اطاعت کردم و سپس از همان نور خالص خود علی (ع) را آفرید و به سوی خود دعوت کرد و امیرالمومنین (ع) نیز از او اطاعت کرد، سپس از نور من و علی (ع)، فاطمه (س) را آفرید و از نور ما سه نفر، حسن (ع) و حسین (ع) را آفرید و سپس از نور حسین (ع)، ۹ امام را خلق کرد.

این مفسر قرآن کریم افزود: امام باقر (ع) می‌فرمایند که ۱۴ معصوم، نوری هستند که خداوند ما را در این دنیا نازل کرده است و این نور در دل مردم مؤمن درخشنده‌تر از خورشید در روز روشن است. با استفاده از همین روایت می‌توان گفت که این نور، ما را از خطرات دنیا مصون نگه می‌دارد و عامل حضور شما در جلسات عزاداری ماه محرم است لذا به همین دلیل است که امام صادق (ع) می‌فرمایند افراد با دعوت ما در جلسات عزای اهل‌بیت (ع) حاضر می‌شوند.

انصاریان گفت: خداوند در سوره حدید می‌فرماید که این نور تا قیامت با شما است و در محشر شما را به بهشت مژده می‌دهد. هر دو پسر شیخ عباس قمی به من گفتند وقتی پدرم را دفن کردیم خیلی گریه کردیم و سپس به خواب رفتیم. صبح روز بعد برادر بزرگم به من گفت که شب گذشته پدر را خواب دیدم و از او پرسیدم که برزخ بر شما چگونه گذشت؟! پدر پاسخ داد که نگران من نباشید، از زمانی که من را دفن کردید تا این لحظه سه بار امام حسین (ع) به دیدن من آمده است! پس مطمئن باشید که در آن دنیا همه ما عاشقان حسین (ع) همدیگر می‌بینیم و از لطف حسین به همدیگر می‌گوئیم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین