عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۷۰۹۱
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۳
حجت الاسلام مؤمنی بیان کرد؛
سخنران مراسم عزاداری حرم مطهر بانوی کرامت گفت: امام رضا علیه‌السلام در روز اول ماه محرم به ریان ابن شبیب توصیه کردن که گریه بر امام حسین علیه السلام و زیارتشان باعث آمرزش گناهان می شود.

عقیق: حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی در سخنرانی مراسم عزاداری ظهر روز اول محرم که در شبستان امام خمینی(ره) این آستان برگزار شد با بیان اینکه روز اول محرم روز مهمی است اظهار کرد: امام رضا علیه السلام فرمودند هر کس امروز را روزه بگیرید و دعا کند همانطور که دعای حضرت زکریا و در این روز مستجاب شد دعایش مستجاب می شود.

وی گفت: محدث قمی در مفاتیح برای روز اول محرم آدابی را بیان کرده است که دو رکعت نماز دارد و بعد از آن دعایی از امام رضا علیه السلام نقل کرده است که مضمون آن این است که خدا را در زندگی خود پر رنگ و مؤثر بدانیم.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه سه درخواست در صدر این دعا و مطالبی در میانه دعا و سه درخواست در پایان این دعا بیان شده است، افزود: درخواست اول در امان ماندن از آسیب شیطان، دوم قدرت پیدا کردن برای کنترل نفس اماره به سوء و سوم توفیق برای انجام کارهایی که باعث نزدیک شدن انسان به خدا می شود است.

وی با بیان اینکه در میانه این دعا عشق بازی با خدا، بیان اوصاف و توجه به قدرت خداوند است، گفت: در آخر دعا درخواست می کنیم که خدایا من را بهتر از آنچه که مردم راجع به من گمان می کنند قرار ده، خدایا گناهانی که مردم نمی دانند و تو می دانی را بر م ببخش و راجع به اموری که مردم از من می گویند من را مآخذه نکن.

حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی با بیان اینکه امام رضا علیه السلام به ریان بن شبیب ۵ دستورالعمل در هنگام ورود به ماه محرم بیان کرده اند، گفت: دستور العمل اول گریه بر اباعبدالله است و فرمودند برای امام حسین علیه السلام زیاد گریه کن و اگر بر امام حسین علیه السلام گریه کردی آنگونه که اشک بر گونه هایت جاری شد خدا همه گناهانت را می بخشد.

وی دستور العمل دوم را زیارت اباعبد الله (ع) دانست و گفت: در روایت است که اگر می خواهید خدا را در حالی زیارت کنید که هیچ گناهی در پرونده تان نباشد اباعبدالله (ع) را زیارت کنید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه دستور العمل سوم امام رضا علیه السلام این است که اگر می خواهی در غرفه های بهشتی در کنار پیامبر خدا(ص) باشید بر قاتلین اباعبدالله علیه السلام لعن بفرستید، افزود: امام رضا علیه السلام در چهارمین و پنجمین دستورالعمل های خود در ماه محرم فرمودند اگر می خواهی توفیق معیت با یاران اباعبدالله را داشته باشی هر وقت به یاد اباعبدالله(ع) افتادی این دعا را بخوان که « یَا لَیْتَنِی کُنْتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزًا عَظِیمًا» و اگر می خواهی در درجات بالای بهشت قرار بگیری در حزن ما اهل بیت(ع) محزون باش.

وی با بیان اینکه امام رضا علیه السلام فرمودند محرم که می آمد کسی پردم را خندان نمی دید و روز حزن و گریه پدرم بود، گفت: امام رضا علیه السلام فرمودند روز اول محرم ملائکه در عرش پیراهن چاک چاک و آغشته به خون اباعبدالله (ع) را آیزان می کنند و ما و شیعیانمان با چشم بصیرت خود این چیراهن را می بینیم و بر اباعبدالله(ع) اشک می ریزیم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین