عقیق | پایگاه اطلاع رسانی هیئت ها و محافل مذهبی

کد خبر : ۱۲۵۸۶۳
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰
استفتاء|
در استفتائی با محوریت فراموشی تعداد نماز و روزه قضا می‌خوانیم: جایز است که به قضای آن مقدار از نماز و روزه‌هایش که یقین به فوت آن‌ها دارد، اکتفا کند و در صورت شک در افطار عمدی، کفاره واجب نیست.

عقیق: با توجه به مسائل جاری درباره روزه‌های ماه مبارک رمضان، به بازخوانی برخی احکام روزه مرتبط با فتوای حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای می‌پردازیم که در ادامه می‌خوانید:

ترتیب روزه‌های قضا ‌

اگر کسی از چند ماه رمضان روزه قضا داشته باشد، قضای هر کدام را اول بگیرد، صحیح است، ولی اگر وقت قضای آخرین ماه رمضان تنگ باشد، مانند اینکه پنج روز از رمضان آخر قضا داشته باشد و پنج روز هم به ماه رمضان مانده باشد، در این صورت احتیاط واجب آن است که قضای رمضان آخر را بگیرد.

فراموشی تعداد نماز و روزه قضا

کسی هم که نمی‌داند روزه‌اش را بر اثر عذر شرعی افطار کرده و یا عمداً آن را خورده است، چه حکمی دارد؟ 

جایز است که به قضای آن مقدار از نماز و روزه‌هایش که یقین به فوت آن‌ها دارد، اکتفا نماید و در صورت شک در افطار عمدی، کفاره واجب نیست.

حکم قضای روزه‌ کسی که اوایل سن تکلیف روزه نگرفته است

کسی که در اوایل سن تکلیف بر اثر ضعف و عدم توانایی، نتوانسته روزه بگیرد، آیا فقط قضا بر او واجب است یا قضا و کفاره با هم بر او واجب است؟

اگر گرفتن روزه برای او حرجی نبوده و عمداً افطار کرده، علاوه بر قضا، کفاره نیز بر او واجب است و اگر خوف داشته باشد که اگر روزه بگیرد مریض شود، فقط قضای روزه‌ها بر عهده او می‌باشد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین اخبار
مطالب مرتبط
پنجره
تازه ها
پرطرفدارترین عناوین