عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۶۱۱۴
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۸
در آیین رونمایی آثار مرحوم شاه آبادی مطرح شد؛
مراسم رونمایی از سه اثر ارزشمند مرحوم حضرت آیت الله شاه آبادی پس از گذشت هفت دهه با حضور علما و بزرگان حوزوی در حوزه علمیه امام رضا (ع) برگزار شد.

عقیق: مراسم رونمایی از سه اثر ارزشمند مرحوم حضرت آیت الله شاه آبادی پس از گذشت هفت دهه با حضور علما و بزرگان حوزوی در حوزه علمیه امام رضا (ع) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حمید شاه آبادی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: آثار مرحوم آیت الله شاه آبادی آثار متعددی است که بیش از ۵۰ اثر از ایشان به جای مانده بود که مجموع دستخط‌های آن مرحوم توسط فرزندان در اختیار امام راحل قرار گرفت که اکثر آن آثار با حمله ساواک به کتابخانه حضرت امام از بین رفت.

وی افزود: آنچه که امروز شاهد آن هستیم بخشی از این آثار است که بعد از گذشت هفتاد سال در کتابخانه آیت الله نصرالله شاه آبادی مشاهده شد و تلاش صورت گرفت تا آن آثار به کتاب تبدیل شود که این سه کتاب می‌توان به عنوان آثار اصلی مرحوم شاه آبادی دانست.

شاه آبادی ادامه داد: عناوین این سه کتاب «الاذان والاقامه» که شامل شرح فقراتی از اذان و اقامه، «العقل و ولجهاله» که شامل شرح معیار انسانیت بر اساس حدیث عقل و جهل و «الکشف و الرساله» که شامل تفسیر آیات منتخب پیرامون نبود می‌شود.

وی با بیان اینکه مرحوم شاه آبادی به فیلسوف فطرت معروف است اظهار داشت: این عنوان از ابتکارات آیت الله رشاد است که برای آن مرحوم صورت گرفت.

در ادامه آیت الله رشاد به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: مرحوم شاه آبادی از عناصر نادر عصر حاضر محسوب می‌شود از این رو شخصیت ایشان شناخته شده نیست. امام راحل شاگرد مرحوم آیت الله شاه آبادی بود و این نشان از عظمت آن بزرگ عالم است.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا (ع) با اشاره به اینکه آثار تدوین شده کمی از مرحوم شاه آبادی باقی مانده است عنوان کرد: اما از آثار تکوینی آن مرحوم می‌توان به عظمت ایشان پی برد مانند حضرت امام که جهان را تغییر داد و در تاریخ چرخش ایجاد کرد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: زمانی که جهان به سوی مادیت پیش می‌رفت این امام خمینی بود که به صورت برعکس حرکت جهان را تغییر داد و دنیا به سوی دین روی آوردند. خاتمه دادن به نظام ۲ هزار و ۵۰۰ ساله ایران کار این بزرگ مرد بود ایشان مرید آیت الله شاه آبادی بود.

آیت الله رشاد با بیان اینکه مرحوم شاه آبادی یک مکتب بود گفت: ایشان یک دستگاه فکری جامع بوده تا جایی که در حوزه‌های مختلف فقه، کلام، علوم انسانی و … دارای اندیشه و نظر بود.

رئیس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: این جلسه در اصل افتتاحیه همایشی با عنوان کنگره بین المللی آیت الله شاه آبادی؛ فقیه تهران است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین